11 Haziran 2016 Türk-kahvesi-1024x768

Türk kahvesi nasil yapilir ?

Biz Türklerin vazgeçilmezleri arasındadır Türk Kahvesi.Türk Kahvesi denilmesinin nedeni Türkler tarafında keşfedilmiş bir şey olmasına dayanmaktadır.

Brezilya ve Orta Amerika menşeili, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür.

Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir, bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve atılır.

Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir.

Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden evvel içilmektedir. Ayrıca tüm dünyada espresso(Türk malından aklınıza gelsin ) ile en çok tüketilen kahve türüdür ki dünya genelinde hemen hemen her tür restaurant  menüsünde bulunan 2 kahveden biridir.

 

Türk kahvesinden önce neden su ikram edilir ?

Osmanlı zamanından gelen bir gelenek aslında Türk kahvesinden önce ikram etmek suyu. Bunun nedeni misafirin karnı aç mı tok mu ? öğrenmek. Eğer misafir önce suyu alırsa karnı aç demektir. Hemen önce sofra kurulur ve yemekler hazırlanır. Eğer su yerine kahveyi içiyorsa karnı tok demektir. Ne kadar güzel bir gelenek değil mi ?

Peki Türk Kahvesi nasıl yapılır ?

Türk kahvesi diğer kahve türleri arasında kaynatılarak hazırlanan tek kahve türüdür.

Kahvenin lezzetinde önemli olan ilk unsur yukarıda anlatıldığı üzere kaliteli bir kahve kullanmaktadır. Sonraki unsur ise kullanılacak suyun kalitesidir. Kesinlikle musluk suyu kullanmayın. Musluk suyundaki klor kahvenizin tadını bozabilir…

Kahve fincanınızı ağzına kadar soğuk içme suyu ile doldurup, suyu cezveye boşaltın.

Şimdi diyeceksiniz ki neden soğuk su ?

Nedeni kahvenizin bol köpüklü olmasını istememiz.Soğuk su ile yapıldığı zaman kahvemiz köpüklü oluyor.

Her bir fincan için iki çay kaşığı kahve (bu yaklaşık olarak 5 gram kahve demektir) ekleyin cezveye. Eğer şeker ilave edeceksiniz bu aşamada arzunuza göre ilave edin. Esmer şeker daha sağlıklı olsa da Türk kahvesinde beyaz şeker daha iyi köpük elde etmenizi sağlar. Bu arada, kahvenizi mümkün olduğu kadar az şekerler için ki kahve tadını daha güçlü olarak alın.

Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın. Sakın yüksek ateşte çabuk pişirmeye çalışmayın.

Türk-kahvesi-1024x768

Yaklaşık bir dakika içerisinde köpüğünüzün oluştuğunu göreceksiniz. Bu köpüğü fincana alıp kaynatmaya devam edin. Oluşan köpüğü tekrar fincana alın. Bu köpürt-köpüğü al işlemini tercihen 1 ya da 3 kez tekrar edin. Son olarak, kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın. Mis gibi kahveniz hazır :). İşiniz düşerse benim iş yerime uğrayın size şöyle miss gibi bir kahve ısmarlayayım :).

Türk kahvesi nasil yapilir ?” için 6 yorum

  1. Gerçekten türk kahvesi türklerin en sevdiği içeceklerden bir tanesi yapılışınada oldukça dikkat edilmeli diye düşünüyorum. Kahveyi güzel bir şekilde yapıp sunmak marifet işidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz