24 Kasım 2013

Atletizm Sporunun Önemi ve Gelişimi

İnsanoğlu var olduğundan beri bilerek ya da bilmeyerek atletizm sporunu yapmaktadır. Atletizm fiziksel güç, dayanıklılık ve hız gibi özellikler arayan bir spordur. Atletizm sporunun önemi ve gelişimi bilmek çok önemlidir. Atletizm sporunun içinde bölümleri vardır. Bunlar koşu, yürüyüş, atma ve atlatmalardan oluşan bölümlerdir.

Bu alanda ülkelerin kendi içinde ve uluslar arası alanlarda yapılan yarışmaları da yapılmaktadır. Bu spor dalı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu, insanların eski çağlarda yaşama mücadelesi verirken vahşi hayvanları avlama ya da onlardan kaçmak için bu sporu yaptıklarını ortaya çıkarmıştır. Kendisini korumak veya avlanmak için önce taş, daha sonra mızrak atma tekniklerini geliştirdikleri anlaşılmıştır. Antik çağda olimpiyat oyunlarının ana yarışması da atletizm olmuştur. İlk olimpiyat şampiyonu M.Ö. 776′da yapılan olimpiyatın 200 metre de ki şampiyonu Elisle Corebus dur. Atletizm de kır koşuları, yol koşuları ve pist koşuları yapılmaktadır. Günümüzde atletizm çok ilerlemiş ve gelişmiş bir spordur. Çok modern salonlar ve pistler yapılmıştır. Çok büyük yatırımların yapıldığı bu spor dalı insanların severek izledikleri spordur. Olimpiyat sporları içinde yer almaktadır. Uluslar arası alanda erkeklerde 23 bayanlarda ise l8 dalda yarışmalar düzenlenmektedir. Türkiye ilk olarak 1924 te olimpiyat oyunlarına katılmıştır. Çok çeşitli yarışma alanları olan atletizm farklı renkteki formalar ile dinlendirici, eğlendirici bir spordur.

İnsanların aileleri ile birlikte gidip izleyebilecekleri bir spordur. Atletizm yarışmalarını seyrettikten sonra kendinizi rahatlamış ve mutlu hissedebilirsiniz. İnsanların vazgeçilmez bir tutkusu haline gelen atletizm sporunun önemi ve gelişimi topluma anlatılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz