Merhaba arkadaşlar. Sizlere bir önceki makalemizde Orijinal İçerik gerçekten de önemli mi ? diye sormuş aynı zamanda da cevaplamıştık. Bu makalemiz de ise nasıl orijinal içerik üretebiliriz biraz üzerinde durmak istedik.

Nasıl Orijinal Makale oluşturulur

Aslında biraz düşündüğünüzde orijinal yazı yazmak çok zor gelebilir bazı kişilere. Özellikle ne anlatmak istediğini bilmeyen veyahut yazacağı konu hakkında bilgisi olmayan kişiler hemen kopya içeriğe yönelebiliyor.

1. Fikrinizi söyleyin

7-express-mind

Ne düşünüyorsanız ve ne hissediyorsanız onu yazabilirsiniz. İşte benim en sevdiğim tarafı da budur 🙂 .Genel Blog sitesinin en büyük avantajı desem daha doğru olur sanırım. Genel Blog içerikli sitelerde istediğiniz her türlü şeyi yazabilirsiniz. Çünkü Genel 🙂 . Yani her konuda makale yazmakta özgürsünüz. Yoksa bir Teknoloji bloğu açtığınızı düşünelim. Orada her zaman Teknoloji üzerine yazma zorunluluğunuz vardır.

2. , Okuma, İlham ve Araştırma

8-research-write

Bir konu hakkında bilginiz yok ise veyahut çok az bilgiye sahipseniz kesinlikle araştırın 🙂 . Araştırmacı olmak daima size kazandırır. Çünkü okurlarınıza yanlış bilgiler vermeniz hem sizin için hemde okuyan okurlarınız için kötü yönde oluşum sergileyecektir. Daima takip ettiğiniz blog siteleri olsun. Bu sitelere girin okuyun, araştırın ve ilham alın.

Takip edebileceğiniz geniş bir liste veriyorum sizlere :

Deviantart Sayfaları
http://allphotoshop.deviantart.com/
http://design-addicts.deviantart.com/

Psd-Background Siteleri
www.psdgraphics.com
www.speckyboy.com
www.officialpsds.com

Brush Siteleri
www.brusheezy.com
www.psbrushes.net
www.brushking.eu
www.myphotoshopbrushes.com

İcon Siteleri
www.iconspedia.com
www.softicons.com
www.iconarschive.com
www.pixelgirlpresents.com
www.vistaicons.com
www.iconshock.com
www.iconfinder.com

Photoshop Dersleri
www.photoshopstar.com
www.photoshoproadmap.com
www.psdtuts.com
www.tutorial9.com
www.psdhero.com
www.tutorialsphere.com
www.sixrevisions.com

Yardımcı olabilecek bazıları
http://www.tutorialpark.com/category/articles/
http://www.photoshopsupport.com/index.html
http://slatchdesign.com
http://djdesignerlab.com
http://abduzeedo.com
http://10steps.sg/
http://www.antsmagazine.com/
http://spicywebsites.com/
http://www.photoshopessentials.com/
http://www.thephotoargus.com/
http://designora.com/
http://free-web-design.co.cc
http://www.buildtutorial.com/
http://photoshoptutorials.ws
http://www.miraztutorials.com
http://www.bestfreeicons.com/
http://www.smashingmagazine.com/
http://webdesignledger.com/
http://designm.ag
http://iconlibrary.iconshock.com/
http://www.noupe.com/tutorial/35-fan…tutorials.html
http://freephotoshop.org/textures/
http://www.photoshoproadmap.com
https://news8online.com

 

3. En iyi yaptığınız şeyi yapın “Bildiğiniz konu hakkında yazın” !

en iyisini yazın

Gerçekten iyi yaptığınız şeyleri nelerdir? Her daim demişimdir bir konuda uzman olun ve o konu üzerinden her daim devam edin. Yani o konuyu bırakmayın. Genellikle yaptığımız hatalardan birisi de bu. Ben iyiyim artık bu sektöre hükmederim deyip, sektörün ağırlığını kaldıramamak. Hangi konuda uzmansanız yada uzman olmak istiyorsanız o konu hakkında daima yeniliklere açık olun !

4. Şimdi ne yaptığınızı paylaşın

paylaşın

Eğer kişisel bir blog tutuyorsanız özellikle bu madde tamda size göre ! O gün ne yaşadıysanız neler ile baş başa kaldıysanız yada neleri başardıysanız yazabilirsiniz. Mesela ben Kocaeli kompozisyon birincisi olmuştum ve bu başarımı yayınlamaya karar verip yayınlamıştım. Sizinde harika başarılarınız vardır buna eminim. Çünkü herkesin başarılı olduğu bir yönü vardır bunu bilmeniz gerekiyor. Mesela bir proje üzerinde mi çalışıyorsunuz takipçilerinize söyleyin şöyle bir proje ile uğraşıyorum deyin. Yorumlarını isteyin onlardan 🙂 .

5. Resim ve video ile zenginleştirmek

liste oluşturun

Eskiden öyle yavan yazılar yazıyordum ki inanın kimse okuyor muydu bilmiyorum ama sadece yazmak için yazıyordum. Yada bir video eklerken sadece videoyu ekleyip paylaşıyordum. Şimdi ise bu yanlışımı fark ettim. Benim okumak istemediğim yazıyı kim ne yapsın yani değil mi ? İnsan önce yazarken içerisinde bir şehvet bir istek olacak yani kardeşim !

Yazılarınızı fotoğraflar ve ilginç videolar ile süslemeniz hem size orijinal bir imaj kazandıracaktır hemde insanlar sizin yazılarınızı okumak için can atacak bir düşünsenize 🙂 . Yada içeriğe şöyle güzel güzel müzikler ekleyin. Sitenize girenler bir daha girmek istesin. Yada yoruma acaba şarkının ismini öğrenebilir miyim deseler güzel olmaz mı sizce ?

Bence çok iyi olurdu :).

Şimdi Söz sizde !

Orijinal olmak her zaman en iyi seçimdir. Yani, eğer ben alanımda büyük bir site olacağım diyorsanız kesinlikle orijinal olmak şarttır.

Orijinal olmak sizin elinizde bunu değerlendirin 🙂 .  Orijinal içerikte bir yazı yazmayı artık biliyorsunuz sizi kutlarım 🙂 . İnşallah sizlere yararlı bir makale yazabilmişimdir 🙂 . Bu makale Oğuzhan İsa Temiz tarafından News8online.com için yazılmıştır  :).