Wordpress

WordPress Üzerine Tavsiyeler

wordpress
0

Wordpress

WordPress’i kurduktan sonra her ne kadar stabil bir sistem olsa da biz önlemimizi alalım ve bazı değişikliklere gidelim. Bu değişiklikler sayesinde birçok saldırıdan kurtulabiliriz ve web sitemizin yayın akışı da hiçbir şekilde sekteye uğramaz arkadaşlar.
Öncelikle WordPress’imizin sabit girişi olan /wp-admin girişini değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bu girişi dilerseniz manuel olarak değiştirebilmektesiniz, dilerseniz de eklentiler sayesinde değiştirebilmeniz mümkündür.
Wordpress’in kurulumuyla birlikte gelen “admin” kullanıcısını değiştirmeniz ise diğer bir tavsiye olacaktır. Bu standart bir kullanıcıdır ve bunun ismini, gerekli bilgilerini değiştirmeniz WordPress sisteminizin yararına olacaktır. Bu sayede “admin” kullanıcısı üzerinden gelen saldırılardan etkilenmeyeceksiniz.
Düzenlemelerden bir diğeri ise WordPress sisteminize ait olan, FTP’de yer alan /wp-content dizinine bir adet index.html dosyası atmak olacaktır. Eğer atmaz iseniz çeşitli saldırılar ile WordPress’inizde kullandığınız bazı eklentilerin listesini saldırı yapanlar görebilir. Eğer sahip olduğunuz eklentilerde de bir açık mevcutsa maalesef sisteminiz bu saldırıdan dolayı zarar görebilmektedir.
Bunun ardından yapmamız gereken bir diğer değişiklik ise yine FTP üzerinde yer alan wp-content/uploads kısmına da bir adet index.html atmanız olacaktır. Eğer atmaz iseniz web sitenize yüklediğiniz bütün resimlere bir tek tık ile ulaşılabilir ve yayımlamış olduğunuz, onca emek verdiğiniz resimlerin hepsi başka kullanıcıların eline geçer, tabii ki de bunu kabullenemeyiz.
Resimleri yüklediğiniz klasörlerin ayarlamalarını lütfen iyi yapın. Bir sorun oluşturğunda ya da WordPress’inizi kurduğunuz hosting şirketi ile çıkan anlaşmazlıklar sonucu sitenizi değiştirmek isterseniz çeşitli sorunlara maruz kalabilirsiniz. En etkili çözümü, klasörlerinizi aylık ve yıllık bazında tutun.
Kesinlikle Wp-PageNavi eklentisini kullanın, kullandırtın. Bu sayede sayfalarınız arasında geçiş çok daha rahat ve kolay olacaktır. Sayfaların en altında bulunan butonlar sayesinde diğer sayfalara geçiş kolaylaşmaktadır.
Google’ın sitenizden hiç ayrılmamasını istiyorsanız kesinlikle Google XML Sitemaps eklentisini kullanın. Bu sayede siteniz otomatik olarak yazıları sitemap’e gönderecektir ve Google örümcekleri de sitenizi çok hızlı bir şekilde indexleyecektir.

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
tumblr
Tumblr Blogu WordPress’e Nasıl Taşınır?
wordpress
WordPress Sayfa Sonuna ve Başına Getirme Kodları

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz