1 Aralık 2013 dmoz-traffic

Google ve Dmoz ilişkisi

dmoz-traffic

Merhaba arkadaşlar. Google yeni bir güncelleme ile karşımıza çıkıyor. Bu güncelleme de kopya olan siteleri aşağıya çekmeyi planlıyor. Gerçi Google son zamanlarda bir sürü minik güncelleme yaptı ama çoğu kişinin haberi bile yok :).

Google bloglarını takip ettiğim için bir kaç doğru bilgi edinebiliyorum. Aklıma her daim şu soru gelmiştir : ” Abi Dmoz ile Google arasında ne ilişki var ?” Sonra hemen cevabı yapıştırıyordum yine kendi içimden “Abi onlar eski sevgili galiba yaaa”.

 

Dmoz ilk çıktığı zamanlarda harika bir yerdi. Güncel ve kaliteli sitelerin eklendiği bir dizin sitesiydi. Daha sonrasında ise maniple edilebilir oldu. Bu da her insan gibi benim de canımı sıktı. Güzel bir siten var her şeyi özgün yani tam “Dmoz’luk” fakat adam gel gör ki 150 TL gönder ekleyeyim diyor. Ayıp yahu !

seo-sosyal-medya

İlk zamanlarda Google Dmoz’u çıkararak  : ” Abi biz kaliteli siteleri süzelim gerisini s.et.” demiş bana kalırsa. Çünkü eski algoritmalarına  göre oraya eklenen siteler hep aramalarda yukarıya çıkıyordu. Sonra Matt Cutts geldi ve özgün yazın gençler dedi. Tamam dedik bizde özgün yazalım. Özgün yazdık sonra ne oldu ? Hoooop copy/paste yapanlar hep yukarıda abicim.

Neymiş onlar otoriter siteymiş. Tabii ya . Dmoz’u sen ne diye çıkartmıştın ki Google ? İnsanlar arama sonuçlarında daha kaliteli sitelere ulaşsın diye değil mi ?

google

Google firmasının arama algoritmasını daha iyi seviyelere taşıması gerekiyor bence. Çünkü Google bundan daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip. Yapabilir yani. O kadar milyon dolarlık ($) şirketsin yani. Sahi aklıma geldi bizim bir aralar bir Türk arama motorumuz vardı ? Ne oldu ki la ona ?

dmoz

İnsanlar bazen o kadar çok uğraşıyorlar ki siteleri için. Geri dönüş alamıyorlar. Sonra batacak duruma geliyorlar. Tabii biliyorum bende her çıkışın bir inişi var.  Bir gün gelecek. O gün geldiğinde Google devri bitecek ve yeni bir şey ortaya çıkacak. Yada ikinci ihtimal Google şirketi daha çok büyüyecek. Daha hızlı ve daha ileriye. Bu arada bugün sevdiğim oyunculardan birisi olan Paul Walker öldüğünü öğrendim. Bu da beni bir hayli üzdü.

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzre.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz