Wordpress

Google Analytics Bloggerlar İçin Neden Önemlidir?

authentication
1

WordPress’de Google Analytics’i yüklemek istiyor musunuz? Kitlenizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini bilmek başarı için çok önemlidir. Kitlenizi tanımanın en iyi yolu, trafik istatistiklerinizdir ve bu hizmet Google Analytics’in sizlere sunduğu bedava bir hizmettir. Bu makalede, Google Analytics’in neden önemli olduğunu ve WordPress blogunuza Google Analytics’i nasıl yükleyebileceğinizi paylaşacağız (Adım adım).

google analytics

Google Analytics Bloggerlar İçin Neden Önemlidir?

Genellikle yeni bir blog açan site sahibinin ilk hedefi, daha fazla trafik kazanmak ve abonelerini arttırmaktır. Analytics, size gereken istatistiklerin gösterilmesiyle verilere dayalı kararlar vermenize yardımcı olur.

 

Web Sitenizi Kim Ziyaret Ediyor?

 

Google Analytics’in bu bölümü; kitlenizin coğrafi konumu nedir, kullanıcılarınız sitenizi ziyaret etmek için hangi tarayıcıyı kullanıyor ve onun ekran çözünürlüğü nedir, JavaScript desteği var mı yok mu veya Flash desteği kullanıyor mu, kullandığı dil nedir ve benzeri gibi birçok önemli soruyu yanıtladığı bölümdür.

 

Bu veriler son derece faydalıdır ve birçok yönden yardımcı olabilir. Sitenizin adına yaptıracağınız özel bir tema tasarımını kullanmadan önce sitenizin kitlenizle uyumlu olmasını sağlamak için kullanıcı verilerini kullanabilirsiniz.

 

Çoğu kullanıcınız “Flash” desteğine sahip değilse, sitenize flash öğeleri eklemekten kaçınmalısınız. Kullanıcılarınızın çoğu 1280×720 ekran çözünürlüğünü kullanıyorsa tasarımınızın bu çözünürlük ile uyumlu olduğundan veya daha küçük olduğundan emin olun.

 

İnsanlar Web Sitenizi Ziyaret Ederken Neler Yaparlar?

Kullanıcılarınızın web sitenizde en çok nereye gittiğini ve web sitenizde kaldıkları süreyi sayfa görüntüleme istatistiklerinden görüntüleyebilirsiniz. “Bounce Rate” olarak adlandırılan bu istatistiğin anlamı şudur: Web sitenize gelen ziyaretçilerinizin

yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra siteden çıkma oranı.

 

İnsanlar web sitenizi ne zaman ziyaret ediyor?

Web siteniz en çok hangi saat aralıklarında ziyaretçi çekiyor bunu kontrol edin. Bir içerik yayınladığınız zaman ile ziyaretçilerinizin sitenize uğradığı vakit arasında bir uyumsuzluk varsa bunu değiştirmelisiniz.

İnsanlar web sitenizi nasıl buluyor?

Google Analytics’in bu bölümü, kullanıcının nereden geldiğini gösterir (Örneğin: Arama Motorları, Doğrudan Bağlantılar veya başka bir sitedeki yönlendirme bağlantıları).

 

Ayrıca ziyaretçilerin yüzde kaçının bu kaynakların her birinden geldiğini gösterir. Google Analytics, bu kategorilerin her birinin dökümünü verir. Arama motoru kategoriyse, o zaman hangi arama motorunun size en fazla trafik kazandırdığını (Google, Yahoo, Bing vb.) gösterir.

 

Yönlendirme kaynaklarının dökümü hangi siteleri en çok kullanmanız gerektiğini gösterir. En çok hit aldığınız kaynak Facebook ise, Twitter kullanıcılarınızın kendilerini özel hissetmesini sağlamak adına özel Facebook içeriğine sahip olmanız gerekir. En iyi başvuru kaynağınız harici bir web sitesi ise o web sitesi ile bir ortaklığa sahip olmayı isteyebilirsiniz.

 

İnsanlar içeriğinizle nasıl etkileşim kurar?

Google Analytics, kullanıcılarınızın sitenizin içeriğiyle nasıl etkileşime girdiğini gösterir. Kullanıcının yüzde kaçının sitenizdeki bağlantıya tıkladığını ve çok daha fazlasını gösterir.

 

Kullanıcı etkileşimini gördüğünüzde, içeriğinizi kullanıcılarınızın istekleri dahilinde  düzenleyebilirsiniz. Bu sayede siteniz için fayda sağlayan stratejilere odaklanabilir ve fayda sağlamayan stratejileri ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Basitçe, tahmini işi yok edin ve önemli olan istatistikler üzerine odaklanın, böylece veri odaklı kararlar alabilirsiniz.

Google Analytics’e Nasıl Kayıt Olunur?

 1. Önce bir Google Analytics hesabı oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için Google Analytics Oturum Açma Sayfasını ziyaret edin.
 2. Aşağıdakine benzer bir ekran göreceksiniz. Halihazırda bir Google veya Gmail hesabınız varsa, bunu kullanarak oturum açın. Bir Gmail hesabınız yoksa, kendiniz bir hesap oluşturmanız gerekir.
  gmail
 3. Gmail hesabınızla oturum açtıktan sonra, aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz. Burası, Gmail hesabınızla Google Analytics’e kaydolacağınız yerdir.

 account

 1. Bir sonraki ekranda, bir web sitesi veya mobil uygulama arasında seçim yapma seçeneği sunulacak. Web sitesini seçtiğinizden emin olun

 account 2

Bundan sonra hesap adını (Bu, web sitesinin Google Analytics profil adı olacak), web sitesi adını, web sitesinin URL’sini, ülke ve saat dilimini girmeniz gerekir.

 

Bu bilgileri girdikten sonra, İzleme Kimliğini Al (Get Tracking ID) düğmesine tıklayın. Kabul etmeniz gereken Google Analytics şart ve hizmetleri sunulacak, dolayısıyla “Kabul Ediyorum” düğmesine basın.

 1. Şimdi, bir adet Google Analytics koduna sahip olacaksınız. Bu hesap kodunu kopyalayabilirsiniz çünkü aşağıda kullandığınız metoda bağlı olarak sistem bu kodu WordPress sitenize girmenizi isteyecektir.
  account 3

Kodunuzu WordPress sitenizde aktifleştirdikten sonra analitik tarayıcı sekmesini açık bırakmanızı öneririz. Burayı tekrar ziyaret etmeniz gerekebilir.

Artık bir Google Analytics hesabına sahip olduğunuza göre, Google Analytics’i WordPress’e nasıl yükleyeceksiniz, şimdi ona bir bakalım.

Google Analytics WordPress’e Nasıl Yüklenir?

WordPress’de Google Analytics’i kurmanın birçok farklı yolu vardır. Bu yolların hepsini göstereceğiz. Hangisi ihtiyacınıza en uygun ise onu seçebilirsiniz.

1. MonsterInsights ile Google Analytics Aktifleştirme

MonsterInsights, WordPress için en popüler Google Analytics eklentisidir. 1 milyondan fazla web sitesi; Bloomberg, PlayStation, Zillow ve benzeri dahil olmak üzere bu sistemi kullanıyor.

Bu yol, Google Analytics sistemini WordPress’e yüklemenin en kolay yoludur.

MonsterInsights, hem ücretsiz hem de ücretli sürümü olan bir sistemdir. Biz bu yazıda ücretsiz sürümünden söz edeceğiz.

E-ticaret izleme, Reklam izleme, Yazar izleme, vb. gibi daha gelişmiş özellikler istiyorsanız MonsterInsights Pro sürümünü kullanabilirsiniz. Bunları ayarlama süreci aynıdır.

Yapmanız gereken ilk şey, MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Etkinleştirme sonrasında “Insights » Settings (Analizler | Ayarlar) “ kısmını ziyaret ediniz.

Bu ekranda, Google Analytics’i WordPress sitenize bağlamak için ‘Google hesabınızla kimlik doğrulama’ düğmesine tıklamanız gerekir.
wordpress settings

Bu, Google Hesabınızla kimlik doğrulaması yapabileceğiniz bir açılır pencere oluşturacaktır.
authentication

Devam etmek için ‘İleri’yi tıklayın.

Şimdi ‘Google kodunu almak için tıklayın’ düğmesine tıklamanız gerekiyor.
googe code

Bu, ‘MonsterInsights, Google Analytics verilerinize erişmek isteyebilir’ mesajıyla başka bir pop-up açar.

Devam etmek için ‘İzin Ver’ düğmesine tıklayın.
google allow

Kimlik doğrulama penceresinde artık kopyalamanız gereken bir kod satırı gösterilecektir.
kod satırı

Bu işlemden sonra elinizde bulunan kodu, MonsterInsights penceresine girmeniz ve ardından devam etmek için ‘İleri’ye tıklamanız gerekmektedir.
enter google code

Son adım ise izlemek istediğiniz profili seçmektir. Bu aşamada web sitenizi seçmeniz ve devam etmek için bir sonraki düğmeye tıklamanız gerekir.
select

İşleminiz burada sona ermiştir.

 

Unutmayın, sistem size istatistiklerinizi göstermeden önce belirli bir zamana ihtiyaç duyacaktır. MonsterInsights ile ilgili en iyi şey, Google Analytics raporunuzu WordPress gösterge tablonuzda görüntüleyebilmenizdir.
dashboard

İhtiyaçlarınıza göre izleme ayarlarını özelleştirmek için Takip sekmesine gidebilirsiniz:
takip

2. Üstbilgi ve Altbilgi Ekle Eklentisi

Bu yöntem, gelişmiş izleme verileri adına herhangi bir yapılandırma yapamayacağınızdan ve Google Analytics verilerini WordPress gösterge tablonuzda görüntüleyemeyeceğinizden MonsterInsights kadar iyi değildir. İlk olarak Insert Headers and Footers eklentisini aktif etmeniz gerekiyor. Etkinleştirme sonrasında, Ayarlar »”Başlıkları ve Altlarını Ekle” (Settings » Insert Headers)  sayfasına gitmeniz gerekir. Burada, dördünce adımda kopyaladığınız Google Analytics kodunu üstbilgiler bölümüne yapıştırmanız gerekir.

insert headers and footers
Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklamayı unutmayınız.

3. WordPress Temasına Google Analytics’i Yükleyin

Bu yöntem yalnızca WordPress kodlarına aşina olan ileri düzey kullanıcılar içindir. Temayı değiştirir veya güncellerseniz kodunuz kaybolur, bu yüzden bu yöntem biraz güvenilmezdir. Bu yöntemi kullanmanızı neredeyse hiç tavsiye etmiyoruz.

 

Header.php Dosyasına Kod Eklemek

WordPress temanızdaki header.php dosyasını düzenleyin ve 4. adımda kopyaladığınız kodu <body> etiketinin hemen sonrasına yapıştırın.

Değişikliklerinizi kaydetmeyi ve dosyayı sunucunuza geri yüklemeyi unutmayın.

 

“Functions File” ile Kod Eklemek

Kopyaladığınız kodu “functions.php” dosyasına yapıştırabilirsiniz.

1 <?php  
2 add_action(‘wp_head’, ‘wpb_add_googleanalytics’);

 

3 function wpb_add_googleanalytics() { ?>
4    

 

5 // Paste your Google Analytics code from Step 4 here
6    

 

7 <?php } ?>

“Google Analytics Web Site” İle Rapor Görüntüleme

Google Analytics sistemi, sizlere istatistiklerinizden toplanan veriler hazinesini gösterebilir. Bu verileri Google Analytics kontrol panelinize gidip raporlama sekmesini tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.
google analitic

 • Sol sütunda yerleşik Google Analytics raporlarını göreceksiniz. Her bölüm farklı sekmelere bölünmüştür ve bir sekmeye tıklayarak ilgili bölüm hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 • Kitle sekmesinde (Audience), kullanıcılarınızı anlamanıza yardımcı olacak raporlar gösterilir.
 • Edinme/Kazanç raporları (Acquisition), kullanıcılarınızın nereden geldiğini araştırır.
 • Davranış raporları (Behavior), kullanıcılarınızın sitenize geldikten sonra ne yaptıklarını özetler.
 • Dönüşüm raporları (Conversion), hedeflerinize karşı ne kadar iyi işler yaptığınızı gösterir

Bu makalenin WordPress’te Google Analytics’i nasıl kuracağınızı öğrenmenize yardımcı olmasını diliyoruz.

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
WordPress İçin Instagram Widget
best-free-coming-soon-wordpress-themes1
En iyi 10 Ücretsiz Yakında Açılıyoruz WordPress Temaları
4 Yorum var
 • Santral anons Mar 22,2017 at 02:35

  Çok detaylı ve çok güzel açıklayıcı bi yazı olmuş bipixel. Yazının uzunluğunada bakılırsa çok iyi iş çıkmış. Eline sağlık 🙂

 • Santral seslendirme Mar 22,2017 at 02:34

  Siteyi takip etmek için ekstra hiç bişey kurmaya gerek bıraktırmadan tıkırında çalışan ve çok detaylı raporlama sunan güzel bi araç.

 • Günün Maçları Mar 22,2017 at 02:33

  Çok güzel bi araç. Siteyi takip etme adına çoğu şeyi elinin altına veriyor.

 • Özgür GÜNDÜZ Mar 17,2017 at 13:50

  yeni bloggerlara direkt olarak etki eden bir durum var. Torpil yapıyor, torpil 🙂

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz