Wordpress Wordpress kodları

WordPress Beyaz Sayfa Hatası Ve Çözümü

wordpress-logo
0

WordPress Beyaz Sayfa Hatası Ve Çözümü

WordPress kullanıcıların en çok şikâyet ettikleri hatalardan birisi beyaz sayfa hatasıdır. Birçok WordPress kullanıcısın muzdarip olduğu bu sorun, bir süre sonra sinir bozucu olmaya başlamaktadır. User friendly yapısı ve kullanım kolaylığı sayesinde en çok tercih edilen hazır web programı olan wordpress ne yazık ki bazen böyle sorunlar çıkartabilmektedir.
Bu hata kullanıcılara iki ayrı şekilde yansıyabilir; ana sayfanın beyaz bir şekilde görünmesi veya admin panelinin boş bir sayfa şeklinde olması. Bütün beyaz sayfa hatalarının çözümü aynı değildir, çünkü bu hatanın altında birden çok farklı sebep yatabilir. Öncelikle yapılması gereken bu hatanın kaynağını tespit edip daha sonra problemi çözmektir.

Sorun Kaynağının Tespiti ve Çözümü:

wordpress

Einstein’ın bir sözü vardır: “Bir problemi çözmek için bana 1 saat verseler, 45 dakikasını anlamaya, 10 dakikasını çözüm yolunu bulmaya 5 dakikasını da çözüme ayırırım”. Bizim de yapacağımız en önemli şey problemi, yani problemin kaynağını iyi anlamaktır. Şimdi beyaz sayfa hatasının muhtemel sebeplerine bakalım;
1) Son Yüklenen Eklentiler: Bu hatayı almadan kısa bir süre önce bir WordPress üzerinden bir eklenti yüklediyseniz, hatanın sebebi bu eklenti olabilir. Bunu test etmek için sisteminizdeki plugins klasörünün ismini blank-not yapın, eğer sorun çözüldüyse hatanın kaynağını eklentilerinizden birisidir. Özellikle son yüklediğiniz eklentiler ciddi şüphe altında ancak hangi eklentinin tam olarak soruna neden olduğunu anlamak da mümkün.
Şimdi dosyanın ismini tekrar plugins yapın (plugins dışında herhangi bir isim olursa eklentilerin çalışmasında problem çıkacaktır). Eklentileri tek tek pasif hale getirin, hangi eklenti pasif hale geldikten sonra sorun düzeliyorsa o problemin nedeni o eklentidir. Son yüklediğiniz eklentilerden başlamanız sizin için muhtemelen zaman tasarrufu sağlayacaktır.
2) Kullanılan Temalar: Kullandığınız tema beyaz sayfa hatası almanıza neden olabilir. WordPress’in kendi orijinal temalarından birisini kullanın. WordPress ile birlikte gelen temalardan birisini kullanarak sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

WordPress yorum bölümündeki kodları kaldırmak
3) Kodlama Hataları: Bazı kodlarda yapılan değişiklikler bu problemi yaşamanıza neden olabilir. Profesyonel olmayan bir kullanıcının bu değişiklikleri tespit etmesi çok olası değildir (profesyonel programcılar da bununla zaman kaybetmek istemezler). Kodlamalardan kaynaklanabilecek bir hatayı çözmek için WordPress’in tekrar indirip kurun
4) Kodlama kaynaklı olabilecek diğer bir hatayı çözmek için wp-config dosyasını açıp UTF-8 olarak değiştirin. Hâlihazırda UTF-8 ise ANSI yapın. Bu iki ayrı çözüm kodlamadan kaynaklanan hataları çözmenize yardımcı olabilir.
5) Safe Mod’un değiştirin. Safe Mod’u onn/off şeklinde değiştirmeniz mümkündür.
6) Aşağıdaki kod dizinini wp_config. php dosyanıza ekleyin.

<code class=”plain” style=”color: #000000;”>define(</code><code class=”string” style=”color: blue! important;”>’WP_MEMORY_LIMIT'</code><code class=”plain” style=”color: #000000;”>, </code><code class=”string” style=”color: blue! important;”>’64M'</code><code class=”plain” style=”color: #000000;”>);</code>
7) wp-includes dosyasının içindeki pluggable. php dosyasının en üstüne şu kodları ekleyin: <?php ob_start(); ?>

Burada anlatılan çözümler muhtemelen beyaz sayfa hatasını aşmanıza yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın ki WordPress sürekli gelişen bir yapıdadır, ilerde burada bahsedilmeyen yeni hata kaynakları oluşabilir.

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
Wordpress temaları
Bir Tema Çizmeden Önce…
wordpress
WordPress’de gelecek eklentiler!

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz