26 Mayıs 2015 seo

Pagerank alma hakkında basit ipuçları

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız nasıl gidiyor hayat ? Benim kisi pek mükemmel sayılmaz ama idare ediyoruz işte :) . Kendi kendime sordum bugün nasıl bir yazı yazayım bu Genel Blog‘da diye. Sonra aklıma Nasıl pagerank alabilirim ? diye bir konu geldi. Sizlere bu makalemizde Pagerank alma hakkında basit ipuçları vereceğiz. Bu ipuçlarını dikkatli değerlendirir ve uygularsanız yüksek pagerank almamanız içten bile değil :).

Web sitesi tasarımı, sunum, içerik,  vb kullanım kolaylığı açısından kullanıcı beklentilerini karşılaması çok önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Site ürün, hizmet ya da popüler arama motorları hakkında bilgi arayan internet kullanıcıları tarafından fark edilmelidir.Basit bir deyişle, web sitesi belirgin sıralaması olmalıdır; kullanıcının dikkatini kazanmanız için ilk 3 sırada olmanızı şiddetle öneririz. Yani ilk 3 sıraya girmek size pagerank değeri alacağınız anlamına gelmez ama almanızda büyük bir yarar sağlar.

Öncelikle rakiplerinizi analiz etmenizi tavsiye ederiz. Ne kadar iyi analiz ederseniz o kadar adım öndesiniz demektir. Yani bir araştırın acaba bu site de ne varda pagerank almış ? veyahut nerelerden link almış, tanıtım yazısı almış ve reklam vermiş. Web archive kullanmanızı tavsiye edebilirim bunları öğrenmeniz için.

Web archive nedir ?

 

Web archive, adından da anlaşılabileceği gibi bir web döküman sitesidir. Sitenize gelen Google botları sayesinde bazı değişiklikleri SS alırlar diyer bir değişle fotoğraflandırırlar. Sitenizin o tarihteki hali hakkında bilgi alabilirsiniz. Buna şöyle de diyebiliriz :

Bir site aldığınızı düşünelim. Site daha önceden birisi tarafından kullanılmış ve süresi bitince uzatılmamış. Sizde bu sitesi satın aldınız. Kendi kendinize sorarsınız değil mi bu site daha önceden ne yazılar paylaşmış ne gibi imleme yapmış ?

İşte Web archive kullanmanın en büyük yararı da bu olsa gerek. Site adresi Bknz :

Wayback Machine: Internet Archive

 

Web Sitesi Yapısı

 

Bir web sitesi tasarlarken kod yapısının büyük önemi olduğunu bilmeniz gerek. Web tasarım, sürekli kendini geliştiren bir sektördür. Bu sektöre ayak uydurmalısınız.
Geleceğe ayak uydurmanız şart çünkü. XHTML veyahut HTML5 tasarımlar kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Site Hızı

 

İşte en önemli yere geldik. Bir siteye giriş yapıyosun abicim siteye girene kadar yıllar geçiyor. İnternet Explorer’e bile daha çabuk giriyor be! Ayıp yani ayıp. İnsan şu boş kodları kaldırır. Birde o ne abim girişte saçma sapan müzikler çalıyor. Ha tek sayfada çalsa yine eyvallah diyeceğiz fakat, her sayfada çalmaya başlayınca insanı uyuz ediyor. Ben de bu şekil sitelere girmeden çıkıyorum. Bu şekil site var mı ? diye soracak olursanız evet var abi hala daha var. Tamam güzel müzik koyuyorsunuz ona diyeceğim bir şey yok fakat, kendinize gelin ! Müzik mi ekleyeceksin ? Ekle sidebar kısmına isteyen tıklar dinler. Ne gerek var böyle lüks davranışlara. Aklınıza hemen şu soru gelecek eminim : Neden HTML5 kullanayım ki ?

 

1-Erişebilirlik

HTLM 5 Web dünyası için gerçek anlamda bir devrim niteliğindedir. HTLM 5 sayesinde Web sitesi yapmak hem daha kolaylaşıyor hemde güncelliği yakalamış oluyorsunuz.

 

2-Ses ve Video Desteği

Üçüncü parti medya ve flash player(mp4 mpg vb.) ile ilgili alınmaması gereken  şeyler; yeni HTML5 ile ses ve video erişilebilir kılıyor. Ortamın doğru yolla oynatamamak  zorunda olmak  kabus gibi bir şey bizler için. Embed etiketleri ile nesne etiketleri kullanmanız gerekir.HTLM 5 de ekstra kodlara ihtiyacınız kalmayacak :).

Örn: (Eski) video poster="myvideo.jpg" kumandalar> <kaynak src="myvideo.ogg" type="video/ogg" /> </ video>

(Yeni) <kaynak src=”myvideo.m4v” type=”video/mp4″ />
<embed src=”/to/my/video/player”> </ embed>

ile videonuzu kolaylıkla oynata bileceksiniz.

3-Daha hızlı bir Web Sitesi

 

HTLM 5 ile Seo kurallarına uymuş olacaksınız ve sayfa hızınız olsun diğer kurallar olsun siteniz uyumlu olacak buda size + bir yön katmaya yeterde artar bile :)  .

WordPress alt yapısı kullanın !

 

WordPress nedir?

WordPress bir CMS(Control Management System)’dir, yani bir içerik yönetim sistemidir. WordPress açık kaynak kodludur.Yani istenilen şekilde değiştirilebilir. WordPress’i kurmak, kullanmak için programlama uzmanı olmanız da gerekmez.Sanki bir Word programı kullanır gibi kolayca işlemlerinizi halledebilirsiniz. Siz içerikleri girer, düzenler, siler ve istediğiniz şekilde wordpress sayesinde yayınlayabilirsiniz.

WordPress ne işe yarar?

WordPress web site yapmak isteyenlerin her türlü işine yarar. İster bir blog, ister birşehir tanıtım sitesi, ister bir e-ticarert sitesi, ister bir firma rehberi sitesi, ister bir okul sitesi, ister bir haber sitesi aklınıza gelebilecek tüm siteler WordPress ile yapılabilir.

WordPress ücretli midir?

Hayır, WordPress ücretli değildir. Şuanda ücretli olması gibi bir şey de düşünülemez.

WordPress kullanım koşulları nelerdir?

WordPress için kullanıcıları zora sokacak bir kullanım koşulu bulunmamaktadır. Kullananlar isterler sitelerinde WordPress orijinal sitelerine link verebilirler. İstemezlerse de vermezler. WordPress kimseye katı kural koymaz.

WordPress için lisans gerekli midir?

WordPress için lisans gerekli değildir, yani bir ücret ödeyip hiç bir yere lisans yaptırmıyorsunuz.

WordPress ticari amaçla kullanılabilir mi?

WordPress’in kendi dosyalarını kalkıp satmadığınız sürece elbetteki ticari amaçla kullanılabilir. Hatta şu anda çoğu siteler WordPress kullanmaktadır. WordPress ile yapılan e-ticaret siteleri, okul siteleri, firma siteleri oldukça fazladır. Bu yüzden ticari amaçla kullanılabilir.

WordPress, her zaman yardım etmeye hazır büyük bir blog topluluğu ile ücretsiz açık kaynak yazılım olarak bir blog alt yapısını oluşturacak nacizhane bir platformdur.  İşte Blogunuz içinWordPress seçmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

1. HTML bilgisine ihtiyacınız yok !

WordPress HTML bilmeyen kullanıcıları için özel bir editör oluşturmuştur. Bu editör Microsoft Word tarzı bir editör tabanına sahiptir. Bu editör sayesinde hiç HTML bilgisi bilmeyen bir kişi HTML’de ne işlem yapabiliyorsa aynı işlemleri kolay arayüz ile gerçekleştirebilmekte.

2. Esnek Tasarım

WordPress yazıları içeriği etkilemeden istediğiniz zaman tasarım değiştirmenize olanak sağlayan bir yapısı vardır. Tasarım değiştiğinde yazılarınız silinmez veyahut kaybolmaz.

3. Sınırsız mesaj yazmak

WordPress veritabanı tabanlı programı olarak çok güçlü bir yazılıma sahiptir. Bu sayede barındırma alanınıza göre sınırsız seviyede mesaj yazabilirler blogunuza.

4. Bedava Temalar

İşte benim en sevdiğim özellik Bedava tema sayısının çok fazla olması. Ve isterseniz kendinize özel temada yapabiliyor ve WordPress’e uyarlaya biliyorsunuz.

5. Dostu Arama Motoru

WordPress blogcuların en çok istediği şey sitesine organik hit gelmesidir. Yani Google tarafından gönderilen ziyaretçiler. WordPress sistemi otomatik Seo altyapısı ile arama motorları tarafından daha kolay indexlenmekte ve organik hiti arttırmaktadır.

6. Sosyal Ağ ekleyebilmek

Çeşitli eklentileri yükleyerek Twitter, Facebook vb gibi sosyal ağ siteleri aracılığıyla arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle blogunuza Mesajları paylaşabilirsiniz. Son günlerde en önemli özelliklerden birisi ola gelmiştirSosyal Ağlar. Sosyal ağ ile sitenize bir marka hissi uyandırabilirsiniz.

7. WordPress Topluluğu’ndan Destek

WordPress acemileri de düşünmüş. WordPress’in Türkçe forumu bulunmakta. Bu forumda her türlü yardıma muhtaç insanlara yardım eden bilgin WordPress uzmanları bulunmakta. WordPress  web kullanımda büyük tek CMS veya İçerik Yönetim Sistemidir.

Anahtar Kelimelerin Analizi

 

Başta kendinize şunu sorun : “Benim kelime gruplarım nedir ? Bu kelime gruplarına ulaşmak için hangi yolları kullanacağım ?”.

Öncelikle yazının bu tarafını okumadan önce alın kahvenizi – çayınızı abim birde yanıa şekil bir müzik açın bakayım :) . Heh tamam şimdi okumaya hazırsınız.

Anahtar kelimelerinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken unsurları bilmeniz gerekir. Öncelikle ziyaretçi ne istiyor ne arıyor ?

Android üzerine bir siteniz olduğunu varsayalım. Şimdi siz Keyword yani kelime analizi yapacaksınız. Kelimelerinizi seçerken sakın ola ana kelime yazma hatalarına düşmeyin. İnsanlar ne arıyorsa onları uygulayın. Örneğin : Android yerine Android cihazlar,Android uygulamaları,Android oyunları vb. tarzda kelimeler seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 

Flash İçerik ve Görüntüler

 

Hadi ama günümüzde hala Flash site yapanlar mı var ? Şaka bu değil mi ? Google, böyle işlerden hoşlanmadığını bağıra bağıra söylüyorken siz hala daha Flash en iyidir mi diyorsunuz ? O zaman baştan kaybettiniz. Flash web sitesi hem arama motoru düşmanıdır hemde ziyaretçi düşmanı. Çünkü yeni nesil çok sabırsız. Flash içeriği yüklenecekte animasyonlar harekete başlayacakta oo bir sürü zaman demek diyip siteden çıkıverirler.

Tasarım yapısı ve Logo uyumluluğu!

Bir ziyaretçi için her zaman ilk planda tasarım öne çıkmaktadır. Tasarım her ne kadar güzel olursa ve hızlı açılırsa ziyaretçinin sitede kalma olasılığı o kadar artar.

 

 • Küçük işletmelerin başarısı için tasarım önemlidir bir düşünün:  küçük işletme sahiplerinin% 80′i şirketlerinin başarısı için en öneli unsurlardan birisi logo bir diğeri ise tasarım olduğunu belirtti.
 • Web Tasarım sadece önümüzdeki yıllarda iş başarısı için daha önemli hale gelecektir:  67% lik bir oran ile grafik tasarım  önümüzde ki yıllarda daha cazip bir iş haline gelecektir.
 • Küçük işletmeler önümüzdeki yıl grafik tasarım için daha fazla harcama yapacaklar:  Ankete katılanların% 78′i kendi şirketleri için  2012 yılında grafik tasarım alanında çalışmaların artacağı yönünde. Sadece kalan%21′i ise gereksiz olduğunu düşünmektedir.
 • Karşılanabilirlik küçük işletmeler için bir faktör olmaya devam ediyor:  küçük işletme sahiplerinin% 65′i yeni bir özel logo için 500 $ ‘a kadar ödeme yapabileceğini söyledi;% 20′si kadar 1,000 dolar ve geriye kalan % 15 ise  1.000 $ dan daha fazla harcayabileceklerini belirtti . Yani şunu fark ediyoruz ki küçük şirketler marka olmak yolunda büyük emek sarf ediyorlar.
 • En çok mavi renk başarılı oluyor:  Katılımcıların web sitede en çok sevdiği renk açık ara fark ile mavi oldu. Devamını ise Yeşil, Mavi ve siyah takip ediyor.
 •   En iyi logo olarak Apple En iyi Web sitesine Amazon ve En kötü logolar ise Wal-Mart seçildi.  İşte size en iyi logoları olan ve yılın en kötü web sitesi seçilen siteler :
  • En logolar: Apple, Nike, Coca-Cola, Google ve FedEx
  • Worst logoları: Wal-Mart, Microsoft, Pepsi, IBM ve Google
  • En iyi web siteleri: Apple, Amazon, Google, Facebook ve Nike
  • En kötü web siteleri: Wal-Mart, Yahoo, Facebook, MySpace ve Microsoft

Bunları anladım da Oğuz abi nasıl bir tasarım oluşturmak gerekir ?

Web siteleri genellikle çok temiz ve kullanıcılar için sezgisel tasarımlar ortaya çıkartıyor. Bir çok farklı tarzda tasarımlar ortaya çıkmaya başlamıştır.

Minimalist kullanıcı ara yüzü oluşturma yönünde birkaç tasarım ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

Gerekliliği Planı

Bir web düzeni için  maketini tasarlarken önceden her öğenin planını yapmış olduğunuzdan emin olun. Web sitenizin önemli bilgileri alan her bit kullanarak emin olun. Yapacağınız ara yüzün planını çok iyi yapmanız gerekmekte çünkü , ileride planlamamış olacağınız bir sürü sorun ortaya çıkabilir.

Her alanda genel tasarımın gerçekten önemli olup olmadığını kendinize sorun. Ana sayfasında her bölüme ihtiyacınız varmı ? Sitenize gelen kişiler sitenizde bulunan menüleri kolay kullanabilecek mi ? Aradığımızı bulmayı sağlayacak bir yapı ile mi inşa edilmiş ?

Temel Renk Kullanımı

Takip edilmesi zor bir kural değil fakat , sitenize gelen ziyaretçilerin ilk bakacakları detay sitenizin renkleridir. Birbirine yakın renkler olarak Siyah, beyaz ve gri çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı ziyaretçiler daha sade temaları tercih ederken bazı ziyaretçiler ise renk cümbüşü temalardan hoşlanırlar. Daha çok tercih edilen ise kullanışlı bir temadır. Kolay arayüzü , ziyaretçiyi sıkmayacak şekilde reklam yerleşimi vs.

Gereksiz Alanları Temizlemek

Sitenizde kullanacağınız temanın gereksiz yerlerini silmeli veyahut düzeltmelisiniz. Özellikle ziyaretçiler bu konulara çok dikkat eder.

Ana sayfa da çok sıkışık bir yerleşim veyahut çok fazla alan bırakmak gibi düşünebiliriz. Neredeyse görüntülediğiniz her şey benzersiz olmalıdır.

Gereksiz fikirleri filtreleme ve daha yeni daha yararlı olanları ile değiştirmeye başlamalısınız.

Sitenizi bir ziyaretçinin gözünden bakmalısınız. O zaman eksiklerini ve fazlalarını rahatça kavrayabilirsiniz.

Css3 Kullanımı

Yeni CSS3 özelliklerini kullanarak hepimizin hem göze hoş gelen özellikleri hemde ziyaretçiyi memnun eden özelliklerini unutmak imkansız gibi bir şeydir.

Yaptığınız ara yüzü Css3 ile destekleyerek hem W3 kanunlarına uygun olmasını hemde sitenizin arama motorun da öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Reklam Yerleşimi

En zor sorulardan biriside Reklam yerleşimi sorusudur. Çünkü reklam öyle bir yere yerleştirilmeli ki hem sitenize gelen ziyaretçilerinize zarar vermesin hemde size kar sağlasın. Genellikle bir siteye girdiğimizde ilgili yazıyı veya görseli direk okuyabilmeyi isteriz. Eğer sizin siteniz buna olanak sağlamıyor ise bu size negatif yolda geri dönecektir. Genel olarak size önermiş olacağımız reklam yerleşimi Sidebar da yani yan menü de kullanmanızdır.

Fontların kullanımını denetleme

İşte en can alıcı noktalardan birine geldik. Bir web sitesinin en önemli noktalarından birisi de siteye gelen ziyaretçilerin o sitedeki yazıları çok rahat bir şekilde okuyabilmesidir. Web sitenizde otomatik oluşturulmuş fontlar dışında fontlar kullanarak sitenize gelen ziyaretçilerin hem siteye giriş süresini uzatmış hemde siteniz üzerinde negatif bir etki bırakmış olursunuz.

Sonuç

Özetle, temiz ve kullanışlı bir arayüz tasarlamak için önce aklınızda bir proje oluşturmalı ve bu projeyi planlı adımlar dahilinde ileriye götürmeniz gerekmektedir. Font kullanımı ve Renk uyumu ile arayüzü tam olarak tamamlayacaksınız. Ayrıca reklam uygun reklam yerleşimi ile web siteniz sıkıcı bir hal almaktansa okuyucuların zevkle ziyaret ettiği bir mekan halini alacaktır.

Dizin Yapısı

Sitenizin tasarımını, logosunu ve içeriğini hallettik buraya kadar mükemmel ! Peki ya şimdi ?  Şimdi ise sıra iç optimizasyona geldi. Yani On Page Seo. Sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarını ayarlamaya başlayın ilk önce.  Bir önceki konumuz olan Yeni web sitesi açtım Seo ? adlı yazımızdan kontrol ederek nasıl kalıcı bağlantı ayarları yapabileceğinize bakabilirsiniz. Sitenizde çalışmayan linkleri kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Yani sitenizde kırık link var mı ? Çalışmayan linkler mevcut mu ? Biraz araştırmacı olmanız gerekiyor.

Seo danışmanlarından yardım alın !

Günümüzde Seo hizmeti veren bir çok firma bulunmaktadır. Bazı firmaların köklü oluşları ve diğer firmaların kendini köklü bir firma gibi göstermesi çok farklı bir durum halini almıştır. Firma daha yeni açılmış oluyor fakat müşteriyi kandırma yönünde değişikliklere gidiliyor.Daha sonrasında ise forumlarda falanca şirket tarafından dolandırıldım,  filanca şirketten şikayetçiyim diye konular açılıyor. Seo hizmetleri almadan önce size tavsiyemiz Seo hizmeti alacağınız firmayı iyi analiz etmeli ve mümkünse referanslarını incelemenizdir.

 

Kesinlikle tecrübeli bir firma ile çalışmanızı öneririz. Seo hizmetleri çok farklı yönlerden ele alınabilir. Özellikle iç link inşası gerçekleştirirken. İç linkleme genellikle çok kolay olarak görülebilir fakat zorlukları da bir hayli fazladır. İç linkleme ile sitenizin link inşaasını düzgün yapabilirseniz Arama motorları tarafından daha rahat indexlenmesini sağlayabilirsiniz. Seo hizmeti alırken özellikle arama motorlarına etkisini sormanızda son derece önemlidir. Seo sektörü oldukça rekabetli bir sektör olup çoğu sektördeki gibi bu sektörde de hırsız firmalar ve dolandırıcı firmalar da bir hayli fazla bulunmaktadır.

 

Özellikle bu sektörlerde bilinçsiz müşterileri hedef alan bu tür firmalar son zamanlarda bir hayli  artmıştır. Seo hizmetleri almadan önce gerçekten ihtiyacınız var mı? bu konu üzerinde biraz düşünmeniz gerekmektedir. Ayrıca Seo hizmeti alacağınız firma için bir bütçe belirlemenizde gerekmektedir. Seo sektöründe önemli diğer bir olaysa kelime rekabetidir. Kelime her ne kadar kolay bir kelime olursa o kadar az ücret ile seo hizmeti alabilirsiniz. Örneğin :  Oyun oynama kelimesi ile küçük bir ilin arama sonuçları aynı tutulamaz. Oyun oynama kelimesi için daha fazla ücret talep edilecektir sizden.

Bir kişi ile çalışmadan önce altını çiziyorum bakın KESİNLİKLE REFERANS İSTEYİN !

Bu yazımızı burada sonlandırıyorum maalesef :) .  Bu makale içerisinde yazmış olduğum her içerik bizzat kendime aittir izinsiz olarak paylaşılamaz. Paylaşmak isteyenler olursa altına news8online.com‘dan alıntıdır diye belirtirlerse sevinirim. Sizlere deneyip başarılı olduğum yöntemleri anlatıyorum burada. Kesinlikle %100 doğrudur diyemem ama bunlar benim yöntemlerim ve işe yarıyor emin olun :) .

Sizin yazımız hakkında ki fikirleriniz nedir ?

Pagerank alma hakkında basit ipuçları” için 8 yorum

 1. Önceden pagarank 2 oldu mu derdik çok değerli site geçmiş zamanı anımsıyorum şuanda genede faydalı geçmiş bilgi için teşekkür ederim.

 2. Bildiğim kadarı ile artık pagerank devri bitti ama ilerleyen süreçte neyle karşılaşırız bu konuda malesef net bir açıklama yok. hakkımızda hayırlısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz