28 Kasım 2013 Wordpress

WordPress’te Bulunan Akismet ve Hello Dolly Nedir ?

Wordpress

WordPress sistemi daha önce de bahsettiğimiz gibi PHP tabanlı bir sistemdir. Kurulumu oldukça basit olan bu sistemin ardından, Admin panelimize girdiğimizde karşımıza iki adet eklenti çıkmaktadır.

 

Biz her ne kadar bu eklentilerin kurulmasını istemesek de WordPress kurulumuyla birlikte bu eklentiler otomatik olarak sistemimiz içerisinde yer alabilir. Dilerseniz eklenti ayarlarına girerek bu eklentileri kaldırabilir, dilerseniz de kullanmaya gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz çünkü ikisi de hem etkili hem de güzel birer eklenti. WordPress’in gerçekten bu tarz eklentilere ihtiyacı var, umarım en kısa sürede bu eklentilerin sürümleri güncellenir ve daha iyi eklentilerle karşımıza çıkarlar. Peki nedir bu eklentiler, nedir bu eklentilerin amaçları diyorsanız hemen cevabımızı verelim:

 

aksimet
Akismet: Akismet WordPress sistemleri içerisinde gerçekten en kullanışlı ve en çok indirilen eklentilerden birisi aslında. WordPress’le birlikte geldiğini düşünen bazı insanlar eklentinin kalitesiz olduğunu dile getirebilirler fakat eklenti kesinlikle şu ana kadarki en iyi spam yorum önleyicilerinden birisidir.

Bu eklentiniz sayesinde sitenize gelen yorumlar otomatik onaylanmaz ve bir filtreleme sistemi içerisinden geçirilir, filtreleme operasyonunu yapan eklentinin adı ise Akismet’tir. Bu eklenti sayenizde artık sitenizde spam hiçbir yorum barınamaz, sadece kişilerin vermiş olduğu özel yorumlar barındırılır.
Hello Dolly: WordPress ile gelen diğer bir eklentimizin adıdır. Bu eklenti aslında pek bir işe yaramamaktadır fakat WordPress sisteminizin içerisinde durmasında herhangi mahsuru yoktur.

CPU’yu çok fazla kullanmaz. Eklenti adını Louis Armstrong’un meşhur şarkılarından birisi olan Hello Dolly tarafından almaktadır, bu bile eklentiyi sisteminizde tutmak için bir özellik diyebiliriz. Eklenti sayesinde gerek Admin sayfasında gerek ise frontend tarafında sitenizin içerisinde özlü sözler belirmektedir. Her ne kadar kullanışlı olmak sayılmasa da bulundurulmasında hiçbir sakınca yoktur.

WordPress’te Bulunan Akismet ve Hello Dolly Nedir ?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz