Wordpress

WordPress SubDomain etkinleştirme!

wordpress-logo

Birçok arkadaşımız, 1 web sayfası üzerine iki adet işlem yapmayı deniyorlar ve bu işlemler genel olarak sadece 1 adet olan sayfa üzerine 2 adet wordpress kurmaya çalışıyorlar ve kurulu olan wordpress de bu sebepten dolayı çöküyor. WordPress böyle bir eklenti için çalıştı fakat sadece 1 adrese 2 adet wordpress kurmanız mümkün değildir ve bu yıllar da sürebilir. Eğer ki, 1 web sayfanıza başka konu hakkında subdomain ile wordpress kurmak istiyorsanız bu mümkündür.

 

Peki, nasıl yapacaksınız? Subdomain nedir diye aklınız da eğer ki sorular kaldıysa hemen bunları cevaplayalım.  Subdomain, sizlerin sitenizin adresinin önüne gelebilir ve bu istediğiniz bir şey yapmanız mümkündür peki nasıl bir görüntü oluşur diyorsanız eğer ki subdomain.siteadresiniz.com bu şekilde bir görüntü oluşmaktadır fakat konu ile alakalı olarak böyle bir şey denemeniz gerçekten iyi olabilir.

 

Bunun kurulumunu yapmakta, WordPress için kolay ve kullanışlıdır. Sizlerin, hostunuzu karşıladığı firmadan Cpanel bilgilerinizi alarak siteadreniz.com:2082 giriş yapmanız ve oradan hemen sonra hafif farenizi kaydırarak New Subdomain adresine, tıklayarak bir subdomain kurabilirsiniz.

Sizlere, bu konu hakkında hafif bir Seo bilgisi verecek olursak eğer ki Veri tabanınız ile WordPress bağlandığı için daha çok yazı içeriği belli olur  ve bu sayede Google de daha ön sıralara çıkma ihtimaliniz de yükselmektedir.

Peki kurulumdan bahsedecek olursak eğer ki hiçbir farklılık olmadan filezilla bağlantısını yapmanız gereklidir eğer ki filezilla bağlantısı yapmaz iseniz dosyanızı siteye yükleyemezsiniz ve subdomain boş olarak kalır.

Filezilla ’ya bağlandıktan sonra public_html > subdomain adresinizi bularak oraya yerleştireceğiniz dosyaları sürükleyip bıraktıktan sonra giriş yapabilirsiniz ve wordpress kurabilirsiniz. Eğer ki derseniz, ben bir tane veri tabanı üzerin de kullanmak istiyorum o zaman da wp_tablo kısmından veri tabanlarınızı birbirinize eşitlemeniz gereklidir ve sizlere önerdiğimiz gibi 2 site sadece 1 adet veri tabanı kullanırsa daha yararlı olur.

Sizlere bu makalemizde WordPress subdomain etkinleştirme ve WordPress Subdomain nasıl kurulur hakkında bilgi vermek istedik :). Bir sonraki WordPress içerikli makalemizde görüşmek üzre.

KinqCasTLe
Merhabalar Ben Oğuz. Şuanda 20 yaşındayım. Hep hayalini kurduğum bilişim sektöründe çalışmaktayım. Wordpress, Photoshop ve Seo ile yakından ilgili birisiyim. Özellikle Semantik arama mantığı ve LSI mantığını kavramış biriyim :). Google adwords ve Google arama mantığını kavramış ve iyi kelimelerde ilk 3'e kadar getirdiğimiz siteler bulunmakta. Exclusive Creative adı altında bir şirket kurdum ve bu şirkette ki hedefim 2015 yılı içerisinde En iyi SEO firması haline getirmek olacak. Bu zor bir hedef tabi ki. Fakat sağlam çalışmayla ulaşmayı planlıyorum :). İyi Bloglamalar !
You may also like
Cpanelden wp-admin sifresi degiştirmek
wordpress-logo
WordPress yedeklemesi hakkında yanlış bilinen 5 şey

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage