Seo

Orijinal İçerik gerçekten de önemli mi ?

kopya çekme

Bazen kendime çok soruyorum bu soruyu. Bakıyorsunuz adam Google firmasının düzenlemiş veyahut benim deyimimle ayarlamış olduğu algoritma sayesinde birinci sırada çıkıyor. Adamın sitesine girip bakıyorum, tamamen çalıntı. Her şeyi hortumlamış resmen. Sonra bir kaç gün sonra bakıyorum bu site yok olmuş Cool . Allah Allah. Bu site 2 gün önce birinci sıradaydı ne oldu da böyle oldu ?

Bizde kendi tecrübelerimizi sizler ile paylaşalım dedik. Tabii bunlar benim kendi tecrübelerim.

Kopya Çekmeyi Bırakın

kopya çekme

Kimse dolandırıcı konumuna gelmek istemez değil mi ?  Dolandırıcı olmak yani diğer bir değişle hırsız olmak size inanın çok şey kaybettirir. Şimdi diyorsunuz ki Oğuz abi ne kaybettir ? Hemen size maddeler halinde anlatalım kardeşim:

1. Google Banned  oo şu web sitesi süpermiş dostum bunun tüm içeriğini kendi siteme ekledim mi tamamdır paraya para demeyeceğim. Ne diyeceksin dostum sipali ? yada money filan mı diyeceksin ? Sen gidip adamın yazılarını [Ç]aldın. Adam da bunu gördü. Sana yapacağı şeyleri sırayla yazayım ben sana.

 • Seni uyarma yoluna gider : Bak canım kardeşim o içerik bana ait ya benden aldığına dair bir link ekle yada seni şikayet edip siteni aramalarda bloke ettireceğim.
 • Direk Şikayet : Seni direk hiç uyarmadan Google Amca’ya şikayet eder. Birde Google webmaster yetkilileri gerçek makale yazarının şikayet adam olduğunu anlarsa gerçekten bittiniz demektir. Ve sizde Spam’a merhaba dersiniz.
 • Sitenize Spam Yapma : Yukarıda saydıklarım sizler için en iyi olandır. Nasıl yani Oğuz abi diye soracak olursanız şöyle açıklayayım ; Sitenizi gider adam kalitesiz , +18 , Google amca’nın sevmediği sitelere kayıt eder öyle apışıp kalırsınız. Diğer bir değişle adam siteniz adına gider bir ton backlink alır. Sonuç Spam’a hoşgeldin diyen hatta Spam ile kanka olmuş bir web sitesi.

 

2. Kötü izlenim  : Okuyucular aptal değildir. Okuyucular içeriği ilk ziyaret sırasında sitenizi tartarlar. Öncelikle tasarım olarak daha sonra ise içerik olarak tartar. Şöyle bir düşünelim isterseniz. Sitenizin tasarımı mükemmel denecek kadar harika bir tasarım. Ziyaretçi kendi kendine diyor ki vay be bu adamın tasarımı böyle ise içeriği müthiştir ! Bir de giriyor blog sayfasına ne görsün, sağdan soldan araklanmış içerikleri siteye eklemişler. Sizce adam bir daha bu siteye girmek ister mi ? Ziyaretçiniz neden Takipçiniz olmasın ?

3. Okuyucular olarak profesyonelce bakacağız  :  Sitenize girerken inanın insanlar her daim profesyonel içerikler bekler. Adam sitenize girince içeriğin profesyonel olmadığını gören ziyaretçiler sitenizden ışık hızıyla kaçabilirler. Sen kendine sor bir kardeşim. Sen bir siteyi neden takip edersin ? Neden Rss listene eklersin neden ?

4. Okuyucunun güvenini kaybettin :  Sizi takip eden insanlar vardır ve her daim olacaktır emin olun fakat siz doğru yazmayı bırakır bedavacılık ile ilgilenirseniz ziyaretçiden ziyade takipçi kaybedersiniz. Ve inanın ziyaretçiden daha önemli bir şey var ise oda takipçidir.

5. Adınız dolandırıcıya çıktı iyimi ? :   Dolandırıcı. Bir değil milyarlarca insan bir dolandırıcı olduğunu bilecek. Oh, kesin bunun için ünlü olacaksın. Özellikle ünlü bir sitenin içeriğini sömürdürysen. Ama şöhret almanın iyi bir yoludur bu yolda yalan yok. Kendinizi o kötü mertebe de düşünebiliyor musunuz ? İnsanların size bir dolandırıcı gibi bakmasına dayanabilmek… İnanın düşüncesi bile insana çok fazla koyuyor.

Orijinal olmak Avantajları

Anladım Oğuz abi içeriği çalmaktansa Özgün yazmak daha iyi Peki Orijinal yazı yazmanın avantajları nedir ? Yani neden Orijinal yazalım ki ? Bunun yanıtı içinde size özel bir alan oluşturma kararı aldım. Bakalım neler yazmışız ?

1. Alanında uzman olarak anıla bilirsin

Alanında uzman

Orijinal içeriği yazarken, dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi emin olun kendi uzmanlık alanınız da yazılar yayınlamanız. Bir düşünsenize adam deniz ile alakalı bir yerde bilgisi var ve gidip makine hakkında bir site açıyor. Herkes ne işi iyi yapıyorsa onu yapmalı emin olun.

2. Güvenen kazanırsınız

Güven kazanmak

Güven önemlidir. Bir kez okuyucuların güvenini kazanmak, onları sabit bir takipçi haline getirmeye yeter de artar bile. Ama şunu unutmayın, bir insana güven vermek kolay bir olay değildir. Bu güveni kazanmanız gerekecek.

3. Ziyaretçinin saygısını kazanmak

Saygı kazanırsınız

Saygı online ortamda büyük bir olaydır. Tüm yazarlardan ve web sitelerinden saygı kazanabilirsiniz. Çünkü insanlar benim gibi özgün ve özen gösterilmiş olan sitelere büyük saygı duymaktadırlar. Saygı = Sevgi = Dostluk !

4. Diğer web siteleri sizin yazılarını paylaşacaktır

Geri dönüşler

Web sitenizden yüksek kaliteli içerik gören diğer insanlara  ilham kaynağı olacaktır. Adamlar yada ziyaretçiler/takipçiler diyebiliriz, sitenizin içeriğini beğenip sosyal ortamlarda veyahut kendi sitelerinde paylaşabilirler. Tabi sizin siteye link vererek. Buda Seo açısından size büyük yarar sağlar. Çünkü doğal backlink kazanırsınız  .

5. Trafik artışı gözlemi

Trafik artışı

Siz şimdi orijinal içerik oluşturuyorsunuz ya, aynı zamanda Google amca’ya bak Google amca bende hiç bir yerde bulunmayan bir şey var artık bana bir kıyak geçersin diyorsunuz  .  Özgün içerik sayesinde en üst noktalara ulaşmanız kaçınılmaz bundan kesinlikle şüphe etmeyin.

İletmek istediğiniz veyahut anlamadığınız bir şey varsa lütfen sorun  . Bu makale tamamen Oğuzhan İsa Temiz adına aittir  . Paylaşırken kaynak gösterirseniz sevinirim  .

KinqCasTLe
Merhabalar Ben Oğuz. Şuanda 20 yaşındayım. Hep hayalini kurduğum bilişim sektöründe çalışmaktayım. Wordpress, Photoshop ve Seo ile yakından ilgili birisiyim. Özellikle Semantik arama mantığı ve LSI mantığını kavramış biriyim :). Google adwords ve Google arama mantığını kavramış ve iyi kelimelerde ilk 3'e kadar getirdiğimiz siteler bulunmakta. Exclusive Creative adı altında bir şirket kurdum ve bu şirkette ki hedefim 2015 yılı içerisinde En iyi SEO firması haline getirmek olacak. Bu zor bir hedef tabi ki. Fakat sağlam çalışmayla ulaşmayı planlıyorum :). İyi Bloglamalar !
You may also like
Logo
Her 2 url ile de aynı içeriğe açılıyor ise!
paraavi
Sıralamada düştüm diye panik yapmayın !
68 Comments
 • ömer Eyl 26,2016 at 22:45

  Orjinal içerik üretmek, ziyaretçilere fayda sağlayabilecek yazılar sunabilmek için kafa yormak ve emek vermek gerekiyor. Bu şekilde yararlı içerikler üretmek elbetteki hem ziyaretçilerin gözünde hem de arama motorlarında sitenin itibarını artıracaktır. Teşekkürler.

 • akın Eyl 10,2016 at 12:10

  Orjinal içerik gibi haber bilgi paylaşmak insanlar için daha net anlamlı oldugunu hepimiz daha çok iyi biliyoruz heryerde aynı haber var iken güncel ve değişik bir haber sistemi otomatik depiştiriyor. tavsiyem herkez orjinal içerik girsin etkisi bir milyondan daha fazladır

 • turkish hiphop Eyl 10,2016 at 10:15

  Hocam orijinal içerik iyi güzelde google^nin bunu dikkate aldığını sanmıyorum.Neden derseniz en az 3-4 yıllık sitenin açtığı konuları (orijinal) başka yeni bir site daha 2-3 aylık sadece bir iki yerini değiştirip yayınlıyor ve 1.sıraya geçiyor aklım almıyor.

 • sahibinden Eyl 6,2016 at 20:17

  kopya içerikle çok iyi yerlere nasıl geliyorlar hiç anlamıyorum.

 • SANAL MEKANİK Eyl 4,2016 at 01:05

  Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

 • SANAL MEKANİK Eyl 4,2016 at 01:04

  Ellerinize ve düşüncenize sağlık gayet yararlı ve güzel bir başlık olmuş

 • La Tahzen Ağu 26,2016 at 18:48

  Kimsenin yazmadığınız yazmak zor değil aslında, birazcık araştırma yapmak herşeyi halleder

 • Esat çilingir Ağu 23,2016 at 14:48

  Özgün içerik tabii her daim özgün olan içerikler ve özgünlük farkı mutlaka er yada geç ortaya koyacaktır.

 • seo uyumlu makale Ağu 20,2016 at 13:16

  Düz mantık olarak, içeriğin diğer herkesten farklı olması os sitenin farkını ortaya koymaktadır.

 • uluslararası evden eve nakliyat Tem 11,2016 at 12:34

  orijinal içerik çok önemli bence

 • bursa petek temizleme Tem 4,2016 at 16:08

  Bana sorarsanız orijinal içerik yanında düzgün yerlerden backlink elde etmek ve hit getirebilecek konuların nitelikli bilgi girişini yapmak ve insanları yorum yapmaya teşvik etmek çok önemli

 • Soğuk hava deposu Haz 28,2016 at 10:27

  Özgün içeriğin önemini böylesine güzel bir makaleyle anlatman çok hoş olmuş, ayrıca verdiğin tavsiyeler ve uyarılar için’de teşekkürler.

 • Antalya Günlük Kiralık Daire May 29,2016 at 17:13

  Özgün içerik her zaman önemli olmuştur kopyalar ile web dünyası resmen çöplük olmuş ben bu konuya çok önem gösteriyom herkesinde göstermesini rıca ediyorum.

 • Tolga May 29,2016 at 00:52

  Gerçekten kaliteli bir makale

 • Sohbet May 28,2016 at 12:55

  Tabiki orjinal içerik önemli sahte bir içerik googlede her zaman düşük bir site haline getirir. Orjinal el yazımı bir içerik, her zaman sitenin kalitesini güncelliğini ortaya koyar.

 • asildiziizle.com May 25,2016 at 22:47

  Orjinal içerik benim için Önemli ve olmazsa olmazlarımdan bir tanesidir. Orjinal içerik daima kazandırmaktadır

 • Davut Şahin May 25,2016 at 01:13

  orjinal içerik konun daha özgür olduğunu ve daha kalite olduğunu gösterir, her zman orjinal içerik yapan siteler kazanır.

  • KinqCasTLe May 25,2016 at 01:43

   Aynen öyle Davut hocam. Çünkü orijinal bir web sitesi ve içerik üretimi yaptığınız zaman başka yerlerden insanlar bile sitenizi kullanıp kaynak gösteriminde bulunuyorlar.

 • indir Kas 13,2015 at 19:23

  Orjinal içerik son derece önemli. Yazdıklarınıza katılıyorum kopya içerikler olacağına az olsun faydalı içerik sunun emin olun daha iyi yerlere gelirsiniz. Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkürler.

 • forex nedir Kas 8,2015 at 10:09

  Yazılarımı bende her zaman orijinal tutmaya çalışan bir bloggerım. En önemli olan da budur zaten bana göre. Yazınız için teşekkürler.

 • moda manya Tem 4,2015 at 13:06

  orjinal içerik her zaman önemlidir tabiki, bilgiler için teşekkürler.

 • iddaa tahmin sitesi Tem 1,2015 at 14:48

  Dediklerinize harfiyen katılıyorum, bu sektörde özgürlük oldukça önemli

 • Kıbrıs Emlak Haz 29,2015 at 14:06

  Orjinal herşeyin avantajları vardır.

 • satlas Haz 23,2015 at 12:59

  Mali mevzuatlar üzerine yazdığımız yazılar anında kopya ediliyor.Mevzuatı okuyup özet geçiyorlar.Böylece özgün olmuş oluyor.Google bunu ayırması lazım google herşeyi göürü diyorlar ama görümüyor.

 • Onur Şub 3,2015 at 22:19

  İçerik ne kadar özgün ve orijinal olursa gelen ziyaretçiler o kadar özgün olur. Bir siteyi üste taşımak istiyorsan ilk başta yapılması gerekenlerden birisi orijinal olmaktır. Kendin yaz millet senden esinlensin ki sizden alınan kopya içerikler sayesinde ana url ve site ziyaretçi kazansın 🙂

 • antarctica boots Şub 3,2015 at 13:21

  Orjinal içerik tabikide çok önemli. Tartışmasız

 • Online Film izle Oca 31,2015 at 14:48

  Özgün içerik eklemek çok önemli bir konudur eğer google’da yükseltmek istiyorsanız ve iyi hit kazanmak istiyorsanız özgün içerik olmazsa olmazınızdır.

 • netbil Oca 18,2015 at 21:46

  Orjinal içeriğin arama motorlarında iyi konumda olabilmek için şart olduğunu biliyoruz. Kopya içerikle kısa süreli ilk sıralarda gördüğümüz siteler olsa bile uzun vadede kaybettireceği kesin. İşin ziyaretçi boyutuda var kopya içeriği ayırt etmek ziyaretçiler içinde çok zor değildir. Hepsini bir kenara bırakalım kendi açımızdan düşünürsek bir şeyler üretmeden ordan burdan aldığımız şeylerle bu işi yapmanın hiç bir anlamı ve tadı olmayacağını düşünüyorum.

 • Diriliş Ertuğrul Oca 14,2015 at 00:16

  En önemli kural olduğunu düşünüyorum fakat bu işe yeni başlayanların genelde düştüğü bir tuzak oluyor. Çok faydası dokunur bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

 • Takipçi Arttırma Oca 12,2015 at 19:25

  Kopya veya benzer içerikli sitelerden hep çıkarım. Orjinal bilgiyi veren siteler varken hiç gerek duymam bu tarz (ç)alıntı yapan sitelere..

 • hasan Oca 12,2015 at 13:31

  Bence çok yararlı bir yazı olmuş elinize ve klavyenize sağlık…….Çünkü gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz

 • rayban güneş gözlüğü Oca 11,2015 at 04:09

  Özgün içerik oluşturulduğunda bunun kesinlikle faydası görülüyor. Daha önceleri bot yaptırır ya da kopya içerik yapardım ama daha sonra bunun hiçbir faydası olmadığını gördüm ve özgün siteler açmaya başladım gerçekten çok daha hızlı ve verimli oldu.

 • Semih Oca 1,2015 at 13:26

  Orjinal içerik tabikide çok önemli. Tartışmasız 😀

 • Ağzınıza sağlık. Hâla bunun farkında olamayan insanlar var sektörde malesef.

 • NesiGuzel Ara 27,2014 at 21:45

  Evet orjinal içerik önemli ama kafalarda 100-200 kelime yeterli gibi bir imaj oluşmakta. En az 500 kelimelik ve kullanıcının ilgisini çekerek sitedeki ortalama süre sayısını arttıracak içerikler olması gerekiyor.

 • Film İzle Ara 23,2014 at 09:29

  Orjinal içerik önemli ancak sadece orjinal içerik yazıp beklemek fayda etmiyor, iyi bir çalışma sonucu üst sıralara gelebilirsiniz sadece özgün içerikle bitmiyor iş.

 • Html5 Template Ara 19,2014 at 19:56

  Orjinal içeriği en iyi Site sahipleri ve SEO cular bilir 🙂 Google amcamızda çok kızıyor bu kopyacılara ama yapacakta birşey yok aslında. İnternet alemi o kadar genişki. herkes sıfırdan içerik yazmaya kalksa 100 milyonda bir ihtimal çakışır valla 🙂

 • kosgeb kredileri Ara 3,2014 at 19:02

  Orjinal çerik tabiki en iyisi. Ama günümüzde artık parayla h..ck kasıp kopya içerikle öne çıkıyorlar. Bunlarda kısa süreli oluyor zaten

 • Takvim 2015 Eki 20,2014 at 19:12

  Çok yararlı bir makale olmuş. İllaki orjinal içerik üretmek lazım kopyayla biryere varılmaz.

 • sivas evden eve nakliyat Nis 12,2014 at 12:38

  Yazılacak makalenin içeriği özgün olmalıdır yani yazılar size ait olmalıdır kopyala yapıştırdan bi fayda görmezsiniz,hedeflediğiniz kelimeleri yazınızın içerisinde doğru yerlerde kullanmalısınız,arama motorları yazılarınızı tararken önce yazı başlığından sonra anahtar kelimenin yazıda ne kadar kullanıldığına bakar.

 • Su Kaçağı Tespiti Nis 9,2014 at 11:08

  Bizde web sitemiz oluşturulurken kendi resimlerimizi kendi yaptığımız işler hakkında bilgilerin kullanılmasını özellikle istedik. Yazınızı okuduktan sonra orjinal içeriğin önemine bir kez daha emin olduk. Teşekkürler.

 • Güncel Blog Mar 21,2014 at 15:49

  Ben şahsen özgün içeriğin her zaman faydasını gördüm ve görüyorum da.

 • SEO Uzmanı Mar 20,2014 at 16:38

  Evet bir firmaya seo yapacaksanız ya da kendi adınıza, öncelikle içeriklerin çalıntı olup olmadığını kontrol etmek gereklidir.

 • tercüme Mar 16,2014 at 22:56

  ömer kardeşim sadece özgün makale girerek bir yerler gelemezsin gireceğin makalenin ne kadar hit çekeceği ve nasıl tanıtımı yaptığın çok önemli saygılar

 • Ömer Mar 5,2014 at 02:10

  Ben blog yazmaya yeni başladım ve özgün olacağım

 • abiye modelleri Şub 24,2014 at 23:29

  özgün içerik önemli ancak sadece özgün içerik girerek başarı beklemek hayal olur.Bu yüzden sosyal medya ve imleme siteleri kaliteli olanları tabii ihmal edilmemeli

 • Web Tasarım Şub 7,2014 at 13:43

  Orjinal ve özgün içerikler her zaman web sitesini yukarılara taşıyan özelliklerdir

 • Hasan Ali Şub 4,2014 at 13:14

  teşekkür ederim oğuz sürükleyici bir anlatımla olayı tam anlamıyla ortasından vurdun. Günümüzde ben dahil hemen hemen herkez yanlış şekillerde yanlış şeyler yaparak. içerik çalarak para kazanmayı yada amacı her neyse ona ulaşmaya çalışıyor. ama her zaman orjinallik bir başkadır.

 • adana rent a car Oca 16,2014 at 11:37

  Orjinal içeriğin önemini, orjinal bir anlatım ile yazdığınız için size teşekkür ederiz.

 • eticaret seo Oca 14,2014 at 22:05

  Kesinlikle orjinal içerik, sitenizi google amcaya sevdirme açısından yapılacak seo çalışmalarının altın vuruşudur diyebiliriz. Özgün ve değerli içerik, hele ki başkaları tarafından da kopyalanıp kullanılıyor yada paylaşılıyorsa bildiğin şamda kayısı yani.

 • klima servisi Oca 7,2014 at 15:25

  orjinal olmayan bir çalışma arma motorları tarafından itibarsızdır. yazı ilk hangi sitede dizine eklenmişse o site diğerinden önce çıkar.

 • HD Film İzle Oca 5,2014 at 18:23

  Katılıyorum,ben her içerik eklediğimde özgünlüğe dikkat ederim.Bir okuyucu güven eksikliği yaşarsa bu diğerlerine de yansır.

 • oktay Ara 17,2013 at 10:54

  günde 10 kopya içeriktense günde 1 özgün içerik herşeyden güzel olur 🙂

 • aydin Ara 16,2013 at 09:16

  orijinal içerik elbette önemli ama kopya içerikle doğru seo yöntemleriyle orijinal sitelerin önüne geçen siteler mevcut..

 • Teknoloji Haberleri Kas 14,2013 at 14:49

  Zamanında Seo uyumlu makale yazmak adında bir video hazırlamıştım. Özgün içerik her zaman candır. Ve değişmeyecek kuraldır.

 • Karaman Kas 14,2013 at 08:12

  Orjinal içerik candır ne kadar zor olsa sonunda mutlaka gülen sen olursun.

 • iPTurk Kas 6,2013 at 23:14

  Web sitesinde özgün içerik olmadan başarı olmaz.

 • Kurabiye tarifleri Eki 25,2013 at 23:58

  Bence de önemli bir faktördür özgün içerik.

 • Bebek Maması Eki 21,2013 at 11:08

  orjinal içerik üretmek için artık ajanslar bile iş yapıyor tabiki önemli.

 • Giresun Eyl 30,2013 at 17:03

  Özgün içerik google tarafından olumlu karşılanan bir durumdur. Çünkü index alma hızını arttırır. Buyüzden kopyala yapıştır olan içerikler google’da index alamaz alsa da üst sıralara gelmez yani hit çekmez.

 • Mustafa Eyl 27,2013 at 10:29

  şahsen orjinal içerik giriyorum ve gerçekten yararını görmekteyim.

 • bedava film izle Eyl 27,2013 at 10:10

  ikisini de denedim ve kesinlikle özgün içerikten yanayım.

 • Hüseyin Tekin Eyl 26,2013 at 22:38

  Çok iyi bir yazı olmuş helal spr dvm teşekkürler yo!

 • Minecraft Eyl 26,2013 at 19:06

  Kopya içerik hem google gözünde, hem de insanlık gözünde pek uygun bir davranış değil. Şahsen açtığım her sitede ilk olarak özgün içeriğe dikkat ediyorum. Sonuçta ortada verilmiş bir emek var, saygı lazım.

  • KinqCasTLe Eyl 26,2013 at 20:23

   Elbette dediğiniz son derece mantıklı fakat artık bizler bile şaşıracak duruma geldik. Çünkü Google firmasının son yapmış olduğu güncellemeler de özellikle nedense spam(değersiz) siteler aramalarda hep yukarıda çıkmaya başladı.

 • Sağlık Eyl 26,2013 at 14:46

  Bence çok yararlı bir yazı olmuş çünkü gerçekten önemli bir konuya değinmişsiniz

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage