20 Kasım 2013

Sosyal Medya İş Hayatını Etkiler mi?

Sosyal medya artık o denli hayatımız ile iç içe bir hale geliyor ki, her noktada bizi etkileyecek bir konumda bulunuyor. Bugün, iş hayatımız ile ilgili sosyal medyanın nasıl etki edebileceğine değinmeye çalışacağız. Sosyal medya gerçekten iş hayatımıza etki eder mi? Ederse, bu etki olumlu yönde mi olur? Yoksa tamamen olumsuz bir etkimi söz konusu olur?

Evet, Etkiler! Peki, Nasıl Etkiler?

Günümüz müdürleri, iş verenleri, insan kaynakları sorumluları ya da patronları… Yani, işe alma konusunda yetkili olan hemen her birey/çalışan mutlaka sosyal medya ile, internet ile iç içe oluyor. Yani, tüm CV’nizi okuduktan sonra birde Facebook ve Twitter gibi alanlarda sizleri inceleyebiliyor. Fotoğraflarınız, paylaşımlarınız ve yazdıklarınız ile sizin hakkınızda genel bir fikir sahibi olabiliyor iş veren. Zira sosyal medya bir insanın en doğal hareket ettiği yerlerden biri. Neyi sever? Siyasi görüşü nedir? Beğenileri nelerdir? Gibi bir çok konuda kişinin sosyal medya hesaplarını inceleyerek fikir edinmek mümkün olabiliyor. Peki, bu etki hangi yönde oluyor?

Eğer, sosyal medyayı uç noktalarda kullanan biri değilseniz; yani, aşırı din ya da aşırı siyaset gibi konular yok ise, pek bir olumsuz etkisi olmaz. Lakin her açıdan sosyal medya hesaplarınızda uç noktalarda bir taraf tutmaz şeklinde paylaşımlar, materyaller var ise bu durum iş başvurusu yaptığınız göre olumsuz bir hâl alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz