27 Ocak 2015 wordpress-logo

Blog Yazarlığında Uluslararası Bir Boyut

Blog kullanımı son zamanlarda ülkemizde gün geçtikçe çoğalmaktadır. Bununla birlikte blog yazarlığı da popüler hale gelmiştir. Sosyal medyada nerdeyse tüm görüşlerimizi, fikirlerimizi paylaşırken, blog kullanımı farklı olarak daha makalesel bir boyut kazandırıyor. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kullanım alanlarında mevcut sistemde birçok haber veya durum hakkında yazılar yazıp görüşler belirtmekten çekinenimiz çok fazla.

wordpress-logo
İşte tam da bu ihtiyaç için tasarlanmış bir blog sistemi WordPress. Her şeyden önce uluslararası olması bir avantaj olmakla birlikte, gizliliğe önem veren seçici duruşunu, WordPress’i tercih etmemizin sebepleri olarak sayabiliriz. Uygulamayı ister cep telefonunuza, isterseniz bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.
Kullanım kolaylığın farkına varabileceğiniz düzeyde web sitesinde de yeterince bizleri bilgilendirmektedir. Ayrıca güncellemeleri takip edebilmek adına Twitter veya Facebook’tan da faydalanabilirsiniz. Mesela her blog yazarı çeşitli konuları etiketler, makaleler yazar, görüş belirtir, eleştirir.

Siz de eğer ilgilendiğiniz etiket varsa buradan kendi ilgi alanınızla ilgili konuları seçerek hem yorum yapabilir hem de kendi görüşünüzü belirtebiliyorsunuz. Bir anlamda kendi sitenizi kurmuş gibi oluyorsunuz.
Alanınız ile ilgili aynı zamanda müzik veya ilgili videoları da ekleyebiliyor, hayalinizdeki bir siteye kavuşuyor ve uluslararası bir blog sisteminde yer almış oluyorsunuz. İlgili konular ile ilgili isterseniz başka sayfaları da ekleyebiliyorsunuz. Yazdığınız yazılar ya da yayınladığınız afiş, fotoğraf veya videoyla ilgili yorumları engelleyebilir hatta o kişilerin bir daha kendi alanınızda yorum yapmamasını sağlayabilirsiniz. WordPress’i tercih etmemizin sebepleri olarak sayılabilir bir özellik de dostane bir sosyal platform oluşturup, çeşitli buluşmalarla bu dostluğun sadece sanalda değil gerçekte de sürdürülebilmesinin sağlanmasıdır.

wordpress
Sosyal medyadan güncellemelerinin takip edilip indirilmesi önemlidir. Cep telefonu uygulamaları için zaten manuel değil otomatik kendi kendini güncelleyebilmektedir. Ayrıca bir forum sitesi de mevcut olup buradan önceki kullanıcılardan tüyolar ve tavsiyeler alıp istediğiniz şekilde temalandırıp kendi özelliklerinizi birebir yansıtabilirsiniz. Ünlü Time dergisi de bir WordPress kullanıcısı olduğunu belirtmek isterim.
Wordpress’ i tercih etmemizin sebepleri olarak şunu da söyleyebiliriz ki bu uygulama makale yazma, düzenleme, blog sistemi olarak değil her türlü içeriğin düzenlenip yayınlanabileceği bir platform olmasının büyük bir yeri vardır. Özellikleri gün geçtikçe geliştirilmiş olup her güncellemesiyle kullanıcılarını şaşırtmaya devam etmektedir. Her kullanıcı kendi ihtiyaçları ve tercihleri doğrultusunda temalar üretip kullanmaktadır. Yine en güzel özelliklerinden biri de kullanıcılarına hiçbir yazılım bilgisine sahip olmaksızın, bir e- ticaret platformu oluşturma imkânı sunmaktadır.

wordpresssecurity
Tabi diğer yararlarından da bahsedecek olursak aynı zamanda, internet kullanıcılarının bir konuyu araştırırken de bilgilendirme sağlayan bir sistem olmasıdır. Blog sistemini son derece kolay hale getiren Word Press sanal ortamda ister haberci, ister bir şirket yöneticisi rolü almamızı sağlıyor tabi bu rolü hayata geçirmemizde de yine kendisi etkili oluyor.
2003 yılında kurulduğunda kısa sürede kendini geliştiren bu sistem yıllar geçtikçe kullanıcı sayısını olanca hızıyla arttırıp milyonların kullanımına sunmuştur. 11 senede bu kadar büyümesinin doğal bir olay olduğunu düşünenlerimize diğer blog siteleriyle asla karşılaştırılmaması gerektiğini söylemek isterim. Ücretsiz bir kullanım sağlaması kendisini sürekli yenileyip geliştirdiğinden kalitesine olumsuz bir etki etmemiştir.

wordpress
Çözemediğiniz veya takıldığınız bir yer olduğunda forumlardan bilgi edinmek size olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca Türkçe döküman sorunu 2005 yılından bu yana geliştiricileriyle yıllar geçtikçe düzenlemektedir ve günümüzde de geliştirmeye devam etmektedir. Geliştirme, belgelendirme ve tanıtımda da yazılımcılarımız ve bu konuda bilgi sahibi olanlarımızın da katkısı çok fazladır.

Blog Yazarlığında Uluslararası Bir Boyut” için 2 yorum

  1. Esneklik açısından WordPress birçok kişinin tercihidir elbette. Özellikle host işlerindne pek anlamayan, kodlama ile alakası olup fakat ileri seviyede bir şeyler bilmeyenler için ideal ama; daha da basit bir sistem arayanlar Blogger’e yönelebilirler. O da çok sağlam bir blog sağlayıcıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz