Seo

Orijinal İçerik gerçekten de önemli mi ?

kopya çekme
1

Bazen kendime çok soruyorum bu soruyu. Bakıyorsunuz adam Google firmasının düzenlemiş veyahut benim deyimimle ayarlamış olduğu algoritma sayesinde birinci sırada çıkıyor. Adamın sitesine girip bakıyorum, tamamen çalıntı. Her şeyi hortumlamış resmen. Sonra bir kaç gün sonra bakıyorum bu site yok olmuş Cool . Allah Allah. Bu site 2 gün önce birinci sıradaydı ne oldu da böyle oldu ?

Bizde kendi tecrübelerimizi sizler ile paylaşalım dedik. Tabii bunlar benim kendi tecrübelerim.

Kopya Çekmeyi Bırakın

kopya çekme

Kimse dolandırıcı konumuna gelmek istemez değil mi ?  Dolandırıcı olmak yani diğer bir değişle hırsız olmak size inanın çok şey kaybettirir. Şimdi diyorsunuz ki Oğuz abi ne kaybettir ? Hemen size maddeler halinde anlatalım kardeşim:

1. Google Banned  oo şu web sitesi süpermiş dostum bunun tüm içeriğini kendi siteme ekledim mi tamamdır paraya para demeyeceğim. Ne diyeceksin dostum sipali ? yada money filan mı diyeceksin ? Sen gidip adamın yazılarını [Ç]aldın. Adam da bunu gördü. Sana yapacağı şeyleri sırayla yazayım ben sana.

 • Seni uyarma yoluna gider : Bak canım kardeşim o içerik bana ait ya benden aldığına dair bir link ekle yada seni şikayet edip siteni aramalarda bloke ettireceğim.
 • Direk Şikayet : Seni direk hiç uyarmadan Google Amca’ya şikayet eder. Birde Google webmaster yetkilileri gerçek makale yazarının şikayet adam olduğunu anlarsa gerçekten bittiniz demektir. Ve sizde Spam’a merhaba dersiniz.
 • Sitenize Spam Yapma : Yukarıda saydıklarım sizler için en iyi olandır. Nasıl yani Oğuz abi diye soracak olursanız şöyle açıklayayım ; Sitenizi gider adam kalitesiz , +18 , Google amca’nın sevmediği sitelere kayıt eder öyle apışıp kalırsınız. Diğer bir değişle adam siteniz adına gider bir ton backlink alır. Sonuç Spam’a hoşgeldin diyen hatta Spam ile kanka olmuş bir web sitesi.

 

2. Kötü izlenim  : Okuyucular aptal değildir. Okuyucular içeriği ilk ziyaret sırasında sitenizi tartarlar. Öncelikle tasarım olarak daha sonra ise içerik olarak tartar. Şöyle bir düşünelim isterseniz. Sitenizin tasarımı mükemmel denecek kadar harika bir tasarım. Ziyaretçi kendi kendine diyor ki vay be bu adamın tasarımı böyle ise içeriği müthiştir ! Bir de giriyor blog sayfasına ne görsün, sağdan soldan araklanmış içerikleri siteye eklemişler. Sizce adam bir daha bu siteye girmek ister mi ? Ziyaretçiniz neden Takipçiniz olmasın ?

3. Okuyucular olarak profesyonelce bakacağız  :  Sitenize girerken inanın insanlar her daim profesyonel içerikler bekler. Adam sitenize girince içeriğin profesyonel olmadığını gören ziyaretçiler sitenizden ışık hızıyla kaçabilirler. Sen kendine sor bir kardeşim. Sen bir siteyi neden takip edersin ? Neden Rss listene eklersin neden ?

4. Okuyucunun güvenini kaybettin :  Sizi takip eden insanlar vardır ve her daim olacaktır emin olun fakat siz doğru yazmayı bırakır bedavacılık ile ilgilenirseniz ziyaretçiden ziyade takipçi kaybedersiniz. Ve inanın ziyaretçiden daha önemli bir şey var ise oda takipçidir.

5. Adınız dolandırıcıya çıktı iyimi ? :   Dolandırıcı. Bir değil milyarlarca insan bir dolandırıcı olduğunu bilecek. Oh, kesin bunun için ünlü olacaksın. Özellikle ünlü bir sitenin içeriğini sömürdürysen. Ama şöhret almanın iyi bir yoludur bu yolda yalan yok. Kendinizi o kötü mertebe de düşünebiliyor musunuz ? İnsanların size bir dolandırıcı gibi bakmasına dayanabilmek… İnanın düşüncesi bile insana çok fazla koyuyor.

Orijinal olmak Avantajları

Anladım Oğuz abi içeriği çalmaktansa Özgün yazmak daha iyi Peki Orijinal yazı yazmanın avantajları nedir ? Yani neden Orijinal yazalım ki ? Bunun yanıtı içinde size özel bir alan oluşturma kararı aldım. Bakalım neler yazmışız ?

1. Alanında uzman olarak anıla bilirsin

Alanında uzman

Orijinal içeriği yazarken, dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi emin olun kendi uzmanlık alanınız da yazılar yayınlamanız. Bir düşünsenize adam deniz ile alakalı bir yerde bilgisi var ve gidip makine hakkında bir site açıyor. Herkes ne işi iyi yapıyorsa onu yapmalı emin olun.

2. Güvenen kazanırsınız

Güven kazanmak

Güven önemlidir. Bir kez okuyucuların güvenini kazanmak, onları sabit bir takipçi haline getirmeye yeter de artar bile. Ama şunu unutmayın, bir insana güven vermek kolay bir olay değildir. Bu güveni kazanmanız gerekecek.

3. Ziyaretçinin saygısını kazanmak

Saygı kazanırsınız

Saygı online ortamda büyük bir olaydır. Tüm yazarlardan ve web sitelerinden saygı kazanabilirsiniz. Çünkü insanlar benim gibi özgün ve özen gösterilmiş olan sitelere büyük saygı duymaktadırlar. Saygı = Sevgi = Dostluk !

4. Diğer web siteleri sizin yazılarını paylaşacaktır

Geri dönüşler

Web sitenizden yüksek kaliteli içerik gören diğer insanlara  ilham kaynağı olacaktır. Adamlar yada ziyaretçiler/takipçiler diyebiliriz, sitenizin içeriğini beğenip sosyal ortamlarda veyahut kendi sitelerinde paylaşabilirler. Tabi sizin siteye link vererek. Buda Seo açısından size büyük yarar sağlar. Çünkü doğal backlink kazanırsınız  .

5. Trafik artışı gözlemi

Trafik artışı

Siz şimdi orijinal içerik oluşturuyorsunuz ya, aynı zamanda Google amca’ya bak Google amca bende hiç bir yerde bulunmayan bir şey var artık bana bir kıyak geçersin diyorsunuz  .  Özgün içerik sayesinde en üst noktalara ulaşmanız kaçınılmaz bundan kesinlikle şüphe etmeyin.

İletmek istediğiniz veyahut anlamadığınız bir şey varsa lütfen sorun  . Bu makale tamamen Oğuzhan İsa Temiz adına aittir  . Paylaşırken kaynak gösterirseniz sevinirim  .

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
seo-uzmani
Kurumsal SEO danışmanı
Seo bazlı site
Profil back link ile ilgili bilgilendirme
7 Yorum var
 • yakup koç Mar 3,2017 at 00:40

  Orjinal içerik her zaman için google servislerinin sevdiği bir konudur.

 • Halı Yıkama Ankara Şub 28,2017 at 02:40

  Öyle güzel ve akıcı anlatmışınız ki bir solukta sonuna kadar okudum. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu teşekkürler

 • Abdurrahman Şub 8,2017 at 12:49

  siteler için orjinal içeriğin önemini anlatan güzel bir makale olmuş. Teşekkürler.

 • ömer Eyl 26,2016 at 22:45

  Orjinal içerik üretmek, ziyaretçilere fayda sağlayabilecek yazılar sunabilmek için kafa yormak ve emek vermek gerekiyor. Bu şekilde yararlı içerikler üretmek elbetteki hem ziyaretçilerin gözünde hem de arama motorlarında sitenin itibarını artıracaktır. Teşekkürler.

 • akın Eyl 10,2016 at 12:10

  Orjinal içerik gibi haber bilgi paylaşmak insanlar için daha net anlamlı oldugunu hepimiz daha çok iyi biliyoruz heryerde aynı haber var iken güncel ve değişik bir haber sistemi otomatik depiştiriyor. tavsiyem herkez orjinal içerik girsin etkisi bir milyondan daha fazladır

 • turkish hiphop Eyl 10,2016 at 10:15

  Hocam orijinal içerik iyi güzelde google^nin bunu dikkate aldığını sanmıyorum.Neden derseniz en az 3-4 yıllık sitenin açtığı konuları (orijinal) başka yeni bir site daha 2-3 aylık sadece bir iki yerini değiştirip yayınlıyor ve 1.sıraya geçiyor aklım almıyor.

 • sahibinden Eyl 6,2016 at 20:17

  kopya içerikle çok iyi yerlere nasıl geliyorlar hiç anlamıyorum.

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz