31 Ekim 2013 İyi bir konuşmacı olmak

Nasıl iyi bir konuşmacı olunur ?

Merhaba arkadaşlar. Sizlere bu makalemizde “Nasıl iyi bir konuşmacı olunur ?” adlı konumuz hakkında biraz bilgilendireceğiz.

Çoğu zaman özellikle okulda ödevler verilir. Bir konuyu ezberleyip anlatma ödevi. Bu ödevler için çoğu zaman çalışırız fakat sahneye gelince yani anlatma zamanı gelip çattığında maalesef kendimizde o cesareti bulamayız. İşte size iyi konuşmanın sırları :

İyi bir konuşmacı olmak istiyorum diyorsanız şuan doğru yerdesiniz.

İyi bir konuşmacı olmak

1. İyi vücut dili

Beden dili ve yüz ifadeleri aslında sizin konuştuklarınızdan daha önemlidir. İlk başta vücut dilinize hakim olmanız gerekiyor. Konuşurken dik durun ve konuştuğunuz kitle ile göz teması kurmaya çalışın. Vücut dili bir konuşmanın %80′nini oluşturuyor emin olun. Karşınızdakilere konuya hakim olduğunuzu hissettirmeniz güven verir. Eğer Türkiye’de bu söylediklerimi uygulayacaksanız üstüne bir kaç bir şey daha eklememiz şart. Neden şart ? diye soracak olursanız nedeni gayet basit. Arkadaşlarınız genellikle(her zaman) siz bir konu anlatırken yada bir sunum yaparken güldürmeye veyahut dalga geçmeye çalışırlar. Emin olun bunu yaparlar. Siz onlara ne kadar kararlı olduğunuzu göstermelisiniz. Arada pürüz çıkaran arkadaşlarınızı dikkate almamanızı öneririm.

Kendinizden emin olun. Kendinize güvenin. Fakat bilirsiniz ki her şeyin fazlası zarardır. Güvenin bile. Benim bu konuda çok yanıldığım olmuştur.

2. Genellikle olduğundan daha yavaş ve daha yüksek sesle konuşmak

Bu kuralımıza alışmak biraz zor gözükebilir fakat değil. Ses tonunuzu iyi ayarlamalısınız sunumunuza veyahut konuşmanıza başlamadan önce. Ses tonunuzu daha yavaş , daha anlaşılır ve daha gür bir şekilde çıkartmalısınız. Daha öncesinde kesinlikle çalışma kağıdınıza iyi çalışmalısınız. Çünkü her hangi bir hatanız sizi küçük düşürebilir ve biz böyle bir şey olmasını istemeyiz. İnsanlar hiç bir zaman hızlı konuşan ve ne dediği anlaşılmayan insanları dinlemek istemez bende dahil. Çevrem de de var mesela böyle kişiler. Bir cümle kuruyor 10 defa söylüyorum anlamadım ne dediniz ? diye. Birde bunun tam tersi var tabi. Bakıyorsunuz kişi bir cümle kurana kadar 5 dakika geçmiş. Bir cümleyi toparlayamıyor. Veyahut ne dediğini anlatacak kadar kelime hazinesine sahip değil.

Topluluk önünde konuşma kursları ve oyunculuk dersleri veren yerlere gidebilirsiniz. Bu sayede hem sahne korkusu ile çalışmayı öğrenmiş olursunuz hemde bir kitle karşısında nasıl etkili bir konuşma yapılır tecrübe edinmiş olursunuz.

3. Orada burada birkaç küçük şakalar yapmak

Konuşmanızın içerisine bir kaç fıkra veyahut komik cümle koyarak, sizi dinleyen kitleyi elinizde tutabilirsiniz. Genellikle buna Stand-up deniliyor. Bu konuda en ünlü kişiler ise : Cem yılmaz, Atalay Demirci , Ata Demirer ve Tolga Çevik örnek verilebilir. Bir kaç gösterisini izleyin yukarıda saydığım kişilerin. Bakın nereden ne gibi bir çıkarım elde ediyorlar. Nasıl bir şaka yapıyorlar. Yada şunu söyleyeyim: Kimlere ne şaka yapıyorlar. Çünkü sizin hedef kitlenizde önemli. Örneğin : Hedef kitlenizin öğrenciler olduğunu var sayarsak, çabuk sıkılan bir kitle ile karşı karşıya kaldığınızı bilmeniz gerekir. Ona göre önlem almanız lazım.  Konu arasına sıkıştırılmış bir kaç ufak şaka ile dikkatleri üzerinize toplamanız hem kolay olacaktır hemde çok basit. Genel olarak stand-up dışında kalan örneklerde mevcut bu konumuza örnek. Mehmet Ali Birand‘ı bilirsiniz. Allah rahmet eylesin. Ölmeden önce her gün haberleri açar oradan izlerdik. Sizce farkı ne idi ? Ben size söyleyeyim :  Farkı arada yapmış olduğu şakalarıydı. Yani ötekilerden bir farkı olması. Farklı olmanız her zaman size fayda sağlar bundan emin olabilirsiniz.

4. Konu hakkında tutkulu olun

İşte işin en sevdiğim yerine geldik. Aslında çoğu kişi bu bölümden nefret eder. Nedeni ise sevmediği bir konu geldiyse vay halime olayıdır. Aslında pekte haksız sayılmaz. Çünkü hiç bir insan sevmediği bir konuyu anlatmak istemez. Sizde konu seçerken(özellikle dönem ödevlerinizde) dikkatli seçim yapmanızı öneririm. Konu hakkında ne kadar bilgili ve istekli olursanız o kadar size artı yön kazandırır. Çünkü o konuyu isteyerek anlatmak bam başka bir olaydır. Bir de tam tersini düşünsenize ?

İstemediğiniz bir konu. Aynı zamanda  yapmanız gereken kısaca mecbur olduğunuz bir durum.

Sonuç: Sonuç olarak sizlere şu çıkarımlarda bulunabilirim:

– Özgün olun ve kendinize her daim güvenin.

– Kesinlikle ve kesinlikle konunuza çok iyi çalışın.

– Konu için istekli olun.

Sizlere bu konuda anlatmak istediklerimi umarım tam anlamıyla anlatabilmişimdir. Çoğu kişinin başına gelen bir olay çünkü bu olay. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere  sağlıcakla kalın

Nasıl iyi bir konuşmacı olunur ?” için 2 yorum

  1. iyi bir konuşmacı olmak için birazda pratik zeka olması gerek diye düşünüyorum örneğin ben konuşma konusunda çok güçlüyüm ama mahalesef yazmada özürlüyüm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz