19 Haziran 2015

Oyunlarda neden Türkçe dil yok?

Merhaba arkadaşlar, akşam akşam sizin için bir konu gireyim dedim. Bildiğiniz üzere oyun alemi oldukça geniş ve Türkiye’de de bu sektör ön yerlerde duruyor ama tabi oynama açısından önlerde, yapım açısından biraz geriden geliyoruz. Öncelikle Türkiye’de korsan sevdalısı çok, artık bunun farkında olmayan yok. Bizim mantığımız şu aslında ve bir yerden haklıyız. Oyuna neden bu kadar para vereyim? Korsan varken neden para vereyim? gibi soruları yüzümüze çakıyorsunuz ama haklısınız, çünkü Türkiye’de oyun fiyatları zirve yapmış vaziyette, yeni çıkan bir oyun mesela Grand Theft Auto V, şuan 150 TL’den aşağı orjinal halini bulamazsınız, çünkü satıcı en az 150 TL’ye sat diyor. Tabii durum böyle olunca hemen BitTorrent’leri açıyoruz ve bekle artık 2-3 gün, bide Adil Kullanım Kotası bittiyse, geçmiş olsun, o korsan GTA V’i 1 haftada indirirsiniz.

grand-theft-auto-v-header

Kutulu versiyonu alsanız, bunlara katlanmazsınız ama onunda gelme süresi vs var. Ben oyunu Steam’den aldım ve indirdim 60 GB beni yordu açıkçası. Dedim, neden salaklık yaptım, para verdim, internette hem sıkıştırılmış hemde korsan sürümler var, neyse denerim dedim ve ultra sıkıştırılmış bir korsan sürüm indirdim. Dertler daha baştan başladı, oyun 14 saatte kuruldu. Oyuna girdim, aktivasyon hatası verdi, bunu da hallettim, sonra Social Club hatası verdi, iyi kötü onuda buldum, ve biraz oynadım, yarın bir açtım oyun tekrar hatalarla beni karşıladı, Social Club yükleniyor… diye bir ekranda 1 saat falan bekledi, dedim olmayacak netten bakayım, baktım, bu sefer çözüm yok, bulamadım. Demem o ki, korsanı boş verin beyleri hem korsan oynayıp hem Türkçe dil istemeniz çok yanlış. Oyunu orjinal alın, oyun satıldıkça, bunu yapımcılar dikkate alır, merak etmeyin. GTA V Türkçe gelmediyse ama Türkiye’de çok sattıysa, hayırlı olsun GTA VI Türkçe gelir. Ama bir yandan da yapımcılar suçlu, hele sen şu seriden bir oyunu Türkçe getirseydin, gerisi gelirdi zaten, oyun yok satardı ama bunu hiç düşünemiyor benim güzel yapımcılarım. Ha ben burada Rockstar’ın bir yerinden girdim, öbür yerinden çıktım ama bu laflarım hepsi için geçerlidir. Arkadaşlar son demem o ki oyunları orjinal alın, en azından kafanız rahat olur, yok yükseltmeymiş, yok cracfix’miş, hiç uğraşmazsınız.

Oyunlarda neden Türkçe dil yok?” için 2 yorum

    1. Hayır aslında, tam tersi, artık saymaya başlıyorlar, şu dönemlerde bir kaç oyun Türkçe ile geldi mesela biraz eski olsa da Hitman: Absolution Türkçe dil seçenekli gelmişti, yapımcılar istiyor ki, oyun satılsın Türkçe getiririz diye, ama bizde istiyoruz ki sen önce Türkçeyi getir, sonra alırız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz