İnternet Dünyası Seo Sosyal Medya

Google ve Dmoz ilişkisi

dmoz-traffic
0

dmoz-traffic

Merhaba arkadaşlar. Google yeni bir güncelleme ile karşımıza çıkıyor. Bu güncelleme de kopya olan siteleri aşağıya çekmeyi planlıyor. Gerçi Google son zamanlarda bir sürü minik güncelleme yaptı ama çoğu kişinin haberi bile yok :).

Google bloglarını takip ettiğim için bir kaç doğru bilgi edinebiliyorum. Aklıma her daim şu soru gelmiştir : ” Abi Dmoz ile Google arasında ne ilişki var ?” Sonra hemen cevabı yapıştırıyordum yine kendi içimden “Abi onlar eski sevgili galiba yaaa”.

 

Dmoz ilk çıktığı zamanlarda harika bir yerdi. Güncel ve kaliteli sitelerin eklendiği bir dizin sitesiydi. Daha sonrasında ise maniple edilebilir oldu. Bu da her insan gibi benim de canımı sıktı. Güzel bir siten var her şeyi özgün yani tam “Dmoz’luk” fakat adam gel gör ki 150 TL gönder ekleyeyim diyor. Ayıp yahu !

seo-sosyal-medya

İlk zamanlarda Google Dmoz’u çıkararak  : ” Abi biz kaliteli siteleri süzelim gerisini s.et.” demiş bana kalırsa. Çünkü eski algoritmalarına  göre oraya eklenen siteler hep aramalarda yukarıya çıkıyordu. Sonra Matt Cutts geldi ve özgün yazın gençler dedi. Tamam dedik bizde özgün yazalım. Özgün yazdık sonra ne oldu ? Hoooop copy/paste yapanlar hep yukarıda abicim.

Neymiş onlar otoriter siteymiş. Tabii ya . Dmoz’u sen ne diye çıkartmıştın ki Google ? İnsanlar arama sonuçlarında daha kaliteli sitelere ulaşsın diye değil mi ?

google

Google firmasının arama algoritmasını daha iyi seviyelere taşıması gerekiyor bence. Çünkü Google bundan daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip. Yapabilir yani. O kadar milyon dolarlık ($) şirketsin yani. Sahi aklıma geldi bizim bir aralar bir Türk arama motorumuz vardı ? Ne oldu ki la ona ?

dmoz

İnsanlar bazen o kadar çok uğraşıyorlar ki siteleri için. Geri dönüş alamıyorlar. Sonra batacak duruma geliyorlar. Tabii biliyorum bende her çıkışın bir inişi var.  Bir gün gelecek. O gün geldiğinde Google devri bitecek ve yeni bir şey ortaya çıkacak. Yada ikinci ihtimal Google şirketi daha çok büyüyecek. Daha hızlı ve daha ileriye. Bu arada bugün sevdiğim oyunculardan birisi olan Paul Walker öldüğünü öğrendim. Bu da beni bir hayli üzdü.

 

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzre.

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
photoshop_tutorials_2
Yeni Başlayanlar için temel photoshop dersleri
ankara günlük kiralık ev
Ankara günlük kiralık ev

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz