İnternet Dünyası Seo Sosyal Medya Wordpress

Küçük faviconlar ve büyük markalar #1

4-professional-favicon
0

Merhabalar. Eve geldiniz bilgisayarınızı açtınız ve internet tarayıcınızı açtınız!

Hey yukarıda sol tarafta küçük bir icon var oda ne ?

İnternet sitelerinin (özellikle markalaşmış sitelerin) internet protokollerine uymak  ve markasının akılda kalıcılığını arttırmak için kullanılan yöntemlerden birisi . Ne mi ki bu ? buna faviconlar diyoruz .

Bugün, bu minik simgelere daha derinden göz atmak istedik. Nede olsa bunlar internet sitelerinin olmazsa olmazları. Sizlere baştan sona Favicon nasıl oluşturulur ? Favicon nasıl bulunur ? öğretmek isteriz.

Faviconları nelerdir?

1-favicon-what

Favicon aslında günlük bilgisayar ve internet hayatımızda çok sık kullanımı görülür. Her web sitesinin temsil küçük simgeler vardır.Eğer bir site açarsanız gibi, siz adres çubuğuna url yanında küçük bir simge göreceksiniz. Favicon favori kelime ve simgenin bir arada oluşturulmuş halidir. Bu favicon olayı inanmayacaksınız ama ilk defa Microsoft Internet Explorer tarafından desteklenmiştir. Favicons yaygın 16 × 16 piksel, 32 × 32 piksel veya boyutu 64 × 64 piksel olduğunu kısayol simgesi olarak bilinir.  Bu tarayıcınızda sonraki sitenizin adını görünür ve yer işareti kez de imleri listenizde görülebilir.

Neden faviconları gerekiyor?

Bu minik simgeleri önemli mi? Bu sefer, biz faviconları değerine bakacağız ve nasıl site sahipleri ile kullanıcılara yardımcı olabilir inceleyeceğiz. Özellikle bir markanın yada marka olmaya aday olan sitenin kesinlikle faviconu olması gerekir. Hani buna zorunluluk olarak bakmayalım aslında. Biraz da insanların bakış açısıdır.

1.. Kullanıcı deneyimini geliştirin.

2-user-experience

Faviconları birincil kullanımı gelişmiş kullanıcı deneyimi için. Tarayıcınızda birçok sekme ile çalışıyorsanız kez kullandığınız siteleri belirlemek için, daha kolay olurdu. Favicon Bir bakış size sekmeleri görüldüğü gibi açmak üzeresiniz hangi site bildireceğiz. Hani şöyle düşünün. Ben genellikle en az 30-40 arası sekme ile kullanıyorum bilgisayarı. Söz konusu bu şekilde olunca ister istemez title kısımlarını göremiyorum. Bende Faviconlardan yardım alıyorum haliyle.

2.. Markalaşma.

3-branding-favicon

Bir favicon tasarımı çok önemlidir aslında. Hem sitede kalıcılık anlamında hemde akılda kalıcılık anlamında. İnsanlar Facebook’un iconunu görünce direk aklına Facebook geliyor öyle değil mi ? Bu nasıl oluyor peki ? Farklı title bile yazsa aklımıza direk Facebook geliyor çünkü adamlar çok profesyonel bir Favicon kullanmış.

3.. Daha profesyonel bir görünüm.

4-professional-favicon

Sadece küçük boş bir simge ile bir web sitesi kurup, ucuz ve profesyonelce bakacağız. Hani şöyle düşünün. Yeni bir web sitesi açılmış. Bakıyorsun her şeyi harika hemen yer imlerine ekledin. Ama oda ne ? Sitenin faviconu yok ve Faviconu olmayan site öteki siteler ile karışıyor. Yani, web siteniz için bir favicon sahip olduğundan emin olun. Bu sitenizin ziyaretçilerini etkileyebilir.

 

2. yazımızda görüşmek üzre :).

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
wordpress
WordPress E-Ticaret Teması
6_lvlup
Game Dev Tycoon (Oyun Yapma Oyunu)

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz