Sosyal Medya

Türkiye’de ortalama 90.000 web sitesi erişime engellendi!

0

Yaman Akdeniz‘in  30 kişilik Amerikan öğrencilerine verdiği derste Türkiye’de ki erişime engellenen web sitelerini anlattı, gelin hocamız ne demiş bakalım. Ayrıca Yaman Akdeniz’i bilmeyenler Google amcaya sorsun, hep biz söyleyemeyiz 🙂 . Yaman Akdeniz, “Türkiye’de ortalama 90.000 web sitesi erişime engelli” dedi. ABD Columbia Üniversitesinden gelen 30 kişiye biraz bu konulardan bahsetti hocamız.  Dersin adı ise “Türkiye’de İnternet Sansürü” olarak geçiyor, ayrıca hocamız bu konuyu Türk kahvesine benzetti. “Türk interneti de Türk kahvesi gibi biraz farklı” cümlelerini kullanan Yaman Akdeniz sosyal medya kanallarının kullanıcılarına kaybetmemesi için yasalara göre hareket ediyorlar, diye ekledi.

yaman_akdeniz

Ayrıca Hannah adlı bir öğrenci, dersin onun için zihin açıcı ve büyük bir bilgi kazandığını, dile getirdi. Derste verilen bir bilgi ise sosyal medyaya gelen cezalardı. Twitter 2014 – 2015 yılları arası 700 ceza almışken Facebook 500, Youtube’da 200 ceza almış. Yaman Akdeniz, “sosyal medyaya hayla erişim engelleri ve sansürlemeleri devam edecektir” cümlesini de ekledi.

Gel Gelelim Bizim Yorumumuza

Ben şahsen, internet erişim engellerini, doğru buluyorum. Sakıncalı bir içerik paylaşıldığı zaman gerek Youtube, gerek Facebook, gerekse Twitter erişime engelleniyor. Bunların haricinde ise 90.000 web site erişime engelli, bu sitelerin çoğu kısmı neyden oluşuyor, siz bizden daha iyi biliyorsunuz. XYZ adı altında çalışan bu web siteleri genellikle DNS’ye güveniyorlar. Adamın biri kalkıp DNS’yi bulmasa vay bunları haline. Durum o kadar kötü ki artık engelleye engelleye mahkemeler bir hal oldu. Gelelim uzun lafın kısasına, ben bu engellemeleri destekliyorum, bana ne derseniz deyin ama ortada suç olmasa bu sitelere erişim zaten engellenmez. Taş kafa fikriyle gideceğinize, olaya ayrıntılı bakın, gerisi kafanızda çözülecektir.

İbrahim Balcı
Android, oyun, teknoloji meraklısı bir mübarek.
You may also like
Blog_post_freebie_by_Qamar_Loop
Ne için blog yazıyorsunuz ?
Sosyal Medyanın Gücü
2 Yorum var
  • sahne perdesi Şub 18,2017 at 12:50

    çok fazla bir rakam internette bu kadar sansür gereksiz devlet düşmanı yayın yapan siteler dışında diğer siteler kişilerin isteğine bağlı olarak yayınlanmaya devam edebilir benim görüşüm

  • Aslı Haz 20,2015 at 01:17

    Birçok saçma site varken bazı yararlı siteleride engellemeleri çok saçma..

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz