Wordpress

Web tasarımda karşılaşılan en sık hatalar

Dikkat eksikliği ve tedavisi
0

Merhaba arkadaşlar. Bir web sitesi tasarımı karmaşık olsa bile kaliteli olması  meydan okuma anlamında başarılı olabiliyor. Web tasarımda karşılaşılan en sık hatalar nelerdir ? ne gibi hatalar ile karşılaşırız ve bu hataların çözümü nedir sizlere yazmak istedim 🙂 .

Dikkat eksikliği ve tedavisi

1. Arama Kutusu olmaması

Web sitenizde günde kaç tane makale giriyorsunuz ben bilemem fakat öyle web siteleri var ki günde 20-30 adet içerikten fazlasını giriyorlar. Bu web sitelerine giriş yaptığımızda istediğimiz içeriği bulmamıza rağmen yeniden girdiğimiz zaman konuların aşağıya gelmesi nedeniyle istediğimiz konuya ulaşamıyoruz. Bu aşamada karşımıza “ARAMA KUTUSU” yardıma geliyor. Bir web sitesinde olmazsa olmazdır kendileri 🙂 .

2. Tüm tarayıcılarla uyumlu tasarım tasarlamak

Günümüzde maalesef hala daha Internet Explorer adlı tarayıcıyı kullanan kişiler var. İnsanların çoğu Google Chrome , Mozilla Firefox ve Opera(Mobil kullanıcılar) kullanıyorlar. Fakat siz yinede bir tasarım yapıyorsanız tüm tarayıcılara uyumlu yapın.

3. Belirli tarayıcılar ve sürümleri için yazılan kodlar

Her daim bir site tasarımı yaparken en güncel kodlama dilleri ile kodlayın ki karşınıza çıkabilecek sorunların çözümüne kolayca erişebilesiniz. En güncel kodlama dilleri şuanda Php, CSS3 HTML5 ve XHTML’dir.

4. Anlamlı URL’ler

Sitede anlamsız URL adreslerinden kaçının. Bazen görüyorum adam bir url vermiş geziyoruz geziyoruz fakat sonuç yok ! Bu nedir abicim böyle ya ! Adam akıllı bilgiyi veriyorsan ver vermiyorsan bu işi başkalarına bırak !

5. Neden Son kodlama dilleri neden eskileri değil ?

Okullarda bile hala daha .ASP öğretiliyor. Günümüzde Microsft bile desteğini çekmişken .Asp kodlama dilinden hala niye yararlı dillere yönelmiyorlar ? Okullarda şuanda Neden WordPress eğitimi vermiyorlar anlamıyorum. Tabii ben hemen WordPress eğitimi versinler demiyorum ki. Öğret .Asp dilini de onuda öğret ama güncel olan yazılım dillerini de öğret ki adamları geleceğe hazırla.

6. Otomatik olarak başlayan sesler ve görüntüler

Insanlar web sitelerinde ses kullanımı takdir etmelerine rağmen, hiç bir zaman otomatik olarak çalan bir müziği sevmezler. Birde her sayfada ayrı ayrı çalan şarkılar yok mu ! Adamı deli ediyorlar deli !

7. Tasarımsal okunabilirlik

Okunabilirlik özellikle web tasarım da çok önemlidir. Tasarımınız ne kadar çok gözü yormuyor ise ve ne kadar sade bir tasarım ise o kadar beğeni topluyor. Anladığım kadarıyla şuanda en çok sade tasarımlar ilgi görüyor. Tabi rengarenk tasarımlarda bu ilgiden nasibini alıyor.

8. Kötü Navigasyon

Bir web sitesi içinde gezinme yumuşak ve kolay olmalıdır. Kullanıcılar kolayca web sitenizi keşfedebilmesi gerekir. Metin navigasyon için kullanılırsa, bu kısa ve öz olmalıdır. Köprüler kullanılır fakat  bunlar içeriğin diğer unsurları ile  ayırt edilmelidir. Ölü bağlantıları herhangi bir web sayfası da eklendi asla. Bu kullanıcı karışık hale getirir ve zaman harcar. Hatalı olan bağlantıları test ettikten sonra kaldırmalısınız.

9. Css Sprite kullanımı

Css sprite kullanımı ile resimleri optimize edin ve kullanıcı dostu bir tasarım tasarlamış olun. Css sprite size fazladan zaman kazandıracaktır. Bu sayede siteniz kullanıcı dostu gözükecektir.

 

Sonuç:

Sonuç olarak sizlere bu makalemizde Web tasarımda karşılaşılan en sık hatları anlatmaya çalıştık çözümleri ile beraber 🙂 .

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
WordPress’te Responsive temanın önemi
css3-markup
Geliştiriciler için 10 Hızlı CSS3 Kod Parçacıkları

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz