İnternet Dünyası

Game Dev Tycoon (Oyun Yapma Oyunu)

6_lvlup

Merhaba arkadaşlar bu gün size çok değişik bir oyun tanıtacağım. Eğer başlığı okuduysanız oyun biraz kafanızda canlanmış olabilir. Fakat oyun tahmin ettiğinizden de gelişmiş ve sizi memnun edecek seviyede. Oyunun başlangıcında bir garajda başlıyorsunuz. Oyunun mantığı ise bir topic seçiyorsunuz. Ondan sonra ona uygun gelecek bir tür seçiyorsunuz. İsmini belirliyor ve başla diyorsunuz.

Ardından size bir panel geliyor ve bu panelde siz oyunu olması gerektiği gibi tasarlamanız gerek. Mesela yarış oyunu yapıyorsanız sese önem vermeniz gerekirken RPG yani rol alma oyunu yapacaksanız hikayeye önem vermeniz gerekmekte. Search yani araştırma puanı kazanıyorsunuz oyunları yaptıkça. Bu araştırma puanları ile ya yeni topicler aşabiliyorsunuz yada ilk önce kendinize bir oyun motoru yapma araştırması açarak iler ki zamanlarda kendi oyun motorunuzu yazarak gelişmiş oyunlar yapabiliyorsunuz.

Oyun 3. aşamadan oluşuyor. Birinci bölüm garajınızda başlıyor. Burada her ay sizden 8 k (k oyun parası) para kesiliyor. Oyunları yaptıktan 1 hafta sonra yayınlıyor sunuz ve yayınlarken size bir puan tablosu yapıyor. Mesela oyun takipçisi size bu oyuna 10 üzerinden 8 verdi gibi. Ne kadar yüksek puanlar tuttursanız oyununuz o kadar çok satar.

Fakat çok satmasına sadece iyi oyun yapma değil ayrıca birazda reklamcılık gerekir. Gene araştırma puanı ile açabileceğiniz marketing yani reklamcılık sayesinde “HYPE” denilen bir nevi “Oyunu bekleyenler” grubu yapabilirsiniz. Ne kadar çok para yatırırsanız reklam parasına o kadar kişi oyunun çıkmasını bekler. 2. Aşamada ise bir ofis açıyorsunuz ve burada oyunları yazmaya devam ediyorsunuz. Fakat bir değişiklik var burada ek olarak siz yanınıza işçi alabiliyorsunuz. 2. Aşamaya geçince gelen ek bir özellik ise siz artık kendi yeteneklerinizi geliştirebiliyorsunuz.

Oyunu yaparken bir başka puan değerlendirmesi ise o oyunun teknolojisi ve o oyunun dizaynı. Siz kendinizi teknoloji için geliştirirken yanınıza aldığınız adamları ise dizayn ağırlıklı geliştirirsiniz. 3. Aşamada ise artık bir şirket oluyor ve MMO oyunlar yapmakla kalmayıp kendi konsolunuzu çıkarabiliyorsunuz. Fakat oyun 30 yıllık tasarlanmış bir oyun. 30 yıldan sonra oynamaya devam edersiniz fakat teknoloji ilerlemediği için belli bir süre sonra size “Teknoloji gelişmediği için 3 puan” diyebilirler.

Ayrıca oyunda geçmişteki konsolların bir kaç harfi değişik bir şekilde çıkış zamanlarını filan detaya alınmış. Birde bildiğiniz gibi oyun fuarı olarak “E3″ adlı bir fuar var. Oyunun yapımcıları da oyuna “E3″ yerine “G3″ diye aktarmıştır. Ondaki mantık ise ne kadar çok para verirseniz o kadar büyük bir standımız olacak ve “HYPE” dereceniz o kadar artacak.

Oyunun uzun açıklamasını bu şekilde bitirmiş olduk. Eğer bu tarz oyunlara meraklıysanız internette tycoon oyun araştırması yaparak daha fazla bu çeşit oyunlara rastlayabilir ve oyun kalitenizi ardından da oyun zevkinizi arttırabilirsinz. Size hayırlı işler!

0_lvl1 3_achievements 2_devstage1 4_offices 6_lvlup 8_manage

KinqCasTLe
Merhabalar Ben Oğuz. Şuanda 20 yaşındayım. Hep hayalini kurduğum bilişim sektöründe çalışmaktayım. Wordpress, Photoshop ve Seo ile yakından ilgili birisiyim. Özellikle Semantik arama mantığı ve LSI mantığını kavramış biriyim :). Google adwords ve Google arama mantığını kavramış ve iyi kelimelerde ilk 3'e kadar getirdiğimiz siteler bulunmakta. Exclusive Creative adı altında bir şirket kurdum ve bu şirkette ki hedefim 2015 yılı içerisinde En iyi SEO firması haline getirmek olacak. Bu zor bir hedef tabi ki. Fakat sağlam çalışmayla ulaşmayı planlıyorum :). İyi Bloglamalar !
You may also like
yilansokmasi
Komik ve Yaratıcı Reklam örnekleri
frozen
Metin Efektleri Oluşturma için 20 Yeni Photoshop Dersleri

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage