Wordpress

Yeni Başlayanlara Özel: WordPress’te Önbellek Nasıl Temizlenir

wpclearcache
0

WordPress sistemine ilk adım atanların en çok sorduğu sorulardan biri, hiç şüphesiz ki WordPress’te biriken önbelleğin nasıl temizleneceği sorusudur. Web sitenize girerken kullandığınız bir web tarayıcısı, sunucu ve önbellekleme eklentileri, size önbelleklenmiş içerikler sunabilir; bu da, sitenizde yaptığınız değişiklikleri hemen görmenizi zorlaştırabilir. Bu makalede, WordPress’deki önbelleğinizi nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğinizi göstereceğiz.

wpclearcache

 

 

Önbellek Nedir ve Önbelleğinizi ne zaman temizlemeniz gerekir?

Önbellekleme çözümleri, web sitenizin statik bir sürümünü depolar. Bu, WordPress’in daha ağır PHP komut dosyalarını çalıştırmayı atlamasına ve web sitenizin performansını geliştirmesine olanak tanır.

Mevcut birçok farklı önbellekleme çözümü yolu vardır. En popüler olanlar WP Super Cache ve W3 Total Cache gibi WordPress önbellekleme eklentileridir. Bu eklentiler, önbelleğe alınmış içeriği ne zaman sona erdireceğinizi ve ne zaman önbellek temizleyeceğinizi kontrol etmek için size kullanımı kolay bir arabirim sunar. WPEngine gibi yönetilen WordPress sağlayıcıları da kendi önbellekleme çözümlerini sizlere sunar, böylece bir önbellek eklentisi kurmanız gerekmez. MaxCDN gibi bir CDN hizmeti kullanıyorsanız, statik içeriğin önbelleğe alınmış kopyalarını inceleme fırsatına erişirsiniz. WordPress güvenliğinizi artırmak için Sucuri veya CloudFlare gibi bir web uygulaması olan güvenlik duvarı kullanıyorsanız, sitenizi hızlandırmak ve kesintileri azaltmak için bu güvenlik duvarlarının kendi önbellek temizleme sistemlerini kullanma şansına sahip olursunuz. Son olarak; tarayıcınız, önbelleğe alınmış sayfaların sürümlerini bilgisayarınıza da depolayabilir.

wordpress-caching

Önbelleğe alma amacı, web sitenizi hızlandırmak ve genel kullanıcı deneyimini geliştirmektir. Bununla birlikte, bazen bu yaptığınız değişiklikleri hemen sinir bozucu görebilmemize neden oluyor. Bu durumda, değişikliklerinizi görmek için önbelleklerini temizlemeniz gerekir. Bunu söyleyerek, WordPress’deki önbelleğinizi nasıl temizleyeceğinize bir göz atalım.

Birinci Adım: Tarayıcı Önbelleğinizi Temizleyin

Öncelikle web tarayıcınızın önbelleğini temizlemeniz gerekir. Çoğu web tarayıcısı, daha sonraki ziyaretlerinizi daha hızlı yapmanız için stil sayfaları, JavaScript ve bir web sitesindeki görüntüler gibi statik içeriği saklayabilir. Bununla birlikte bazen web tarayıcıları, bir web sayfasının değiştiğini anlamamakta ısrarcı olabilirler. Yeni bir kopya almak yerine, sayfayı bilgisayarınızdaki önbellekli sürüm deposundan yeniden yükleyebilirler. Tarayıcınızın önbelleğini Google Chrome’da nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Önce menü simgesine tıklamanız ve sonra da şu adımları gerçekleştirmelisiniz: “More Tools” / “Daha Fazla Araç” | “Clear Browsing Data“Tarayıcının Verisini Temizle”

chrome-clearcache

Bu, kaldırmak istediğiniz içeriği seçebileceğiniz bir açılır pencere oluşturur. Ön belleğe alınan resimlerin ve dosyaların işaretli olduğundan emin olun ve ardından ‘Tarayıcı verilerini temizle’ düğmesine tıklayın.

 

Tarayıcı önbelleğini başarıyla temizlediniz ve artık web sitenizi ziyaret etmeyi deneyebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikleri hâlâ görmüyorsanız, bu makalede yer alan sonraki adımlara geçin. Diğer web tarayıcıları için tarayıcı önbelleğinin nasıl temizleneceğiyle ilgili metinleri inceleyin.

İkinci Adım: WordPress Önbellek Eklentisiyle Önbelleğinizi Temizleyin

Sitenizde bir WordPress önbellek eklentisi kullanıyorsanız, eklenti önbelleğinizi temizlemeniz gerekir. Çoğu önbelleğe alma eklentisi, bunu eklentinin ayarlar sayfasından kolayca yapmanızı sağlar.

clearbrowsingdata

WP Super Cache’de Önbellek Temizlemek

 

WP Super Cache, en popüler WordPress önbellekleme eklentisidir. Tek bir tıklama ile ön belleğe alınmış içeriği temizlemenizi veya silmenizi sağlar. “Ayarlar” kısmından (Settings) “WP Super Cache” sayfasını (WP Super Cache Page) ziyaret etmeniz ve “Önbellek Sil “düğmesine tıklamanız gerekir.

wsc-deletecache

İşte hepsi bu, WP Super Cache artık ön belleğe alınan dosyaları web sitenizden silecek.

 

W3 Total Cache ile Önbellek Temizlemek

W3 Total Cache, popüler bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Ayrıca tek bir tıklama ile önbelleği temizlemeyi çok kolaylaştırıyor. “Performans” (Performance) kısmından “Gösterge Tablosu” (Dashboard) sayfasına gidin ve “tüm önbelleklerini boşalt” (Empty All Caches) düğmesine tıklayın.

w3t-emptycache

W3 Total Cache artık siteniz için önbelleklenen içeriği silecektir.

WPEngine Sisteminde Önbellek Temizlemek

WPEngine, yönetilen bir WordPress barındırma sağlayıcısıdır. Müşterilerin önbellek eklentisi kurmasına gerek kalmamaları için kendi önbellekleme çözümlerini sunar. Değişikliklerin hemen etkili olacağını fark edemiyorsanız WPEngine önbelleğini WordPress yönetim alanınızdan kolayca temizleyebilirsiniz.

 

Aşağıdaki resimde silme işlemini nasıl yapacağınızı görebilirsiniz:

 

wpengine-purgecache

 

WPEngine artık tüm saklanan önbelleklerini WordPress siteniz için temizleyecektir.

 

Sucuri Sistemiyle Önbellek Temizleme

sucuricache

Web sitenizi korumak için Sucuri gibi bir web uygulama güvenlik duvarı kullanıyorsanız bu sistemin kendi önbellek silme mekanizması ile önbelleklerinizi temizleyebilirsiniz. WordPress admin alanınızdaki Sucuri »WAF menüsüne giderek önbelleğinizi Sucuri eklentinizden temizleyebilirsiniz.

Oğuzhan isa
Adım Oğuzhan İsa. Bir başlangıç gerekiyor değil mi ? Peki ama kim için ? Neden bu kadar emek ? Neden bu kadar çaba diyorsunuz değil mi ? Demeyin diye bunları yazıyorum aslında. Daha önce bir çok siteye Freelance SEO hizmeti verdim. Profesyonellik katmak amacıyla hatta kendi şirketim olan Exclusive Creative’yi kurmuştum. Sonrasında takım ile ilgili problem olduğu için şirketi kapattım. Kıbrıs’ta Dijital Pazarlama Uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapıp Ukrayna’da okumaya karar vermiştim. Teocw’ye ortaklık yaptıktan sonra bu fikrimi daha detaylıca düşünme fırsatım oldu ve gitmemeye karar verdim. Türkiye’de kalıp Clicksus olarak sponsor olduğumuz Egitio.com projesine destek vermek istiyorum çünkü. İnsanlara Gerçek bilgiyi öğretmek istiyorum. Gerçeklere ulaşıp her algoritmik değişimden sonra sitelerimiz yandı bitti kül oldu demesinler istiyorum. Ben Oğuz. Clicksus’da Kıdemli SEO Uzmanı adı altında 2017 yılında damga vuran değişiklikler için çalışıyorum. Her zaman daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip , hızlı öğrenen , zeki ve biraz egolu birisiyim. Neysem oyumdur her zaman aynıydım ve aynı kalmak istiyorum. En az 3 Yıl daha Türkiye’deyim. Bakalım neleri değiştirebileceğiz ? Neler katabileceğiz ?
You may also like
Boba.js
Haziran 2014 için 12 Yeni jQuery Eklentiler
e-ticaret
WordPress E-ticaret eklentisi
1 Yorum
  • ankara temizlik şirketi Şub 27,2017 at 18:29

    Hocam merhaba, bizim sitemiz wordpress değil özel yazılım scripti fakat ön bellek belasını webmasterim dahil çözememiştik. Verdiğiniz yolu kendi script üzerimizde denedik ve çözdük olayı. Teşekkür ederiz.

Bir yorum yap!

Yorumunuz*

İsminiz*
Web siteniz