Wordpress

WordPress Üzerine Tavsiyeler

wordpress

Wordpress

WordPress’i kurduktan sonra her ne kadar stabil bir sistem olsa da biz önlemimizi alalım ve bazı değişikliklere gidelim. Bu değişiklikler sayesinde birçok saldırıdan kurtulabiliriz ve web sitemizin yayın akışı da hiçbir şekilde sekteye uğramaz arkadaşlar.
Öncelikle WordPress’imizin sabit girişi olan /wp-admin girişini değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bu girişi dilerseniz manuel olarak değiştirebilmektesiniz, dilerseniz de eklentiler sayesinde değiştirebilmeniz mümkündür.
Wordpress’in kurulumuyla birlikte gelen “admin” kullanıcısını değiştirmeniz ise diğer bir tavsiye olacaktır. Bu standart bir kullanıcıdır ve bunun ismini, gerekli bilgilerini değiştirmeniz WordPress sisteminizin yararına olacaktır. Bu sayede “admin” kullanıcısı üzerinden gelen saldırılardan etkilenmeyeceksiniz.
Düzenlemelerden bir diğeri ise WordPress sisteminize ait olan, FTP’de yer alan /wp-content dizinine bir adet index.html dosyası atmak olacaktır. Eğer atmaz iseniz çeşitli saldırılar ile WordPress’inizde kullandığınız bazı eklentilerin listesini saldırı yapanlar görebilir. Eğer sahip olduğunuz eklentilerde de bir açık mevcutsa maalesef sisteminiz bu saldırıdan dolayı zarar görebilmektedir.
Bunun ardından yapmamız gereken bir diğer değişiklik ise yine FTP üzerinde yer alan wp-content/uploads kısmına da bir adet index.html atmanız olacaktır. Eğer atmaz iseniz web sitenize yüklediğiniz bütün resimlere bir tek tık ile ulaşılabilir ve yayımlamış olduğunuz, onca emek verdiğiniz resimlerin hepsi başka kullanıcıların eline geçer, tabii ki de bunu kabullenemeyiz.
Resimleri yüklediğiniz klasörlerin ayarlamalarını lütfen iyi yapın. Bir sorun oluşturğunda ya da WordPress’inizi kurduğunuz hosting şirketi ile çıkan anlaşmazlıklar sonucu sitenizi değiştirmek isterseniz çeşitli sorunlara maruz kalabilirsiniz. En etkili çözümü, klasörlerinizi aylık ve yıllık bazında tutun.
Kesinlikle Wp-PageNavi eklentisini kullanın, kullandırtın. Bu sayede sayfalarınız arasında geçiş çok daha rahat ve kolay olacaktır. Sayfaların en altında bulunan butonlar sayesinde diğer sayfalara geçiş kolaylaşmaktadır.
Google’ın sitenizden hiç ayrılmamasını istiyorsanız kesinlikle Google XML Sitemaps eklentisini kullanın. Bu sayede siteniz otomatik olarak yazıları sitemap’e gönderecektir ve Google örümcekleri de sitenizi çok hızlı bir şekilde indexleyecektir.

KinqCasTLe
Merhabalar Ben Oğuz. Şuanda 20 yaşındayım. Hep hayalini kurduğum bilişim sektöründe çalışmaktayım. Wordpress, Photoshop ve Seo ile yakından ilgili birisiyim. Özellikle Semantik arama mantığı ve LSI mantığını kavramış biriyim :). Google adwords ve Google arama mantığını kavramış ve iyi kelimelerde ilk 3'e kadar getirdiğimiz siteler bulunmakta. Exclusive Creative adı altında bir şirket kurdum ve bu şirkette ki hedefim 2015 yılı içerisinde En iyi SEO firması haline getirmek olacak. Bu zor bir hedef tabi ki. Fakat sağlam çalışmayla ulaşmayı planlıyorum :). İyi Bloglamalar !
You may also like
WordPress 3.8 yönetim paneline daha fazla renk şeması eklemek
wordpress eklentileri
En İyi Ve En Kaliteli Efsane Olacak 10 WordPress Eklentisi

Leave Your Comment

Your Comment*

Your Name*
Your Webpage