24 Eylül 2013 kopya çekme

Orijinal İçerik gerçekten de önemli mi ?

Bazen kendime çok soruyorum bu soruyu. Bakıyorsunuz adam Google firmasının düzenlemiş veyahut benim deyimimle ayarlamış olduğu algoritma sayesinde birinci sırada çıkıyor. Adamın sitesine girip bakıyorum, tamamen çalıntı. Her şeyi hortumlamış resmen. Sonra bir kaç gün sonra bakıyorum bu site yok olmuş Cool . Allah Allah. Bu site 2 gün önce birinci sıradaydı ne oldu da böyle oldu ?

Bizde kendi tecrübelerimizi sizler ile paylaşalım dedik. Tabii bunlar benim kendi tecrübelerim.

Kopya Çekmeyi Bırakın

kopya çekme

Kimse dolandırıcı konumuna gelmek istemez değil mi ?  Dolandırıcı olmak yani diğer bir değişle hırsız olmak size inanın çok şey kaybettirir. Şimdi diyorsunuz ki Oğuz abi ne kaybettir ? Hemen size maddeler halinde anlatalım kardeşim:

1. Google Banned  oo şu web sitesi süpermiş dostum bunun tüm içeriğini kendi siteme ekledim mi tamamdır paraya para demeyeceğim. Ne diyeceksin dostum sipali ? yada money filan mı diyeceksin ? Sen gidip adamın yazılarını [Ç]aldın. Adam da bunu gördü. Sana yapacağı şeyleri sırayla yazayım ben sana.

 • Seni uyarma yoluna gider : Bak canım kardeşim o içerik bana ait ya benden aldığına dair bir link ekle yada seni şikayet edip siteni aramalarda bloke ettireceğim.
 • Direk Şikayet : Seni direk hiç uyarmadan Google Amca’ya şikayet eder. Birde Google webmaster yetkilileri gerçek makale yazarının şikayet adam olduğunu anlarsa gerçekten bittiniz demektir. Ve sizde Spam’a merhaba dersiniz.
 • Sitenize Spam Yapma : Yukarıda saydıklarım sizler için en iyi olandır. Nasıl yani Oğuz abi diye soracak olursanız şöyle açıklayayım ; Sitenizi gider adam kalitesiz , +18 , Google amca’nın sevmediği sitelere kayıt eder öyle apışıp kalırsınız. Diğer bir değişle adam siteniz adına gider bir ton backlink alır. Sonuç Spam’a hoşgeldin diyen hatta Spam ile kanka olmuş bir web sitesi.

 

2. Kötü izlenim  : Okuyucular aptal değildir. Okuyucular içeriği ilk ziyaret sırasında sitenizi tartarlar. Öncelikle tasarım olarak daha sonra ise içerik olarak tartar. Şöyle bir düşünelim isterseniz. Sitenizin tasarımı mükemmel denecek kadar harika bir tasarım. Ziyaretçi kendi kendine diyor ki vay be bu adamın tasarımı böyle ise içeriği müthiştir ! Bir de giriyor blog sayfasına ne görsün, sağdan soldan araklanmış içerikleri siteye eklemişler. Sizce adam bir daha bu siteye girmek ister mi ? Ziyaretçiniz neden Takipçiniz olmasın ?

3. Okuyucular olarak profesyonelce bakacağız  :  Sitenize girerken inanın insanlar her daim profesyonel içerikler bekler. Adam sitenize girince içeriğin profesyonel olmadığını gören ziyaretçiler sitenizden ışık hızıyla kaçabilirler. Sen kendine sor bir kardeşim. Sen bir siteyi neden takip edersin ? Neden Rss listene eklersin neden ?

4. Okuyucunun güvenini kaybettin :  Sizi takip eden insanlar vardır ve her daim olacaktır emin olun fakat siz doğru yazmayı bırakır bedavacılık ile ilgilenirseniz ziyaretçiden ziyade takipçi kaybedersiniz. Ve inanın ziyaretçiden daha önemli bir şey var ise oda takipçidir.

5. Adınız dolandırıcıya çıktı iyimi ? :   Dolandırıcı. Bir değil milyarlarca insan bir dolandırıcı olduğunu bilecek. Oh, kesin bunun için ünlü olacaksın. Özellikle ünlü bir sitenin içeriğini sömürdürysen. Ama şöhret almanın iyi bir yoludur bu yolda yalan yok. Kendinizi o kötü mertebe de düşünebiliyor musunuz ? İnsanların size bir dolandırıcı gibi bakmasına dayanabilmek… İnanın düşüncesi bile insana çok fazla koyuyor.

Orijinal olmak Avantajları

Anladım Oğuz abi içeriği çalmaktansa Özgün yazmak daha iyi Peki Orijinal yazı yazmanın avantajları nedir ? Yani neden Orijinal yazalım ki ? Bunun yanıtı içinde size özel bir alan oluşturma kararı aldım. Bakalım neler yazmışız ?

1. Alanında uzman olarak anıla bilirsin

Alanında uzman

Orijinal içeriği yazarken, dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi emin olun kendi uzmanlık alanınız da yazılar yayınlamanız. Bir düşünsenize adam deniz ile alakalı bir yerde bilgisi var ve gidip makine hakkında bir site açıyor. Herkes ne işi iyi yapıyorsa onu yapmalı emin olun.

2. Güvenen kazanırsınız

Güven kazanmak

Güven önemlidir. Bir kez okuyucuların güvenini kazanmak, onları sabit bir takipçi haline getirmeye yeter de artar bile. Ama şunu unutmayın, bir insana güven vermek kolay bir olay değildir. Bu güveni kazanmanız gerekecek.

3. Ziyaretçinin saygısını kazanmak

Saygı kazanırsınız

Saygı online ortamda büyük bir olaydır. Tüm yazarlardan ve web sitelerinden saygı kazanabilirsiniz. Çünkü insanlar benim gibi özgün ve özen gösterilmiş olan sitelere büyük saygı duymaktadırlar. Saygı = Sevgi = Dostluk !

4. Diğer web siteleri sizin yazılarını paylaşacaktır

Geri dönüşler

Web sitenizden yüksek kaliteli içerik gören diğer insanlara  ilham kaynağı olacaktır. Adamlar yada ziyaretçiler/takipçiler diyebiliriz, sitenizin içeriğini beğenip sosyal ortamlarda veyahut kendi sitelerinde paylaşabilirler. Tabi sizin siteye link vererek. Buda Seo açısından size büyük yarar sağlar. Çünkü doğal backlink kazanırsınız  .

5. Trafik artışı gözlemi

Trafik artışı

Siz şimdi orijinal içerik oluşturuyorsunuz ya, aynı zamanda Google amca’ya bak Google amca bende hiç bir yerde bulunmayan bir şey var artık bana bir kıyak geçersin diyorsunuz  .  Özgün içerik sayesinde en üst noktalara ulaşmanız kaçınılmaz bundan kesinlikle şüphe etmeyin.

İletmek istediğiniz veyahut anlamadığınız bir şey varsa lütfen sorun  . Bu makale tamamen Oğuzhan İsa Temiz adına aittir  . Paylaşırken kaynak gösterirseniz sevinirim  .

Orijinal İçerik gerçekten de önemli mi ?” için 68 yorum

 1. Kopya içerik hem google gözünde, hem de insanlık gözünde pek uygun bir davranış değil. Şahsen açtığım her sitede ilk olarak özgün içeriğe dikkat ediyorum. Sonuçta ortada verilmiş bir emek var, saygı lazım.

  1. Elbette dediğiniz son derece mantıklı fakat artık bizler bile şaşıracak duruma geldik. Çünkü Google firmasının son yapmış olduğu güncellemeler de özellikle nedense spam(değersiz) siteler aramalarda hep yukarıda çıkmaya başladı.

 2. Özgün içerik google tarafından olumlu karşılanan bir durumdur. Çünkü index alma hızını arttırır. Buyüzden kopyala yapıştır olan içerikler google’da index alamaz alsa da üst sıralara gelmez yani hit çekmez.

 3. orjinal olmayan bir çalışma arma motorları tarafından itibarsızdır. yazı ilk hangi sitede dizine eklenmişse o site diğerinden önce çıkar.

 4. Kesinlikle orjinal içerik, sitenizi google amcaya sevdirme açısından yapılacak seo çalışmalarının altın vuruşudur diyebiliriz. Özgün ve değerli içerik, hele ki başkaları tarafından da kopyalanıp kullanılıyor yada paylaşılıyorsa bildiğin şamda kayısı yani.

 5. teşekkür ederim oğuz sürükleyici bir anlatımla olayı tam anlamıyla ortasından vurdun. Günümüzde ben dahil hemen hemen herkez yanlış şekillerde yanlış şeyler yaparak. içerik çalarak para kazanmayı yada amacı her neyse ona ulaşmaya çalışıyor. ama her zaman orjinallik bir başkadır.

 6. özgün içerik önemli ancak sadece özgün içerik girerek başarı beklemek hayal olur.Bu yüzden sosyal medya ve imleme siteleri kaliteli olanları tabii ihmal edilmemeli

 7. ömer kardeşim sadece özgün makale girerek bir yerler gelemezsin gireceğin makalenin ne kadar hit çekeceği ve nasıl tanıtımı yaptığın çok önemli saygılar

 8. Bizde web sitemiz oluşturulurken kendi resimlerimizi kendi yaptığımız işler hakkında bilgilerin kullanılmasını özellikle istedik. Yazınızı okuduktan sonra orjinal içeriğin önemine bir kez daha emin olduk. Teşekkürler.

 9. Yazılacak makalenin içeriği özgün olmalıdır yani yazılar size ait olmalıdır kopyala yapıştırdan bi fayda görmezsiniz,hedeflediğiniz kelimeleri yazınızın içerisinde doğru yerlerde kullanmalısınız,arama motorları yazılarınızı tararken önce yazı başlığından sonra anahtar kelimenin yazıda ne kadar kullanıldığına bakar.

 10. Orjinal içeriği en iyi Site sahipleri ve SEO cular bilir 🙂 Google amcamızda çok kızıyor bu kopyacılara ama yapacakta birşey yok aslında. İnternet alemi o kadar genişki. herkes sıfırdan içerik yazmaya kalksa 100 milyonda bir ihtimal çakışır valla 🙂

 11. Orjinal içerik önemli ancak sadece orjinal içerik yazıp beklemek fayda etmiyor, iyi bir çalışma sonucu üst sıralara gelebilirsiniz sadece özgün içerikle bitmiyor iş.

 12. Evet orjinal içerik önemli ama kafalarda 100-200 kelime yeterli gibi bir imaj oluşmakta. En az 500 kelimelik ve kullanıcının ilgisini çekerek sitedeki ortalama süre sayısını arttıracak içerikler olması gerekiyor.

 13. Özgün içerik oluşturulduğunda bunun kesinlikle faydası görülüyor. Daha önceleri bot yaptırır ya da kopya içerik yapardım ama daha sonra bunun hiçbir faydası olmadığını gördüm ve özgün siteler açmaya başladım gerçekten çok daha hızlı ve verimli oldu.

 14. Bence çok yararlı bir yazı olmuş elinize ve klavyenize sağlık…….Çünkü gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz

 15. En önemli kural olduğunu düşünüyorum fakat bu işe yeni başlayanların genelde düştüğü bir tuzak oluyor. Çok faydası dokunur bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

 16. Orjinal içeriğin arama motorlarında iyi konumda olabilmek için şart olduğunu biliyoruz. Kopya içerikle kısa süreli ilk sıralarda gördüğümüz siteler olsa bile uzun vadede kaybettireceği kesin. İşin ziyaretçi boyutuda var kopya içeriği ayırt etmek ziyaretçiler içinde çok zor değildir. Hepsini bir kenara bırakalım kendi açımızdan düşünürsek bir şeyler üretmeden ordan burdan aldığımız şeylerle bu işi yapmanın hiç bir anlamı ve tadı olmayacağını düşünüyorum.

 17. Özgün içerik eklemek çok önemli bir konudur eğer google’da yükseltmek istiyorsanız ve iyi hit kazanmak istiyorsanız özgün içerik olmazsa olmazınızdır.

 18. İçerik ne kadar özgün ve orijinal olursa gelen ziyaretçiler o kadar özgün olur. Bir siteyi üste taşımak istiyorsan ilk başta yapılması gerekenlerden birisi orijinal olmaktır. Kendin yaz millet senden esinlensin ki sizden alınan kopya içerikler sayesinde ana url ve site ziyaretçi kazansın 🙂

 19. Mali mevzuatlar üzerine yazdığımız yazılar anında kopya ediliyor.Mevzuatı okuyup özet geçiyorlar.Böylece özgün olmuş oluyor.Google bunu ayırması lazım google herşeyi göürü diyorlar ama görümüyor.

 20. Orjinal içerik son derece önemli. Yazdıklarınıza katılıyorum kopya içerikler olacağına az olsun faydalı içerik sunun emin olun daha iyi yerlere gelirsiniz. Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  1. Aynen öyle Davut hocam. Çünkü orijinal bir web sitesi ve içerik üretimi yaptığınız zaman başka yerlerden insanlar bile sitenizi kullanıp kaynak gösteriminde bulunuyorlar.

 21. Tabiki orjinal içerik önemli sahte bir içerik googlede her zaman düşük bir site haline getirir. Orjinal el yazımı bir içerik, her zaman sitenin kalitesini güncelliğini ortaya koyar.

 22. Özgün içeriğin önemini böylesine güzel bir makaleyle anlatman çok hoş olmuş, ayrıca verdiğin tavsiyeler ve uyarılar için’de teşekkürler.

 23. Bana sorarsanız orijinal içerik yanında düzgün yerlerden backlink elde etmek ve hit getirebilecek konuların nitelikli bilgi girişini yapmak ve insanları yorum yapmaya teşvik etmek çok önemli

 24. Hocam orijinal içerik iyi güzelde google^nin bunu dikkate aldığını sanmıyorum.Neden derseniz en az 3-4 yıllık sitenin açtığı konuları (orijinal) başka yeni bir site daha 2-3 aylık sadece bir iki yerini değiştirip yayınlıyor ve 1.sıraya geçiyor aklım almıyor.

 25. Orjinal içerik gibi haber bilgi paylaşmak insanlar için daha net anlamlı oldugunu hepimiz daha çok iyi biliyoruz heryerde aynı haber var iken güncel ve değişik bir haber sistemi otomatik depiştiriyor. tavsiyem herkez orjinal içerik girsin etkisi bir milyondan daha fazladır

 26. Orjinal içerik üretmek, ziyaretçilere fayda sağlayabilecek yazılar sunabilmek için kafa yormak ve emek vermek gerekiyor. Bu şekilde yararlı içerikler üretmek elbetteki hem ziyaretçilerin gözünde hem de arama motorlarında sitenin itibarını artıracaktır. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz