Wordpress

Joomla ile WordPress arasında ki fark

Wordpress ile joomla arasindaki fark
0

Arkadaşlar, bildiğiniz üzre sürekli WordPress’i anlatıp duruyoruz fakat nedir bu php scriptinin bu kadar tutulmasını sağlayan? Neden Joomla da WordPress kadar meşhur değil ve o kadar çok fazla kullanılmıyor gibi sorularınız elbette ki olacaktır, elimizden geldiğince cevaplamaya çalışalım.

Öncelikle Joomla gerçekten çok güzel bir sistemdir. Her ne kadar WordPress gibi evrilip çevrilemese de kendisine göre bir esnekliği vardır ve belirli formlarla birlikte güzel projelere imza atılabilmektedir. Benim Joomla’nın en güzel örneğini gördüğüm yerler ise kesinlikle k12 uzantılı siteler olmuştur. Joomla genel olarak biraz daha ağır bir yapıya sahip ve bu yüzden daha kurumsallığı yüksek yerlerde kullanılmak zorunda kalıyor maalesef.

Joomla’nın diğer eksisi ise yeterince tema ve eklenti desteğinin mümkün olmaması. WordPress’te aklınıza gelen her şeyin daha önceden kodlandığını ve eklenti/temanın hazır olduğunu görmek insanı gerçekten mutlu ediyor ve bu sistemden kopartmıyor fakat WordPress’in aksine, Joomla, genel olarak eklenti ve temalar kısmından oldukça zayıf kalıyor.

 

Joomla ile yapabilecekleriniz de bu yüzden sınırlı kalıyor ve bir şekilde geliştirilemiyor. Joomla’nın eğer A’dan tutun Z’sine kadar biliyorsanız ve bu sistemi hatim ettiyseniz, işte o zaman güzel projeler çıkabilir çünkü Joomla’yı istediğiniz esnekliğe sokabilirsiniz fakat Joomla’nın hakkında bu kadar bilgi ve deneyiminiz yoksa gerçekten istediğiniz formu bu scripte vermek oldukça zor olacaktır. WordPress’in artıları da işte burada devreye giriyor. WordPress sayesinde aklınızda olan her şeyin temasını ve eklentisini hazır olarak buluyorsunuz ve en güzeli de ulan bu benim bile aklıma gelmemişti dediğiniz şeylerin bile eklentisinin olması.

Bu sayede sistem gerçekten mükemmel bir esnekliğe sahip oluyor ve kullanmamak gerçekten imkansız oluyor. Joomla’nın birçok artısı bulunmakta fakat WordPress kadar maalesef artısı bulunmamakta.

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
hitsaglama
Siteme nasıl hit sağlarım ?
4-professional-favicon
Küçük faviconlar ve büyük markalar #1

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz