28 Nisan 2017

E-ticaret siteleri için kullanıcı deneyimi nasıl arttırılır ? ☺

Hiç E-ticaret sitesi yaptınız mı ? Peki ya bu konuda birazda olsa bilgi sahibi olmak ister misiniz ?

Harika o halde bu yazının devamı tam size göre!

E-ticaret sitelerinde en önemli şey denetimdir. Denetimsiz ve ölçümleme yapılmayan bir E-ticaret sitesi hem boşa zaman harcatır hemde kaynak tüketimini en üst seviye de tutar fiyat , ürün ve zaman olarak.Denetimler, işletmenin performansıyla ilgili genel bir bakışa ve bir takım konularla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmanıza yardımcı olur.

e-ticaret

Web sitesi denetimi, web sitenizi çevrim içi pazarda rekabete yeterince güçlü hale getirmek için gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olur. Web sitenizin beklentilerinize göre çalışıp çalışmadığı konusunda net bir fikir edinirsiniz.Denetim sürecini yerine getirmediğiniz takdirde gelebilecek bir dizi satış fırsatını kaçıracaksınız.

İşte burada çevrim içi alışveriş merkezinize iyi performans göstermelerini ve dönüşüm oranlarını yükseltmelerine yardımcı olabilecek bazı e-ticaret ipuçları birleştirdim.

E-ticaret Siteniz için Altın İpuçları

İçerik strajileri

2017 İçerik strajileri

 • İçerik Stratejisi

 

Satışları arttırmanın en güvenilir yolu ilk başta içerikten geçer. Hem Kurumsal blog tarafınızdaki içerikleriniz hemde ürün içerisinde bulunan içerikleriniz. Bu içerikleri ne kadar kullanıcıya odaklı bir şekilde ayarlarsanız o kadar artısı bulunacaktır. Bu nedenle E-ticaret siteleri en çok bu noktaya dikkat eder. Çünkü kullanıcı ürün hakkında neyi merak ediyor ne arıyor işte asıl nokta budur. Gerek video gerekse yorum olarak her türlü içerik beslemesi yapmak gerekiyor. İçerikleri üretirken profesyonel içerik yazarlarından destek almakta kesinlikle fayda var.

 

 1. Blogunuz da yeteri kadar içerik üretiyor musunuz? Geçmişte kapsadığınız konular neler? İçerik tekrar ediliyor muydu yoksa geçmiş konuları mı güncelliyorsunuz? Ne kadar özgün ve viral tarzda içerik üretirseniz o kadar faydalı geri dönüşler almanız kolaylaşacaktır. İçerikleri üretirken üzerine benzersiz olmasını da katmayı unutmayalım sakın!
 2. Mevsimlik satışa özel içerikler üretiyor musunuz ? Bu içerikleri üretirken doğal gözükmesine özen gösteriyor musunuz ?
 3. İçerik başlıklarında doğru mesajın iletilip iletilmediğini kontrol edin. Çevrim içi mağazanın değeri hakkında net misiniz? Müşterileri çekmek için doğru sesi ve dili kullanmak da çok önemlidir.
 • Ürün organizasyonu

Ürün organizasyonunun önemi

Ürün denetimlerini gerçekleştirmenin temel gündem maddelerinden biri, web sitesini doğru bir şekilde değerlendirmek ve müşterilerin aradıklarını sorunsuz bir şekilde bulmalarını sağlamaktır. Google Analytics’te bulunabilir.

 1. Müşteri tecrübesi söz konusu olduğunda, ürün kategorileri ve menüleri hayati bir rol oynamaktadır. Müşteriler web sitenizdeyken hızlı kararlar alırlar ve karmaşık yapılar sunmak iyi bir fikir olamaz. Kategorileri optimize etmek için çekici kategori tanımlarının bulunduğundan emin olmalısınız.
 2. Web sitesinin analitik, arka plan ve ön uçlarından geçerek kullanıcı navigasyonunu kontrol edin. Arama işlevinin düzgün bir şekilde yapıldığından emin olmak için optimize edin.
 3. Müşterileri göz önünde bulundurarak gerekli adımları atın ve aynı şey için kullanılabilirlik testleri seçebilirsiniz. Özellikle Analytics bu konuda çok iyi. Dilerseniz Crazy Egg ve Metrika dan da faydalanabilirsiniz. Kullanıcıların ısı haritasını çıkartıp en çok nereye odaklandıklarını da es geçmeyelim.
 • Kullanılabilirlik ve hız

Web site yüklenme hızı

Web siteniz yüksek web trafiği sırasında iyi performans gösterebilir mi? Bu kesinlikle bilmek önemlidir. Üstelik, yüksek hızlı bir performans gösteren web sitesi daha iyi kullanıcı deneyimi ve yüksek dönüşüm oranları elde etmenize yardımcı olacaktır.

 1. Hız için web sitenizi kontrol edin ve çözülmesi gereken hız sorunlarınız olup olmadığını kontrol edin. Hızı iyileştirmenize yardımcı olan ve aynı zamanda kaliteli web barındırma için size yardımcı olabilecek en iyi uygulamaların tümünü uygulamalısınız. CSS ve resim dosyalarının sıkıştırıldığından ve doğru yönlendirme uygulandığından emin olun. Web sitesi ne kadar hızlı ise o kadar hızlı satışa dönüşmesi olasıdır.
 2. Yüksek trafik onlara yönlendirildiğinde birçok web sitesi çöker. Bununla baş etmeye yönelik herhangi bir planın var mı? Bu, beklenmedik durumlar için çok önemlidir. IT takımınızla olası kampanya dönüşleri için sitenizi optimize ettirmeyi unutmayın.
 • Her sayfa ÖZELDİR!

Content marketing

Content marketing

Web sitesinin sitenizin her sayfasına özel title ve description atamayı kesinlikle unutmayın. Bir çok E-ticaret sitesi bunu es geçmektedir. Bu arada Title Google , desciption ise kullanıcı içindir.

 1. Ürün sayfaları benzersiz ve bilgilendirici olmalıdır. Görev için yazarlarınızı kullanabilirsiniz. İyi ürün sayfalarına sahip olmak, kullanıcıları web sitesinde devreye sokacaktır.
 2. Ayrıca, web sitesinde Teslimat ve İadelendirme politikası ile birlikte bir Şartlar ve Koşullar sayfası eklediğinizden emin olmanız gerekir. Bu da kullanıcıya güven verecektir. Bilirsiniz ki kimse güvenmediği bir siteden alışveriş yapmak istemez.
 3. Web sitenizde genel veya düşük kaliteli içerik kullanıyorsanız, kişisel bir dokunuş uygulamaktan başarısız olursunuz. Dahası, doğru kelimeleri kullanmak ürünlerinizi diğerlerinden farklı kılar. Sayfalarınıza hedef kelimelerinizi yerleştirirken çok abes kaçmamasına dikkat edin.
 • Fotoğraflar ve Orijinal Olmak

Fotoğraflar ve Orijinal Olmak

Fotoğraflar ve Orijinal Olmak

Müşterilerinizle alakalı olmayan bu model fotoğrafları hala kullanıyorsanız, bunları değiştirme zamanınız gelmiştir. Ürünlerinizle bağlantı kuracak bazı orijinal fotoğraflar ile gelin. Resimlerinizin istekli olduğundan emin olun.

 1. Sonra tekrar, tüm fotoğrafların alt etiketlerini es geçmeyin.
 2. Gerçek zamanlı boyutta tasvir edilen farklı açılardan ürünün görüntülerini çektiğinizden emin olun. Bu, müşterilerin satın aldıkları ürün hakkında net bir fikir edinmelerine yardımcı olacaktır. Müşterileriniz ürünü daha iyi tanımak isteyecektir o nedenle birden fazla görsel yüklemeye gayret edin.
 • Müşteri deneyimi

Müşteri deneyimi

Müşteri deneyimi arttırma

Müşteri anketleri yürütmek, web sitenizi kullanma şekliyle ilgili bir fikir edinmenize, ancak analiz hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur.

 

 1. Web sitesinde, müşterilerinizi doğrudan bir satışa yönlendiren kullanışlı bir navigasyonunuz olduğundan emin olmalısınız.
 2. Herhangi bir sorun olduğunda müşterilerin sizinle iletişim kurup bulamayacağını öğrenmeye çalışın.
 3. Hangi sayfaların iyi performans gösterdiğini ve dönüşümlerde yardımcı olduğunu öğrenmek için kontrol edin. Bu sayfaları analiz etmek, size neyin işe yaradığını bilmenize yardımcı olacaktır.
 4. Hangilerinin kolayca satıldığını öğrenmek için ürünlerinizi doğru kontrol etmek gerekiyor. Satış stratejilerini analiz etmek size daha iyi bir fikir verecektir.
 5. Analiz edin ve müşteri hizmetinin bir parçası olarak yaptığınız şeyleri görün. En iyi cevapları içeren bir SSS bölümünüz var mı? Bir sorguya sahip bir müşteri size nasıl ulaşabilir? Canlı sohbet için bir eklenti kurdunuz mu zoopim vs. tarzında ? Tüm iletişim bilgilerini düzgün bir şekilde görüntülediniz mi? Müşteri güvendiği siteden alışveriş yapar sisteme bot koymak yerine canlı destek için yatırım yapmayı ihmal etmeyin.

E-ticaret sitesi için denetim çok ama çok önemlidir. Ufak bir denetim değişikliği bile size çok iyi cirolar olarak yansıyacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz