İnternet Dünyası Wordpress

Filezilla Nedir ?

0

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere Filezilla‘dan bahsedecegim.Bana Filezilla nedir ? Oğuz abi diye bir soru geldi. Bende onun üzerine bu yazıyı yazma kararı aldım :). Filezilla bir ftp programıdır.Başka bir deyişle  internet üzerinden başka bir bilgisayara dosya transferini sağlayan açık kodlu bir yazılımdır. Hem profesyonel olarak hem de amatör olarak kullananları ihtiyaçları karşılayabilmektedir Filezilla programı.

 

Kurulum:

Filezilla Windows, Linux ve MacOS sürümleri bulunmaktadır. Bu linkten tüm download dosyalarına ulaşabilirsiniz.

http://filezilla-project.org/download.php

dosyayı indirdikten sonra kurmaya başlıyoruz.

Kurulumda hep next butonuna tıklayarak kuruyoruz programımızı.

 

Dosya transferi yapmak: Bir sunucuya bağlanıldığında pencerenin orta kısmında kendi bilgisayarınızın ve sunucunun dosya ve klasörleri listelenir. Buradan istediğiniz dosyaya kolayca erişebilirsiniz. Kendi bilgisayarınızdan sunucuya dosya transfer etmek için seçilen dosya veya dosyalara sağ tıklayıp yükle demeniz yeterli. Sunucudan dosya indirmek içinse yine aynı şekilde istediğiniz dosya ve klasörleri seçtikten sonra sağ tıklayıp İndir’i seçerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca sürükle bırak özelliğiyle dosyalarınızı kolaylıkla sunucudan bilgisayarınıza, bilgisayarınızdan sunucuya taşıyabilirsiniz.

Sunucudaki dosya izinlerini değiştirmek: Sunucu dosya listesinden istediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayıp Dosya Öznitelikleri’ni seçtiğinizde dosya izinleri penceresi karşınıza gelir. Buradan dosya izinlerini kolayca değiştirebilirsiniz.

Site Yönetimi: Sık kullandığınız sitelere bağlanırken her seferinde kullanıcı adı ve parolanızı girmenize gerek yok. Dosya -> Site Yönetimi (Kısayolu: CTRL+S) yolundan ftp sunucularını kullanıcı adı ve şifresiyle kaydedebilir, sunucular için grup oluşturabilir, kayıtlı olanlar üzerinde sile/düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

Aşağıda Filezilla Programına ait bir resim bulunmakta

fz3_linux_main 1-homepage filezilla

 

Sizlere bu makalemizde Filezilla nedir ? Filezilla nasıl kullanılır bilgi vermek istedik :). Umarım sizde Filezilla nedir ? sorusuna bir yanıt bulmuşsunuzdur :).

 

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
WordPress Kullanırken Güncellemelere Dikkat!
css_puns_07
CSS Puns & Şakalar ve komik css yapıtları

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz