Wordpress temaları

Şüphesiz WordPress’i kurup içerisine güzel bir tema attıktan sonra işimiz maalesef bitmiyor. Gerçekten sağlam ve kullanışlı temalardan daha çok eklentilere de ihtiyacımız var ki sitemiz daha da fazla güzelleşsin ve ziyaretçiler sitemizden olabildiğince hızlı çıkmasın. Bu eklentilerden bazılarını şöyle listeyebilmemiz mümkün:
W3 Total Cache: WordPress sitemiz resimleriyle birlikte kullanılan yükleme işlemini her seferinde yeniler ve bu da oldukça sistemi kasmaktadır. Sitenizin açılış süresini uzatmak istiyorsanız kesinlikle bu eklenti size göredir. Dünyanın en popüler WordPress blog sistemleri tarafından kullanılmaktadır. Bu eklenti, CSS ve JS dosyalarınızın boyutunu küçülterek sitenizin daha hızlı açılmasını sağlamaktadır.
WP Super Cache: Bu eklenti de tıpkı bir önce anlattığımız eklenti gibi sitenizin açılış performansını doğrudan etkilemektedir. WP Total Cache biraz daha detaylı bir kuruluma sahiptir ve ayarları doğru yapılmadığı taktirde siteniz gereğinden daha fazla yavaşlayabilmektedir. Bu yüzden basit ve kullanışlı bir cache eklentisi arıyorsanız, diğer eklentilerin aksine WP Super Cache kullanabilirsiniz, kullanımı oldukça basittir.
CloudFlare: Gerçekten WordPress’için cache eklentilerinden sonra en gerekli eklentilerden birisidir diyebiliriz. CloudFlare aslında bir eklenti sayılmaz. Sitenize gelen ziyaretçileri bir filtreleme sisteminden geçirerek böyle sitenize ulaşmasını sağlar ve bu sayede Ddos atakları gibi saldırıları çok kolay bir şekilde önlemektedir. Spam istekleri engelleyerek web sitenize birden fazla giriş yapmaya çalışan IP’leri etkisiz hale getirerek sitenizin gereksiz yere yayından kalkmasını engeller.
Secure WP: Bu eklenti sayesinde WordPress sitenizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra size verdiği direktifler sayesinde sitenizin ne kadar güvenli olup olmadığını test edebilirsiniz. Güvensiz olarak nitelendirilen yerleri ise nasıl düzeltileceği konusunda bilgilendiren bu eklentiyi sistemimize yüklemek gerçekten işimize yarayacaktır.
WP DB-Backup: Bu eklenti sayesinde WordPress sisteminizin veritabanı dosyasını tek bir tık ile yedekleme altına alabilirsiniz. Dilerseniz cronjob ile aktifleştirilen bu eklenti sayesinde, örnek veriyorum her 10 günde bir otomatik olarak veritabanı dosyanızın belirttiğiniz mail adresine gitmesini sağlayabilirsiniz.
Wassup: Güzel bir trafiğe sahipseniz gerçekten sahip olmanız gereken eklentilerden birisidir. Bu eklenti sayesinde hangi ziyaretçinin sitenizin nerede olduğundan tutun, ziyaretçilerin hangi sayfalarda oldğunu, hangi konuları okumakta olduğunu anlık olarak görebilirsiniz. En iyi özelliklerinden birisi ise kullanıcıların bu davranışlarını sistem üzerine kaydederek bilgisayarınıza indirebilir ve detaylı olarak raporlayabilirsiniz.