16 Haziran 2017 1_color-combinations

Yasaklı sitelere giriş nasıl yapılır ? Detaylı Anlatım

Ülkenizde youtube,facebook,twitter,wikipedia,instagram gibi siteler devletiniz tarafından engellenebilir bu çoğu zaman nefret söylemi gibi konular yüzünden gerçekleşir fakat biz yinede bu sitelere erişmek ve yazılarını okumak,videolarını izlemek,durum paylaşmak ve resim yayınlamak isteriz.Peki ya yasaklı sitelere nasıl gireceğiz bu konuda bizlere ilk önce proxy yardımcı oluyor.Proxy kısaca bir başka websitenin sunucusu serverı üzerinden ip değiştirerek yasak sitelere erişim sağlamaktır.Bu erişim sağlanırken ip adresiniz gizlenir ve gösterilmez bu şekilde internette anonim olarak sörf yapabilir özgürce istediğiniz sitelere girebilirsiniz.Şimdi aşağıda sizlere proxy nin daha sektörel tanımını ve yasaklı sitelere giriş yöntemlerini anlatacağım umarım faydalı bir yazı olur.

Bilgisayar ağlarında, proxy sunucusu, diğer sunuculardan kaynak isteyen internet kullanıcılarının sorgularına aracılık eder. Kullanıcı, diğer sunucudan erişilebilen web sayfası, bağlantı, dosya veya başka bir kaynak gibi bazı hizmet talep eden proxy sunucusuna katılır ve proxy sunucusu, isteği, onun karmaşıklığını denetleme ve basitleştirmenin bir yolu olarak değerlendirir. Günümüzde çoğu proxy sunucusu, World Wide Web (WWW) üzerindeki içeriğe erişimi kolaylaştırmaktadır.

Demokrasilerin çoğunda kamuoyuna anayasal “Haklar” ve “Özgürlükler” konulu mevcut boyut göz önüne alındığında, önemsiz konularda sansür ve yasaklar çoğu zaman bir sürpriz olarak karşımıza çıkmaktadır. Ve internet çağında, halkı rahatsız etmek daha da kolaydır. Tartışmalı net tarafsızlık mı yoksa belirli web sitelerine erişim kısıtlaması mı olsun.

Ayrıca engellenen web siteleri tarafından boğulan hissediyorsanız, burada engellenen web sitelerine erişmenin bazı yolları vardır:Bunlarda proxy servera bağlanmakla gerçekleşir.

Engellenen web sitelerine nasıl erişilir – 10 yararlı yöntem!

  1. VPN’yi kullanın

VPN veya Sanal Proxy Ağı, cihazınızı internet üzerinden başka bir ağa güvenli bir bağlantıya bağlamanızı sağlar. VPN, engellenen web sitelerine ev ağınızdan erişmenizi sağlar ve IP adresinizi uzaktaki bir ülkeye koyar. Ayrıca, uygulamaları indirebilir veya ülkenizde engellenen siteleri açabilirsiniz.

VPN, verilerinizi kimsenin koklamak ve tanımak zor olan çöp değerine dönüştüren bir tünel görevi görür. Kullanabileceğiniz ve kesintisiz bir internet deneyiminin keyfini çıkarabileceğiniz tonlarca ücretsiz / ucuz VPN hizmeti var.

Bilgisayarınızın güvenliğini artırmanın yollarını keşfediyorsanız, TOR ve VPN’nin ölümcül bileşimi için de gidebilirsiniz.

VPN nedir ve nasıl çalıştığına ilişkin ayrıntılı makalemizi inceleyin. İşte size denemeniz gereken bazı harika VPN paketleri.

ExpressVPN

IPVanish

SmartDNS

  1. Anonim Olun: Proxy Web Sitelerini Kullanın

Çoğu zaman, profesyonel bir çevrede, işverenler bazı belirli web sitelerine erişiminizi sınırlandırarak belirli sınırlar çizerler. Bazen engellenen web sitelerine erişmenin bir yoluna ihtiyacınız vardır ve bu durumlarda proxy web siteleri bir kurtarma yöntemi gibi davranmaktadır.

Web’de, web deneyiminizi ‘sınırsız hale getiren yüzlerce proxy web sitesi var. Bir proxy web sitesi, kullanıcı ve sunucu sitesi arasında bir moderatör haline gelir. Proxy web sitesi engellenen siteyi ISS’lerden gizlemektedir ve engellenen web sitelerine erişmenize izin vermektedir. Engellenen herhangi bir site için proxy web sitesi edinmek için Google aramasını yapmanız yeterlidir.

http://www.yasakla.net

Örneğin:facebook,twitter,youtube,wikipedia ülkenizde engellenmişse yukarıda linki olan siteden erişim sağlayabilirsiniz.

  1. URL yerine IP kullanın

Engellenen web sitesi bazen URL’lerin bir listesi halinde saklanır ve web sitesinin IP’sini kullanma vakaların azında olabilir. Herhangi bir Web sitesinin IP adresini elde etmek için, Komut İstemi’nde bir ping domain.com komutunu yapın. IP’yi kullanmak, bölgenizdeki engellenen web sitelerine erişmenin basit bir yoludur. Ancak, web sitesi IP’sini de gizlediyse, o zaman bu yöntemle açılmayacaktır.

Tek yapmanız gereken bilgisayarınızda CMD’yi çalıştırmaktır. Şimdi “ping www websitename com” yazıp Enter tuşuna basın. Bu, derhal IP adresini döndürür. Şimdi bu IP adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna girin ve Enter tuşuna basın.Bu şekilde de engellenen sitelere kolayca girebilir ve özgürce internette gezinebilirsiniz.

  1. Tarayıcılarda Ağ Proxy’sini Değiştirme

Üniversite veya enstitünüz, kendi ağı için birden fazla vekil sahibi olabilir. Bu nedenle, bazı web sitelerinin bir vekil üzerinde kısıtlandığı, ancak başka bir web sitesinde erişilebilir olduğu söylenebilir. Dolayısıyla, kolejinizdeki engellenen web sitelerine erişmek için proxy sörf yapmayı deneyebilirsiniz.

Web tarayıcılarımızdaki ağ proxy ayarlarını devre dışı bırakmak zor bir görev değildir. Web tarayıcınızın ayarlarında bağlantıları / ağ seçeneğini bulmanız yeterlidir. Burada, proxy yok seçeneğini belirleyebilir veya kurumunuzda sınırsız tarama hizmeti sunan başka bir proxy kullanabilirsiniz.Bu yöntemde çok kullanılan yöntemlerden biridir göz atmanızda fayda olabilir.

  1. Google Çeviri’yi kullanın

Enstitüler ve hatta bazen ülkeler Google Translate’i yasaklamazlar. Böylece engellenen web sitesini tanıyan başka bir dile dönüştürerek kısıtlamayı atlayabilirsiniz. Google Çeviri’yi deneyin ve kendiniz görün. Engellenen web sitelerine erişmenin bir başka basit yolu da budur.

Yasaklanmış bir web sitesinin engelini kaldırmak için Microsoft’un Bing çeviri hizmetini de kullanabilirsiniz.Bunu henüz kullanmadım ama %100 işe yaradığını söylüyorlar denedikten sonra diğer yazımda bu konuyada değineceğim.

  1. Uzantıları kullanarak bypass

Enstitü veya ofisiniz tarafından engellenen web siteleri Facebook veya YouTube gibi dinamik nitelikte ise bu uzantıları denemelisiniz. Hola ve ProxMate, engellenen web sitelerine erişmek için kullanabileceğiniz bazı uzantılardır.

Bu gün sizlere yasaklı sitelere giriş ve proxy konusuna değindik anlattıklarımın hepsi işe yarar ve denenmiş yöntemlerdir sizde bu yöntemleri kullanarak istediğiniz sitelere erişebilirsiniz.Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sitenin sunucu alt yapısı Netiyi tarafından karşılanmaktadır. Kaçak bahis - Betkem - Gastecikiz