Ben

Türk kahvesi nasil yapilir ?

Türk-kahvesi-1024x768

Biz Türklerin vazgeçilmezleri arasındadır Türk Kahvesi.Türk Kahvesi denilmesinin nedeni Türkler tarafında keşfedilmiş bir şey olmasına dayanmaktadır.

Brezilya ve Orta Amerika menşeili, arabica türü, yüksek kaliteli kahve çekirdeklerinden harmanlanan ve tercihen kömür ateşinde ağır ağır, titizlikle kavrulan Türk Kahvesi, çok ince öğütülür.

Bir cezve yardımıyla su ve isteğe göre şeker ilave edilerek pişirilir, bir fincan kahveye iki çay kaşığı kahve atılır.

Küçük fincanlarla servis yapılır. İçilmeden önce telvesinin dibe çökmesi için kısa bir süre beklenir.

Su, sanıldığı gibi kahvenin sonunda değil; kahveyi içmeden evvel içilmektedir. Ayrıca tüm dünyada espresso(Türk malından aklınıza gelsin ) ile en çok tüketilen kahve türüdür ki dünya genelinde hemen hemen her tür restaurant  menüsünde bulunan 2 kahveden biridir.

 

Türk kahvesinden önce neden su ikram edilir ?

Osmanlı zamanından gelen bir gelenek aslında Türk kahvesinden önce ikram etmek suyu. Bunun nedeni misafirin karnı aç mı tok mu ? öğrenmek. Eğer misafir önce suyu alırsa karnı aç demektir. Hemen önce sofra kurulur ve yemekler hazırlanır. Eğer su yerine kahveyi içiyorsa karnı tok demektir. Ne kadar güzel bir gelenek değil mi ?

Peki Türk Kahvesi nasıl yapılır ?

Türk kahvesi diğer kahve türleri arasında kaynatılarak hazırlanan tek kahve türüdür.

Kahvenin lezzetinde önemli olan ilk unsur yukarıda anlatıldığı üzere kaliteli bir kahve kullanmaktadır. Sonraki unsur ise kullanılacak suyun kalitesidir. Kesinlikle musluk suyu kullanmayın. Musluk suyundaki klor kahvenizin tadını bozabilir…

Kahve fincanınızı ağzına kadar soğuk içme suyu ile doldurup, suyu cezveye boşaltın.

Şimdi diyeceksiniz ki neden soğuk su ?

Nedeni kahvenizin bol köpüklü olmasını istememiz.Soğuk su ile yapıldığı zaman kahvemiz köpüklü oluyor.

Her bir fincan için iki çay kaşığı kahve (bu yaklaşık olarak 5 gram kahve demektir) ekleyin cezveye. Eğer şeker ilave edeceksiniz bu aşamada arzunuza göre ilave edin. Esmer şeker daha sağlıklı olsa da Türk kahvesinde beyaz şeker daha iyi köpük elde etmenizi sağlar. Bu arada, kahvenizi mümkün olduğu kadar az şekerler için ki kahve tadını daha güçlü olarak alın.

Kısık ateşte kahve ve şekeri iyice karıştırın. Sakın yüksek ateşte çabuk pişirmeye çalışmayın.

Türk-kahvesi-1024x768

Yaklaşık bir dakika içerisinde köpüğünüzün oluştuğunu göreceksiniz. Bu köpüğü fincana alıp kaynatmaya devam edin. Oluşan köpüğü tekrar fincana alın. Bu köpürt-köpüğü al işlemini tercihen 1 ya da 3 kez tekrar edin. Son olarak, kalan kahveyi bir taşım daha pişirin ve fincanlara boşaltın. Mis gibi kahveniz hazır :). İşiniz düşerse benim iş yerime uğrayın size şöyle miss gibi bir kahve ısmarlayayım :).

KinqCasTLe
Merhabalar Ben Oğuz. Şuanda 20 yaşındayım. Hep hayalini kurduğum bilişim sektöründe çalışmaktayım. Wordpress, Photoshop ve Seo ile yakından ilgili birisiyim. Özellikle Semantik arama mantığı ve LSI mantığını kavramış biriyim :). Google adwords ve Google arama mantığını kavramış ve iyi kelimelerde ilk 3'e kadar getirdiğimiz siteler bulunmakta. Exclusive Creative adı altında bir şirket kurdum ve bu şirkette ki hedefim 2015 yılı içerisinde En iyi SEO firması haline getirmek olacak. Bu zor bir hedef tabi ki. Fakat sağlam çalışmayla ulaşmayı planlıyorum :). İyi Bloglamalar !
You may also like
Türkiye’nin favori tatil yerleri
Freemont-kiralama
İstanbul lüks araç kiralama
6 Comments
 • Canlı Radyolar Eki 29,2016 at 01:26

  hangi içecek için bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır demişler.Nescafe içeyin adam gibi yapılmış kahve için.

 • Klasik Gitar Kursu Eki 13,2016 at 00:48

  Türk kahvesi yapmayı herkes öğrenmeli diye düşünüyorum

 • şarkı sözleri Eyl 1,2016 at 19:28

  Gerçekten türk kahvesi türklerin en sevdiği içeceklerden bir tanesi yapılışınada oldukça dikkat edilmeli diye düşünüyorum. Kahveyi güzel bir şekilde yapıp sunmak marifet işidir.

 • Ankara Temizlik Şirketleri Tem 2,2016 at 00:20

  Güzel anlatım için teşekkürler

 • otomobil fiyat listesi Tem 1,2016 at 11:11

  Bilgilendirme hoş olmuş, işe yarar şeylerden bahsediliyor.

 • cupcake tarifi Tem 1,2016 at 11:10

  Güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim.

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage