Seo

Seo da başlığın önemi

seo-banner

on-page-seo-banner
Bazen çok uzun saatler yalnızca tek bir sayfaya içerik eklemek için uğraşırız, bazen de bir içeriğin oluşması günlerce sürebilir. Sayfayı hazırlarken de belki üzerinde en az düşünmekte olduğumuz nokta başlık ve de alt başlıklardır. Aklımıza ilk gelmekte olan başlığı içeriğimizin en başına koyarız. Aslında sitemiz için en önemli noktalardandır başlık.

Başlık seçimi asıl olarak çok kolay gözüken lakin en zahmetli işlerden bir tanesidir. Çocuğumuza isim koyuyor gibi zordur aslına bakılırsa. Nasıl çocuğunuza isim koymuş olduğunuzda değiştirmeniz zahmetli ve bazı zararları da var ise sayfamıza koymuş olduğumuz ismi değiştirmeninde bir takım zorlukları ve zararları bulunmaktadır. Bu sebep ile başlığımızı seçerken ince bir şekilde eleyip sık bir şekilde dokumalıyız.

seo-banner
Başlıklarımız aynı zamanda ziyaretçilerin de işini kolaylaştıracaktır. Başlıkları düzgün yazılmış bir sayfa da gezinmek onlar için daha kolay olacaktır.

Başlık koyarken de dikkat etmemiz gerekmekte olan hususları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

Yazdığımız içerik ile başlığımız uyum içerisinde mi?
Uzunluk yeterli mi? Yoksa çok mu? (Pek çok yerde 64 karakteri geçmemenin daha iyi olacağı söylenmektedir, aynı zamanda bundan çok kısa olması da tavsiye edilmiyor)
Bu içerikte özel karakterleri kullandık mı? (Özel karakterlerin kullanılıyor olması tavsiye edilmez)
Aynı başlığı yeniden alt başlık olarak ta kullandık mı? (Aynı başlığı yeniden kullanmak fayda yerine zarar vermektedir.)
Başlığımızda bütün her şeyi vermeye mi çalışmaktayız yoksa sadece konu ile en alakalı olan bir başlık mı seçtik? (Özellikle anahtar kelimeleri başlığa sıkıştırmaya çalışmak çok gereksiz ve saçma bir çaba olacaktır, en kısa ve öz olan başlığı kullanmak uzun zamanda çok faydalı olacaktır.)
Başlığımız kaç kelimeden oluşmaktadır? (2 kelimeli bir başlık her zaman iyi olacaktır, 3 kelime daha fazla iyi olacaktır, 4 ve sonrasını ise kesinlikle tavsiye etmiyorum)
Başlığı boş mu bıraktık?? (Sık yapılan hatalardan bir tanesi de başlığı boş bırakmak ya da kullandığı programın sabit başlığını değiştirmeyi unutmaktır. Bu sebep ile bir çok sayfada Untitled-1 gibi başlıkları çoğunlukla görürüz)

KinqCasTLe
Merhabalar Ben Oğuz. Şuanda 20 yaşındayım. Hep hayalini kurduğum bilişim sektöründe çalışmaktayım. Wordpress, Photoshop ve Seo ile yakından ilgili birisiyim. Özellikle Semantik arama mantığı ve LSI mantığını kavramış biriyim :). Google adwords ve Google arama mantığını kavramış ve iyi kelimelerde ilk 3'e kadar getirdiğimiz siteler bulunmakta. Exclusive Creative adı altında bir şirket kurdum ve bu şirkette ki hedefim 2015 yılı içerisinde En iyi SEO firması haline getirmek olacak. Bu zor bir hedef tabi ki. Fakat sağlam çalışmayla ulaşmayı planlıyorum :). İyi Bloglamalar !
You may also like
tumblr
Tumblr Blogu WordPress’e Nasıl Taşınır?
seo-sosyal-medya
WordPress için seo önerileri

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage