Just Cause 3

image_just_cause_3-27177-3114_0001

Yukardaki resimde göründüğü gibi ”işte böyle bir oyun” diyip yazıyı bitiresim geldi.Resim o kadar etkileyici ki oyun  hakkında aklımda milyonlarca şey oluşuyor.Şimdi aralık ayına girdiğimiz günde bizimle buluşdu just cause 3.Oyun çıkışıyla dünya sallandı(oyunda sallandı).Bol patlma bol heyecanla gündemde olan bu oyun grafikleriyle de göz alıcı. Just cause 3 oynarken sizi geçtim oynadığınız konsol, bilgisayar yada anneniz bile gaza gelebilir.Oyunda paraşutle yukardan bomblar atabilir petrol varillerini patlatabilir, insanların kafasını uçurabilirsiniz bu oyunda.Hele o elinizdeki kanca yokmu, tam ölüm makinesi düşmanlarızı bir varile bağlayıp evin çatısına bile atabiliyoruz.Oyunun en büyük yapılış amacı sizi eğlendirmek, bilgisayarınıza vb. konsollara bağlamak ve benim en sevdiğim gaza gelmek.Just-Cause-3-16

Karakterimiz Rico’yu yukarıda görüyoruz.Oyun öyle gaz getirici ki taşa ateş etseniz sanki bomba patlıyor hissi veriyor.Tek bi sorunuzmuz var o da hikaye; çoğu oyunda baş belası olan hikaye bu oyunda da aynı şekilde.

Oyunu almayı düşünüyorsanız şunları kesinlikle beklemeyin:

Adamakıllı, düzgün anlatılan bir hikaye,
Sağlam karakter gelişimi (Hayır, yetenek puanlarından bahsetmiyorum),
Görev çeşitliliği ve yaratıcılığı.

Just Cause 3’ün açık dünyasına ve sandbox evrenine kanıp, oyunu bu üç maddeyi bekleyerek alırsanız cidden büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız. Oynadığınız oyunun birinci dakikasında uçağın tepesine çıkıp, uçaksavarları roketatarla patlatıyorsunuz. Oyun zaten ikiye ayrılıyor: aksiyon dolu olan eğlenceli kısımlar ve diğer sıkıcı şeyler. Rico’yla ilk beş dakikanız ve yirminci saatinizin sonu arasındaki tek fark aksiyonun çok daha çeşitlenmiş olması. Bu yüzden seriyi daha önce oynamamış olanları uyarmak gerekiyor. Elbette Just Cause 3’ün yukarıdaki üç maddeye önem vermesini de isterdim ama Avalanche oyunu değiştirme gereği görmemiş.

Bu arada:Biraz da oyunun yapımcılarından bahsedelim.Avalanche Studios her zamanki gibi geliştirici koltuğunda oturuyor ve serinin üçüncü oyunu da size saf aksiyon yaşatmak için geliyor.

artleo.com-95995

Just cause 3′ de yapabileceklerinizin sınırı yok hele ki heyecan konusunda.Her zaman Batman’ a derdik heyecan en yüksekde , heyecan sahneleri en akıcı oyun derdik ama Batman’i tahtından ettiler.Oyunda kancanıza bir tüp alıp, ona düşmanınızı bağlayıp, havada sallayıp sallayıp, patlatabiliyorsunuz.Just Cause tıpkı Rockstar ve Bethesda oyunları gibi barındırdığı sandbox yapının hakkını sonuna kadar veriyor.En başından bir kere oyundaki her şey saatli bomba. Rico’nun vurduğu her şey havaya uçuyor. Ne harcadığınız mermiler umurunuzda oluyor ne de canınızın düşmesi. Oyun sizden tek bir şeyi istiyor: Biz sana sınırsız aksiyon imkanı verdik, bundan sonrası senin yaratıcılığına kalmış. İster herkesi silahla tara, istersen onları birbirine çarptırıp öldür, istersen de kafalarına diktatörün heykelini düşür. Ya da ne bileyim, arabalarını yoldan çıkartabilirsin. Just cause 3’ün açık dünyasında her yer aksiyon diyebilirim.

16323216027_745fbc57a4_o-1920x1080

Rico’nun macerası uzun süredir ayrı olduğu Medici‘ye geri dönmeye karar vermesiyle başlar. Onun ayrı olduğu 7 yıllık süreç içinde evinde çok fazla şey değişmiştir. General Di Ravello diktatörlüğünü ilan etmiş ve Medici’yi askerlerle doldurmaya başlamıştır. Aynı zamanda vatandaşa da baskı uygulamaktadır.

Adamımız Rico bunun üzerine ekibi toplar (Mario, Tom Sheldon, Dimah ve diğerleri) ve yurduna döner. Başta da bahsettiğim gibi, ilk işi bir uçağın tepesinden bazuka sallamak olur.

Hikaye bu arkadaşlar. Yani bu kadar. Oyunun sizden yapmanızı istediği şeyler inanılmaz belli. Diktatör kontrolündeki bir bölgeye giriyorsunuz ve burada belli görevleri yerine getiriyorsunuz. Görevler genelde size sinematikle filan verilmiyor. Askeri binayı havaya uçuruyorsunuz, diktatörün hoparlörlerini havaya uçuruyorsunuz, heykelleri havaya uçuruyorsunuz… Yani kısaca söylemeek gerekirse hikaye biraz fiyasko.

just-cause-3-2014-12-11-14-012vgqfjpg-87771a

Aslında uzatılmış bir Michael Bay filmini oynuyorsunuz. Elbette tüm bu uğraşacak görevler ilk başta çok eğlenceli oluyor ama oyunun başında geçen saatler ile birlikte yavaştan sıkılmaya başlıyorsunuz. Just Cause yapısını pek değiştirmedi ama oyunu oynarken sürekli ilk Assassin’s Creed’i oynadığım dönemi hatırladım. Şehre gir, belli görevlerden üç tane yap, hedefi öldür, sinematik izle.Classik bir tarzı var bu oyunun ve bu oyuna benzer tüm oyunların yani bu bir nevi gerçek hayattaki sürekli takım elbise giyen ve o modadan hiç vazgeçmeyen, tarzı belli kişilere benzetebiliriz klasiğinden hiç vazgeçmeyen kişiler.79UonYX

Bu yeni oyunda birçok yeni özellik mevcut.Örnek veriyorum;arabanıza nitro takabilir, aynı anda 4 kanca atabilir ve wing suit’ i geliştirebilirsiniz.Just Cause 3 derin bir oyun değil ve hiçbirimiz ondan öyle olmasını beklemiyoruz.Oyun ilk çıktığında oyunda büyük ölcüde hatalar:Oyuncu diliyle laglar mevcuttu.İlk günde gelen 3 GB’lık yamanın ardından biraz düzeldiğini söyleyebilirim.Bunu daha çok geliştirip hemen hemen hatasız yapıcaklarından eminim.Son zamanlarda çıkan oyunlarda yapay zekayı nedense çok sıkıntılı.Ya biz çok şey istiyoruz ya da yapımcılar başarısız.(çok ağır oldu gibi ama).Ve son olarak biraz da kaliteden olsa gerek, Arada patlama sahnelerinde fps sapıtabiliyor ama bu durum bana göre çok normal bu gibii grafikler varken.

Oyunumuzdaki müzikler tamamen harika, savaş ortasında bir anda patlayan müzik bizi bizden alıyor. Just Cause 3 size çok eğlenceli bir 10 saat ve ardından ara sıra girip stres atacağınız bol patlamalı bir oyun deneyimi sunuyor. Hatalara takılmam, hikayesizliği umursamam, aksiyonuma bakarım diyorsanız oyunu alın derim. Özellikle en iyi dereceleri yapmak isteyen oyuncuları iyi bir rekabet ortamı bekliyor olacak.

570305

 

Şimdi oyunumuzun trailerını izleyelim:

http://https://www.youtube.com/watch?v=-x1q7wY0koE

Evet şimdi oyunumuzun artı(+) ve eksilerine(-) geçelim:

+ Aksiyon o kadar iyi ki sizi müthiş bir şekilde gaza getiriyor.

+ Yeteneklerimizi ve eşyalarımızı geliştirme özelliği çok iyi olmuş.

+ Grafikleri harikadan bile öte diyebilirim.

+ Savaş sahnelerindeki, heycanlı anlardaki müzikler, efektler, sesler müthiş güzel.

 

–  Oyundaki hatalar beni bitirdi.

Hikaye çok sıkıcı en son havada kalıyor, sonuçlanmıyor.

 

Ve son olarak oyunumuzun sistem gereksinimlerini görelim:

 

Minimum Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi : XP Hariç üst sürüm Windows
işlemci : Dual-core CPU with SSE3 (Athlon 64 X2 4200 / Pentium D 3GHz)
Ekran Kartı : Nvidia Geforce 8800 Series / ATI Radeon HD 2600 Pro with 256MB memory veya eşit düzey 256 MB ve DX10 destekli ekran kartı
Ram : 2GB RAM
HDD : 10GB Boş alan.

Önerilen Sistem Gereksinimleri

İşlemci : Intel Core 2 Duo 2.6GHz veya AMD Phenom X3 2.4GHz
Ekran Kartı : Nvidia GeForce GTS 250 Series with 512MB / ATI Radeon HD 5750 Series 512MB veya eşit düzey DX10 destekli 512 MB ekran kartı
Ram : 4GB

Bu günkü yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Herkesin Just Cause 3‘ü almasını dilerim.

Herkese iyi oyunlar dilerim.

KinqCasTLe hakkında 564 makale
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*