FİFA 2016 İnceleme

i

EA Sports firmasının ürettiği ve son zamanlarda yüksek bir gelişme yakalayan bir futbol oyunu olan FİFA 2016; PES serisi ile arasında olan rekabet ile tanınmakta.PES serisi ile arasındaki açık ara farkı kapatmayı başarabildiler.Hatta geçmek üzere bile diyebiliridim ama tabi PES de yerinde durmadı açıkcası tam eşit gidiyorlar desem yeridir.Oyunumuzda tabiri caizse artık yetenekler konuşuyor diyebiliriz.Eskiden topu alıp gol atana kadar ilerliyebiliyorduk ama oyun gerçek futbol ile nerdeyse birebir bütünleştirildiği ve yavaşlatıldığı için sizi başta çok zorlayabilir.Aslında bu özellik hoşuma gitmiyor değil.Birçok kolay gol atma yolu tıkanmış, yapay zeka en üst seviyelere kadar taşınmış. FIFA’da hangisini oynadığınız fark etmiyor Messi’yi ya da ronaldo’yu alan kişi, kaleyi rahat görüyor ve golünü yazıyordu. Oyunun ağırlaştırılmasından dolayı herhalde artık bu durum çok mümkün görülmüyor. Forvetlerin gücünü azaltmalarından mıdır? yoksa defans oyuncularını güçlendirdiklerinden midir? bilmiyorum ama oyuncu çalımlamak zor olmuş. Yok ben paslı oynarım Barcelona taktiği benim taktiğim diyorsanız da oyun yine karşınıza bir sorunla çıkıyor. Paslardaki güçlü atma veya pastaki isabet gibi oyun içi mekanikleri de elden geçirilmiş.Yani tamamen bildiğimiz FİFA oyunlarından uzaklaşılmış; tamamen yeni bir nesile geçmek hedeflenmiş.Oyundaki grafiklerde 2015 deki oyuna göre açık ara bir fark var oyuncular nerdeyse birebir, takılmalar ortadan kalkmış.FIFA 15 ile karşılaştırdığımda kafanın topa doğru dik durduğu vücudun kaleye doğru dik durduğu anlar bile olurdu. FIFA 16’da ise daha gerçekçi bir hale getirilmiş.1434584914-media

Oyundaki kalecilerimizin yapay zekasıda tamamen gerçek bir kaleci gibi hissetiriyor.Kaleci, FIFA 15’de kornerden gelen bir ortaya ne kadar kalabalık olursa olsun uçup o topu tutardı. FIFA 16’da kaleciler kornerden gelen topları genelde yumruklayarak uzaklatırıyor. Ayrıca kaleci ile karşı karşıya kalıp, şut çekerseniz kalecilerin refleksleri daha insansı gözüküyor.FİFA 16 ‘da ki bayan futbolcular özelliği de beni gerçekten içten vurdu diyebilirim.

fifa_16_2

PES serisi yıl olmuş 2015 hala lisans problemleri ile uğraşırken FIFA serisine bu yıl bayanlar eklendi. Ülke bazında bayanlar arasında yapılan futbol maçlarının FIFA 16’ya eklenmesi aslında çok büyük bir yenilik değil. Arada sıkılırsanız açıp 13 ülke içinden bir takım seçip yolunuza devam edebilirsiniz. Bayanlar futbolunun animasyonları hakkında konuşursak sınıfta kalmış diyebilirim. Bayan futbolcuların daha naif hareket etmesi gerekirken erkek futbolcularda kullanılan animasyonlar kopyalanmış ayrıca Bayanlar futbolunu açıyım oynayayım derseniz kadroları görünce ortalamaların çok yüksek olduğunu göreceksiniz. Bu ortalamaların neye göre ayarlandığını hala çözmüş değilim açıkçası.Yani bu özelliğin üzerinde daha çok durup daha kaliteli bi şekilde yapsalar hiç fena olmazdı tabi.

2916858-fifa16_xboxone_ps4_gamescom_liverpoolwalkout_lr_wm-1280x720

Evet oyunda en çok hoşuma giden gelişmlerden biri de tabiki türkçe olması demeliyiz.EA Games’ten daha önce hiç görmediğimiz bir olay yaşandı ve FIFA 16 Türkçe olarak satışa çıktı. Menülerin yapısından tutunda oyun içine kadar heryerin Türkçe olması gözlerimi yaşarttı. Sonra ağlamaya başladım. Oyun Türkçe olarak sunulmasına rağmen spikerler hala İngilizce konuşuyor.Yani açıkca söylemek gerekirse oyun bize yama indir cracklememizi istiyor(tabi korsana sonuna kadar karşıyız şaka bi yana).

2916861-fifa16_xboxone_ps4_gamescom_rmvatl_lr_wm-1280x720

Şimdi bu yeni oyunun kariyer moduna geçelim.Kariyer modu da yeniliklerden nasibini alan bir bölüm oldu. Aslında bu yenilikler oyuna güzellik olarak yansımış. FIFA 15’te eksik kalan bir yönün var olduğunu biliyordum fakat ne olduğu hakkında bir fikrim yoktu. FIFA 16 ile beraber bu eksikliklerin giderilmesi gerçekten güzel oldu. Yapılan yenilikleri sayacak olursam kariyer modunu açtığınızda transfer döneminde hazırlık maçlarını bir turnuva şeklinde yapıyoruz. Karşımıza 3 turnuva çıkıyor bunlardan birini seçiyorsunuz. Zorluk seviyesi ve takımların kalitesine göre 10 Milyon Euro’ya kadar bonus para alıyorsunuz. Bunun olması bei gerçekten çok sevinirdi. Takımın bütçesine direk olarak katkı sağlaması oldukça hoş olmuş. FIFA 15’de hazırlık maçlarını hiç takmadan oynadığım oluyordu. Turnuvaların olması ile birlikte tüm maçları ciddiye alarak oynuyorum ve kendimi hazır hissetmemi sağlıyor.Tam açıklamak gerekirse gol prima alan bir oyuncunun daha çok gol atma isteği olması gibi bi şey bu durum.Oyundaki bir başka yenilikten bahsetmek gerekirse maç esnasında bir transfer gerçekleşirse spikerler bu durumu yorumluyor ve kimin transfer olduğu ekranda bildiriliyor. Bu olmasa ne değişirdi bilmem ama bence böyle bir yeniliğin olması hoş bir detay.

http://https://www.youtube.com/watch?v=bwz98athxQ8

Birçok yeni stadyum eklenmiş ama bir tane bile Türkiye’den bir stadyum eklenmemiş olması beni üzdü.Umarım bir dahaki oyunda Vodafone arena veya Timsah arenanın eklenmesini en içten şekilde isterim.Son olarak PES ve FİFA arasındaki farkları bi ele alalım:Bu sene ödüller alan PES 2016, FIFA 16’nın karşısına güçlü bir elle çıkış yaptı. FIFA 16 daha gerçekçi daha simulasyon oyunu diyebiliriz PES ise daha eğlence dolu daha çok pozisyona girilen bir oyun olması ile tartışma durumu oldukça ciddi bir durumda. Yıllardır oynayan usta oyunculara o oyunu bırak gel bu oyunu oyna denmez diye düşünüyorum. Bu konuyu herkesin kendi alışkanlığına bırakıyorum. EA Games büyük yeniliklerle FIFA 16’yı satışa sunmasa da oldukça iyi iş çıkartmış. Hatalarından ders alarak bu seneyi böyle geçirmesi umut verici. FIFA 16 incelemesinin sonuna geldik.

şimdi oyunumuzun artı(+) ve eksi(-) yanlarına bir göz atalım:

 

+Defans sistemi çok önemli derecede gelişmiş.

+Animasyonlar, grafiler bi önceki oyuna göre bayağı artış göstermiş.

+Türkçe arayüz etkileyici olmuş (EA Games den beklenmedik bi hareket)

+Yeni stadyumlar, oyuncuların benzerliği gibi birçok yenilik eklenmiş.

 

-Bayan futbolcuların yapımında hiç özen gösterilmemiş.

-Türkçe spikerin eklenmemiş olması da eksi bir düşünce.

 

Bu günkü yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Umarım FİFA 2016′ yı tanımanıza yardımcı olmuşumdur şimdiden iyi oyunlar dilerim .

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

KinqCasTLe hakkında 564 makale
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*